Pastelowy Niecodziennik będzie na Warszawskich Targach Książki 2015!

18:30


 źródło: WTKZbliżają się szóste Warszawskie Targi Książki. Od 14 do 17 maja br. po raz kolejny na Stadionie Narodowym zaprezentują swój dorobek znakomici wystawcy oraz autorzy z kraju i zagranicy, a także przedstawiciele międzynarodowej branży wydawniczej. Ubiegłoroczne targi gościły 720 wystawców reprezentujących 23 kraje, w tym 120 zagranicznych. Podczas czterech dni największe targi książki w Europie Środkowej odwiedziło ponad 63 tysiące uczestników. W tym roku na Warszawskich Targach Książki przybędzie jeszcze więcej wystawców, autorów oraz wydarzeń skierowanych do czytelników i przedstawicieli branży.

Gościem honorowym tegorocznych 6. Warszawskich Targów Książki będzie Francja
Różnorodny obraz świata zarysowany w literaturze Francji osobiście przybliżą czytelnikom zaproszeni na targi pisarze, których biografie związane są z różnymi miejscami i kulturami. W spotkaniach wezmą udział znani i wydawani u nas twórcy: Jérôme Ferrari oraz Frédéric Pajak, wynalazca oryginalnej konwencji łączącej rysunek i narrację, a także David Bosc, autor niezwykłej biografii malarza Gustava Courbeta. Nowatorską historię cywilizacji, opisaną z perspektywy naszych „braci mniejszych” w książce Zwierzęcy punkt widzenia, przedstawi warszawskiej publiczności Eric Baratay. Swoimi refleksjami na temat kondycji literatury i kultury w obliczu przemian społecznych podzieli się z czytelnikami Pierre Assouline, krytyk literacki, członek Akademii Goncourtów, dziennikarz i pisarz. Obecność na targach zapowiedzieli również autorzy, których książki wciąż czekają na tłumaczenie, m.in.: laureatka francuskich i angielskich nagród literackich Sylvie Germain oraz Bernard Friot. Miłośnicy komiksu będą mieli wyjątkową okazję spotkania z Lewisem Trondheimem – autorem „pierwszego pozaziemskiego komiksu wydanego na planecie Ziemia”, zatytułowanego Alieen. Pojawią się również Anne-Claire oraz Jérôme i Olivier Jouvray – twórcy kontrowersyjnej, komiksowej postaci Lincolna, młodego buntownika, „prześladowanego” przez Boga i Diabła, którzy próbują sprowadzić go na dobrą albo złą drogę. Gościem tegorocznych Warszawskich Targów Książki będzie też Eric-Emmanuel Schmitt – jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy i dramaturgów, laureat nagrody Grand Prix du Théâtre de l'Académie Française (2001) i Nagrody Goncourtów w kategorii opowiadania za zbiór opowiadań Trucicielka (2010). W ubiegłym roku Eric-Emmanuel Schmitt odebrał w Warszawie nagrodę „Ambasadora Czytelnictwa”, przyznaną przez Instytut Książki.
Ambasada Francji we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie zaprezentuje się na stoisku o dużej powierzchni w wyeksponowanej części Promenady Stadionu Narodowego wraz z  Partnerami  - BIEF (Bureau International de l'Édition Française), Orange i Carrefour.

Przybywa wystawców, rośnie powierzchnia targów
Do licznego grona uczestników WTK dołączają kolejni partnerzy z wielu krajów i segmentów rynku książki. Obok Francji - gościa honorowego tegorocznej edycji i stałych gości z Belgii, Białorusi, Czech, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainy i Węgier po raz pierwszy zaprezentują się wystawcy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Szwecji.
By pomieścić wszystkich wystawców tegorocznych Warszawskich Targów Książki, do ich dyspozycji oddajemy nową, dotychczas niewykorzystaną przestrzeń. Jest nią Business Club – zlokalizowany na poziomie Promenady, oferujący powierzchnię wystawienniczą o podwyższonym standardzie. W Business Clubie znajdą swoje miejsce Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, sektor POLIGRAFIA KSIĄŻKI, wydawnictwa ogólnotematyczne, wystawy, czytelnia, a także targowa scena BIS. Dzięki udostępnieniu tej powierzchni będziemy mogli zorganizować dodatkowe punkty gastronomiczne oraz wygodne, drugie wejście na teren targów od strony Wisły. Z pewnością zwiększy to komfort zarówno wystawców targów jak i licznych zwiedzających. IV edycja Warszawskich Targów Książki rozlokowana zostanie na powierzchni 20.000 m2.

Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej
Piątek tradycyjnie już będzie dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej. Tego dnia planowany jest, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, cykl wykładów z udziałem autorytetów PAN - cenionych popularyzatorów nauki. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA oraz związany z nimi konkurs dla wydawców już od trzech lat stanowią widoczną i ważną część WTK. Na uczestników tegorocznej edycji konkursu ACADEMIA obok Nagrody Głównej czekają także prestiżowe wyróżnienia rektorskie: Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.

Sobota Dniem Reportażu na WTK
Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagrodzie towarzyszy akcja edukacyjna, propagująca twórczość Ryszarda Kapuścińskiego wśród uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorem i fundatorem Nagrody jest m. st. Warszawa. Współorganizatorem - stołeczna redakcja „Gazety Wyborczej”, a jej honorowym patronem - pani Alicja Kapuścińska.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest rówieśniczką Warszawskich Targów Książki. Oba wydarzenia są ze sobą związane od początku. Tradycyjnie już sobota na Warszawskich Targach Książki jest Dniem Reportażu. Przez cały dzień odbywać się będą spotkania z autorami i tłumaczami – finalistami szóstej edycji Nagrody.

Atrakcje i zajęcia dla dzieci i młodzieży
W czwartek i piątek wiele atrakcyjnych pozycji programowych czeka na zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Wydarzenia dla młodszych dzieci odbywać się będą w Galerii Stadionu Narodowego, wydarzenia dla gimnazjalistów i licealistów, w tym lekcje literatury, historii, wiedzy o teatrze – w Centrum Konferencyjnym. W sobotę i niedzielę zapraszamy dzieci z rodzicami i opiekunami. Można będzie wziąć udział w wielu animacjach literackich, warsztatach i przedstawieniach, posłuchać głośnego czytania czy spotkać się z ulubionymi autorami. Warszawskie Targi Książki oferują dzieciom i młodzieży bogaty program zajęć kształtujących zainteresowanie czytaniem a w nim warszawską odsłonę Festiwalu Literatury Dziecięcej.

Festiwal Komiksowa Warszawa
Festiwal Komiksowa Warszawa na stołecznych targach książki to coraz bardziej widoczny sektor wystawienniczy, zlokalizowana nieopodal strefa autografów, a także trzy dni spotkań, prezentacji i warsztatów dla wielbicieli gatunku. Także i w tym roku, w ramach Festiwalu swój dorobek prezentować będzie kilkudziesięciu twórców komiksów z kraju i zagranicy, a w strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Konkursy, Nagrody, Wyróżnienia
Na „konkursową” część programu WTK i ACADEMII składa się ponad dwadzieścia wydarzeń, a wśród nich nominacje do: Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GRYFIA, Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki IKAR, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagrody
w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagroda Dziennika Gazety Prawnej Economicus, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 55. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka” czy Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bazgroł”.

Patronackie wsparcie
Warszawskie Targi Książki po raz kolejny odbędą się pod zaszczytnym honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W Komitecie Honorowym targów zasiadają: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz. Targi wspierają liczne organizacje – izby, stowarzyszenia i związki autorów, tłumaczy, wydawców, drukarzy, bibliotekarzy i księgarzy. Patronat nad targami objęły także najważniejsze ogólnopolskie media: Telewizja Polska, Polskie Radio, Gazeta Wyborcza i ponad 20 innych tytułów prasowych i portali internetowych.

Bilety w promocyjnych cenach dostępne w Internecie już 10 marca
10 marca ruszy internetowa przedsprzedaż biletów na Warszawskie Targi Książki za pośrednictwem platformy biletynatargi.pl. To nowa usługa Murator EXPO, która umożliwia wszystkim chętnym zakup wejściówki na targi lub rejestrację na dowolne wydarzenie bez kolejek, w atrakcyjnej cenie.
Za bilety zapłacić można za pośrednictwem serwisu przelewy24.pl, dzięki czemu użytkownik otrzyma bilet bezpośrednio po dokonaniu zapłaty. Bilet, wysyłany na adres poczty elektronicznej klienta, należy wydrukować i zabrać na targi.

Nowy serwis to również narzędzie, które w znaczący sposób usprawni akredytację dziennikarzy. Po wypełnieniu dostępnego w serwisie formularza akredytacji, przedstawicie mediów otrzymają voucher opatrzony kodem QR, który po zeskanowaniu w targowej rejestracji zostanie wymieniony na identyfikator. Z tej funkcjonalności będą również mogli skorzystać przedstawicie innych grup uprawnionych do nieodpłatnego wstępu po zarejestrowaniu się, tj. grupy szkolne czy goście branżowi. Proces rejestracji wygląda analogicznie do akredytacji mediów.

Źródło: Warszawskie Targi Książki, http://www.targi-ksiazki.waw.pl/dla-mediow/informacje-prasowe/

You Might Also Like

0 opinii:

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie