Adam Grant "Dawaj i bierz" - czyli zmotywuj się do sukcesu!

22:23

Książka pt. Dawaj i bierz jest poradnikiem, jakich na polskim rynku jest wyjątkowo mało. Autorem publikacji jest Adam Grant, psycholog, który został zaliczony do grona najlepszych profesorów poniżej 40 roku życia wg BusinessWeek. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro wykładał już dla Google, Microsoft, Apple i innych, korporacyjnych gigantów znanych na całym świecie.

Głównym tematem, wokół którego skupionych jest 312 stron książki opowiada nam, jakie należy prezentować podejście, by odnieść sukces w życiu. Autor każe nam przemyśleć i zastanowić się nad swoimi poczynaniami. Przywołuje liczne przykłady, które pozwalają nam zrozumieć własne błędy, a także ukierunkować swoją wiedzę czy umiejętności. Na samym początku weryfikujemy główny motyw – jesteś Dawcą czy Biorcą?

Dzięki tej książce możemy nie tylko poznać siebie, ale i odnaleźć własną drogę we współczesnym świecie. Rynek jest bezlitosny, coach wokół coraz więcej, a ludzka zachłanność może zniszczyć marzenia „szarych myszek”. Adam Grant napisał tę publikację lekkim, przyjemnym językiem. Ja czytałam tę książkę „na raty”, po jednym rozdziale. Chłonęłam wiedzę, rozważałam dobre i złe strony prezentowanych opinii, po czym próbowałam w jakiś sposób odnieść je do własnego życia i hipotetycznie gdybając wprowadzić sugerowane zmiany. Czasem oczywiście z lepszym, a czasem gorszym skutkiem.

Książka Dawaj i bierz uświadomiła mi, że należę do grona Dawców. Jest to za razem dobra, jak i zła informacja, bowiem prosto wykorzystać moje „dobre serce”, ale splotem licznych przypadków czy zbiegów okoliczności, mogę poradzić sobie lepiej niż niejeden Biorca. Tytuł jednak mówi nam, że warto wyśrodkować swoje podejście. Selekcjonować zachowania uzależniając je od sytuacji. Sądzę jednak, że empatia w wielu przypadkach może być kluczem do sukcesu. Informacja ta jest regularnie powtarzana na kursach managerskich, w kadrach, a nawet podczas zajęć z zarządzania, gdzie zasoby ludzkie należą do najistotniejszych elementów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Współczesny świat zaczyna rozumieć potrzeby szarego Kowalskiego. Przestajemy traktować zarówno siebie, jak i swoich podwładnych niczym maszyny, a uwzględniamy własne cechy i możliwości. Autor zaznacza, że nasza codzienność, życie w biegu czy stopniowo wyższe stawianie sobie poprzeczki na drodze do kariery, stawia coraz to większy nacisk na relacje interpersonalne, cała otoczka personal skills, wraz z umiejętnością pracy w grupie wiąże się z lepszymi kontaktami w zespole, a co za tym idzie – wydajniejszą pracą.

Autor dzieli książkę na dwie części. Pierwsza dotyczy poznania osobowości, przedstawiania i scharakteryzowania grup: Biorców, czyli osób, które często w egoistyczny sposób wykorzystują innych do osiągnięcia własnych celów. Osoby wyznające zasadę „coś za coś”, a wiec osoby skore do wyświadczania przysług wyłącznie z nadzieją na sowity rewanż oraz Dawców, czyli osób pozytywnie nastawionych na innych. Dawcy zawsze chętnie są oparciem, lubią rozmawiać, utrzymywać zdrowe relacje, jak i pracować w zespole, gdzie panuje atmosfera pozbawiona wzajemnej rywalizacji. Adam Grant opiera się na licznych przykładach zaczerpniętych z życia, a także psychologicznych badaniach czy adnotacjach.

Z kolei druga część książki to przede wszystkim opisanie konsekwencji, jakie wiążą się z przyjęciem zachowań takiej, a nie innej grupy. Wiadomo, że Dawców zawsze wykorzystają korporacyjne układy, a Biorcom prędzej czy później powinie się noga. Autor nie tylko przedstawia nam wiele sposobów na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, ale i zaznacza istotę budowania pozytywnych relacji czy stosunków. Tak, jak już pisałam. Empatia może być kluczem do sukcesu we współczesnym świecie. Skąd macie pewność, że w Waszym przypadku, mieszkający w ruderze wśród pająków mężczyzna, nie okaże się mieć pokaźnej sumy na koncie i najnowszego auta w garażu!

Według mnie warto przeczytać tę książkę. Ja, jak już doskonale wiecie, uwielbiam poradniki. Ten jest jednak ważny dla wielu młodych ludzi, którzy prędzej czy później chcą wejść do wielkiego świata, a brakuje im pewności w swoich poczynaniach. Dawaj i bierz jest publikacją, która może wielu osobom zastąpić profesjonalny coachingu z trenerem. Ja tę książkę będę Wam gorąco polecała, a za mój własny, prywatny już egzemplarz, którego nikomu nie oddam dziękuję Wydawnictwu MUZA S.A.:You Might Also Like

0 opinii:

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie