Premiera fenomenalnej książki nadciąga z PÓŁNOCY! :)

13:34

Ta książka to całe „jej” życie. „Ona”, bezimienna bohaterka „Tych chwil”, odsłania przed czytelnikami kolejne etapy żmudnej podróży przez swoją intymną historię – od dziewczynki, która dorastała w biedzie w Vesterålen aż do pisarki u szczytu sławy, odnoszącej sukcesy członkini artystycznej elity. Życie „jej” ulepione jest z chwil, a motorem działań i najskuteczniejszym mechanizmem obronnym jest permanentna złość. Na kartach „Tych chwil” marzenia i fantazje nastolatki, zderzają się ze strachem przed molestującym ojcem. Lęki młodej matki, widmo przemocy i zdrady kontrastują z momentami małżeńskiej sielanki, a potrzeba bycia akceptowaną z walką o uwolnienie się od cudzych oczekiwań i ciągłego poczucia wstydu. 
 
O wszystkim Wassmo pisze bez ogródek, z właściwą sobie siłą i szczerością. Pozostaje przy tym subtelna i pełna wrażliwości, co pozwala jej w niezwykle kobiecy sposób oddać dramaturgię najbardziej nieprzyjemnych zdarzeń oraz nakreślić intrygujące portrety bohaterów. Autentyzm z jakim autorka snuje swoją opowieść nie pozostawia złudzeń – „ona” to właśnie Herbjørg Wassmo. Kobieta wrażliwa, silna, diabelnie utalentowana, czasami nieznośna. Dźwigająca przytłaczający bagaż doświadczeń i urazów, pełna sprzecznych emocji – miłości i radości, wściekłości i bólu. 
 
„Te chwile” to wybitne dzieło Norweżki. Z jednej strony powieść-strumień świadomości. Z drugiej zaś, wyjątkowo intensywny portret rodziny żyjącej na dalekiej Północy i pisarki, która „w zaduchu niewykonanych prac domowych, z ołówkiem w ręce, składa słowa”. To poruszająca autobiografia, której początki z łatwością odnajdziemy we wcześniejszych powieściach autorki, m.in. w „Stuleciu” (Smak Słowa, 2014). „Te chwile”, wydane w oryginale w 2013 roku, są dowodem na to, że do Herbjørg Wassmo należy najgłośniejszy i najbardziej wyrazisty z kobiecych głosów w skandynawskiej literaturze.
 
Herbjørg Wassmo – wybitna norweska pisarka urodzona w 1942 roku w Vesterålen. Zadebiutowała w 1976 zbiorem wierszy „Skrzydlaty zespół”, zasłynęła jednak jako autorka znakomitych powieści, w tym trylogii poświęconych dwóm bohaterkom: Torze i Dinie. Wielokrotnie nagradzana, otrzymała między innymi prestiżową nagrodę literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę Krytyków, Nagrodę Księgarzy oraz Nagrodę im. Amalie Skram. Najbardziej znanym jej dziełem jest „Księga Diny”, która została zekranizowana w 2002 roku. Herbjørg Wassmo napisała również wiele nowel i sztuk teatralnych. Jej książki zostały przetłumaczone na dwadzieścia sześć języków, między innymi angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski, japoński i hebrajski.
 
Tytuł: Te chwile
Autor: Herbjørg Wassmo
Premiera: 3 czerwca 2015
Seria: Arcydzieła norweskiej literatury
Przekład: Ewa M. Bilińska
Wydawnictwo: Smak Słowa
 
 
NORWESKIE MEDIA O "TYCH CHWILACH":
 
-W „Tych chwilach” Wassmo zapisała odważną i pełną pasji historię o życiu pisarki, kobiety, o życiu każdego człowieka.
Maya Trovik Djuve, Dagbladet
 
-Wrażliwość to nie kwestia zewnętrznej powłoki, którą pisarka nadaje swojemu dziełu i samej sobie, tylko potężna wewnętrzna siła, wykuwająca kolejne zdania z przemyślanej i odczutej głębi. Te zdania nie przemknęły tylko przez głowę Herbjørg Wassmo zanim zostały przeniesione na papier; one przeniknęły przez całe jej ciało.(...) Wassmo nie daje nam wykładu. Życie nie zostaje poddane ocenie ani wyjaśnione. Zostaje opowiedziane. To jest właśnie talent pisarski Herbjørg Wassmo.
Atle Christensen, Aftenposten
 
-Doskonale napisana, wyważona, bezwzględnie szczera książka. (...) Dialogi dźwięczą, a postacie w pozornie nieznaczących, intensywnych scenach niosą opowieść dalej.
Guri Hjeltnes, VG

Źródło: Smak słowa

You Might Also Like

1 opinii:

  1. Zapowiada się trudna, ale i obiecująca lektura. Lubię takie!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie