ENGLISH MATTERS NR 47, NUMER LIPIEC/SIERPIEŃ 2014

10:10

Najnowszy numer English Matters jak zawsze intryguje. Czym Wydawnictwo Colorful Media zaciekawi nas tym razem?  Temat numeru: Starcie miejsc i osobowości – Brytyjczyk czy Anglik? Jak uniknąć szufladkowania i stereotypów, by nie podpaść rdzennym mieszkańcom? Robin Das wyjaśnia nam etymologię  i wskazuje dosadne, acz podstawowe różnice pomiędzy tymi frazami. Aby przeczytać ten artykuł musicie dotrzeć aż na 16 stronę w Dziale Kultura, a więc warto zwrócić uwagę na People and Lifestyle, gdzie poznajemy Nowe oblicza architektury, a mianowicie najbardziej niekonwencjonalne, tj. „dziwaczne” budowle, m.in. Longaberger w Newark  - budynek w kształcie koszyka piknikowego, czy bibliotekę w Kansas, będącą jedyną „półką” gigantycznych bestsellerów. Autor tekstu, Michał Mazurkiewicz, opowiada nam też o kryzysowych rozwiązaniach architektonicznych – budowaniu piętrowych domów i mieszkań, a także  o projektowaniu coraz to wyższych drapaczy chmur. Okazuje się, że najwyższa budowla na świecie znajduje się w Dubaju i liczy, uwaga!, 163 piętra. Jeżeli jesteście ciekawi – zachęcam Was do lektury.

Aby jednak nie było zbyt nudno Roberto Galea porywa nas na randkę! W rozdziale Conversation Matters znajdziecie mnóstwo cennych rad i kluczowego słownictwa użytecznego podczas flirtów i konwersacji. Jak zadawać pytania? Czego unikać? Koniecznie sprawdźcie sami na 38 stronie!

Ciekawi Was pewnie, gdzie tym razem zostaliśmy porwani? Jaka przed nami podróż? Ano zwiedzimy dwa fronty, najpierw wędrujemy na przepiękną Maltę – Klejnot Morza Śródziemnego, gdzie ponownie spotykamy się z Robertem Galea. Autor oprowadza nas po tym malowniczym archipelagu położonym pomiędzy Europą a Afryką. Przenosimy się aż do czasów osiedlenia pierwszych ludzi, korzystających z żyznej gleby, po czym wędrując przez całą historię tej malowniczej krainy, uzyskujemy informacje, jakich rzeczy należy dokonać będąc już na miejscu. Koniecznie przepłynąć promem na Gozo, skorzystać z jednodniowej wycieczki do Comino (zdjęcie mnie zachwyciło!) – na Błękitną Lagunę – i spróbować Pastizzi. Przyznam, że mnóstwo satysfakcji przyniosła mi lektura właśnie tego artykułu. Nie sądziłam, że w tak barwny sposób można opowiedzieć o Malcie. Oczywiście Galea nie szczędzi nam informacji o rozmaitych aktywnościach, zwłaszcza w sezonie, kiedy to bez trudu możemy natrafić na przeróżne atrakcje. Co więcej, autor zapewnia, że to idealne miejsce by podszlifować swój angielski! Powiem Wam w sekrecie, że na tym nie koniec. Katarzyna Tutak zabiera nas na wycieczkę po UK. Zwiedzamy Royal Pavillion, małą Wenecję oraz Śródziemie, odgrywające kluczową rolę w ekranizacji kultowej serii Tolkiena Władca Pierścieni. Nie możecie przegapić! :D

Nie śmiem jednak opowiadać Wam o wszystkim, co znajdziecie na kartach Magazynu. Gorąco polecam Wam artykuł dotyczący Native Speakers w Polsce oraz krótki wywiad z Martinem Addisonem – tatuażystą, opowiadającym o swoim fachu i zamiłowaniu do coraz to nowych obrazów.  
Tradycyjnie, Wydawnictwo Colorful Media zadbało, abyśmy ćwiczyli swoje słownictwo! Dodatkiem do 47 numeru jest zestaw słówek przydatnych w podróży i na lotnisku!

Zachęcam do lektury!


Za Magazyn English Matters dziękuję Wydawnictwu Colorful Media:


PS Słownictwo do tegi numeru znajdziecie na stronie Colorful Media >>KLIK<< 
PPS Więcej o numerze >>KLIK<<

You Might Also Like

1 opinii:

  1. Przydatny na pewno artykuł o różnicy "Brytyjczyk a Anglik". Pozwoli uniknąć gafy. Także ten temat o flirtowaniu jest fajny. Taki niezobowiązujący, a jednocześnie ciekawy. Osobiście nigdy nie uczyłam się z "English matters", ale często czytam jego recenzje i za każdym razem zaskakująmnie pomysły autorów ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie