Anne Rice - Wywiad z Wampirem

20:49

Bestsellerowa powieść… autorki samych bestsellerów, czyli Anne Rice i jej Wywiad z Wampirem. Książka fascynująca, tajemnicza i intrygująca dla niejednego amatora czarnej magii, okultyzmu i… wampirów!


 Zawód dziennikarza nie jest prosty i ja wiem o tym doskonale. Liczne godziny spędzone nad artykułami, notoryczne poprawki i komentarze ze strony korekty to nasza codzienność. Poprzeczka podnosi się jeszcze wyżej, kiedy dane nam przeprowadzić wywiad. Czemu? Odpowiedź jest bardzo prosta - przecież konieczne jest zebranie wszystkich informacji dotyczących spotykanej przez nas osoby. Poznanie jej biografii, prześledzenie publicznych wypowiedzi, a nawet wgląd we wcześniej opublikowane wywiady innych redaktorów. Odpowiednie fragmenty musimy zapamiętać, inne z kolei zapisać na wypadek przejścia rozmowy na nieco inny tor. W przypadku Wywiadu z Wampirem, cała hierarchia, tygodniami knuta lawina pytań nie miała miejsca...

 W obskurnym pokoju hotelowym mieszącym się w San Francisco, dziennikarz przeprowadza wywiad z przypadkowo poznanym przy barze enigmatycznym mężczyzną, Louisem, który jak się później okazuje – jest wampirem. Daniel wysłuchuje najbardziej przerażającej, niezwykłej historii opowiedzianej przez przybysza, która porywa go tak bardzo, że sam pragnie stać się nieśmiertelnym.

 Louis jednak nie podziela jego zdania. Nie rozumie, dlaczego Lestat uczynił go potworem.  Nie może pogodzić się ze swoim przeznaczeniem, a co za tym idzie przyszłym życiem… Bohater chce rozwiązać tę zagwozdkę. Chce zrozumieć Lestata, jego osobowość, charyzmę i potrzeby. U jego boku jednak pojawia się mała Claudia. Kobieta obdarzona przez bohatera najczystszym z najszczerszych uczuć, jednak kobieta… zaklęta w ciele dziecka. Mała Claudia nigdy nie dorośnie, nigdy nie dojrzeje, choć rozwija się, nabiera wdzięku i krasy. Ojcowska miłość Louisa towarzyszy nam przez całą powieść. Wampir współczuje swojej pociesze, bowiem to on uczynił ją potworem. Historia, choć porusza wiele wątków, jej przewodnim motywem jest odnalezienie swojego miejsca na ziemi. Przystojny, pociągający, dobroduszny Louis, z wiekiem drapieżna Claudia i diaboliczny Lestat – to właśnie powieść Anne Rice!

Wywiad z Wampirem to kawał dobrej roboty. Jest to najprostsze, choć trywialne skomentowanie tej książki. Anne Rice stanęła na wysokości zadania, napisała innowacyjną powieść, która zapoczątkowała jej karierę, a historię Lestata poznał cały świat! Autorka wykreowała w nas pierwszy wizerunek wampira.  Mrocznego, pełnego siły potwora, żądnego krwi i dosięgnięcia zemsty. Czy książkę warto przeczytać? Oczywiście, że tak! Nie wiem, jak mają się polskojęzyczne edycje publikacji, z całego serca jednak polecam oryginale wydanie. Obawiam się, że Wywiad z Wampirem to najcenniejsza z moich księgarskich zbiorów pozycja. 

You Might Also Like

0 opinii:

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie