"6 filarów poczucia własnej wartości" czyli jak zacząć pracę nad sobą

12:00

6 filarów poczucia własnej wartości to książka, którą niewątpliwie warto przeczytać. Jest to za razem lektura, która obróci Wasze życie o 180 stopni, nie pytając o pozwolenie, zmusi Was do poważnej rozprawy nad własnym życiem. Nie, nie żartuję. Już pierwsze strony książki sugerują, że bez pewności siebie we współczesnym świecie ani rusz. Autor ma jednak rację. W momencie, w którym podczas czytania zdajecie sobie sprawę, jak wiele rzeczy zepsuliście tylko dlatego, że brakowało Wam poczucie własnej wartości, aż nadto chce się płakać. Smutne. Ja zrozumiałam, ile rzeczy mnie ominęło. Ile z nich zniszczyłam, a wczorajsza rozmowa z przyjacielem wszystko potwierdziła. Przejdźmy jednak do publikacji.

6 filarów poczucia własnej wartości to bardzo nietypowy poradnik. Przygodę zaczynamy od poznania podstawowych zasad, co oznacza, że Nathaniel Branden omawia istotę pewności siebie, a zarazem popiera ją licznymi przykładami. Przykładami, które nie raz mogłyby zostać wyjęte z naszego życia, a zarazem odwołuje się do popełnianych przez siebie błędów,  własnych doświadczeń oraz przeprowadzonych badań. Dowiadujemy się, dlaczego nie jesteśmy efektywni w pracy, albo dlaczego nasz związek rozpadł się z dnia na dzień. Autor ciągle zmusza nas do refleksji, każe nam myśleć, nasuwa pewne wnioski, ale rozwiązanie każdej zagadki pozostawia czytelnikom. W książce znajduje się też wiele ćwiczeń, które mogą pomóc w poznaniu siebie  i własnego „ja”. Branden nie boi się mówić o potrzebach społecznych, podejściu do pracowników, relacjach społecznych, bowiem wszystko to jednak zostało oparte na wcześniej omówionych sześciu filarach: świadomym życiu, samoakceptacji, odpowiedzialności za siebie, asertywności, celowym życiu oraz prawości.  Podczas lektury staramy się odpowiedzieć na wiele pytań. Okładka sugeruje jedynie trzy:

Czym jest naprawdę jest poczucie własnej wartości?
Co można zrobić, aby podnieść jego poziom?
Jaką rolę w jego kształtowaniu pełnią inni ludzie?

Mi jednak zabrakło czwartego pytania: Na jakim poziomie jest Twoje poczucie własnej wartości,  i co robisz w kierunku jej podniesienia? Branden próbuje pomóc swoim czytelnikom przede wszystkim zrozumieć problem, ponieważ nie chce, by ktokolwiek walczył z wiatrakami, a od podstaw zabrał się za zmianę swojego życia. Licznie podane przykłady, które przewijają się przez życie każdego z nas, uważnemu adresatowi naprawdę mogą przynieść wiele korzyści. Autor wyjaśnia, że praktycznie każdy z  nas ogranicza siebie i swoje możliwości tylko dlatego, że myśli, iż na coś nie zasługuje, nie jest tego wart. Opuszcza ręce i zaprzestaje walczyć o to, co mógłby osiągnąć wierząc w swoje możliwości i umiejętności.

Mnie książka bardzo zaintrygowała. Nie wiem jednak, czy zdołam wcielić wszystkie sugestie Brandena do swojego życia. Mam szczerą nadzieję, że wnioski, które zastały gdzieś w mojej głowie przyniosą planowany skutek. Nie ma co się oszukiwać – pewność siebie a poczucie własnej wartości to dwie, rzadko odrębne, ale kluczowe kwestie w życiu każdego człowieka. Życzę Wam, aby książka 6 filarów poczucia własnej wartości zainteresowała Was równie bardzo. To poradnik skierowany do wszystkich, którzy chcieliby i chcą pracować nad sobą. Dążyć do ideału, wierzyć w siebie i swoje możliwości, a coś dotychczas stoi na drodze do osiągnięcia sukcesu. Gorąco polecam tę publikację, a za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Feeria. 


You Might Also Like

0 opinii:

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie