Zapowiedź: Poza sezonem - Jørn Lier Horst

20:21

„Miejsce zbrodni przypomina obraz. Każdy, nawet najmniejszy szczegół, od pierwszego pociągnięcia pędzla do gotowego dzieła, mówił coś na temat artysty, który go stworzył. Obraz zdradza swego twórcę” – mówi William Wisting odkrywając jeden po drugim ślady okrutnego morderstwa dokonanego w nadmorskim Stavern. 

Po zakończeniu sezonu urlopowego do swojego domku letniskowego w Staver wraca Ove Bakkerud. Zamiast robić porządki i przegląd mienia, z przerażeniem odkrywa, że doszło do włamania. Sąsiednie domy także są splądrowane. W jednym z nich – wynajmowanym przez gwiazdora telewizji Thomasa Rønningena – Ove znajduje zmasakrowane zwłoki. Wezwani na miejsce zbrodni policjanci szybko przekonują się, że włamania i morderstwo to wierzchołek góry lodowej. W gruzach legnie „raj na ziemi” stworzony przez mieszkańców cichej turystycznej miejscowości. W tę sielankę brutalnie wkraczają bezwzględni przestępcy. Podążający za nimi śledczy, trafiają na kolejne makabryczne znaleziska i z trudem wiążą poszczególne elementy zbrodniczej układanki. Tropy wiodą narkotykowym szlakiem przez Norwegię, Danię, Polskę i Litwę.


Prowadzący śledztwo William Wisting – wraz z towarzyszącą mu grupą dochodzeniowców i wspierającą go córką dziennikarką Line – weryfikuje mnożące się materiały dowodowe, zeznania kłamliwych świadków, poszlaki podsuwane przez szemranych informatorów. Bada ślady pozostawione na miejscu zbrodni,  rozpracowuje każdy ruch podejrzanych, stając się ich bacznym obserwatorem. Bezustannie towarzyszy mu poczucie, że coś nieprzewidzianego i dramatycznego w każdej chwili może się wydarzyć. Szczególnie, że nie zawsze pracuje na znanym sobie terenie, a lepkie ślady krwi i kolejne ofiary odkrywa niemal wszędzie, gdzie się pojawi.

„Poza sezonem” to część sprzedanej dotychczas w ponad milionowym nakładzie serii powieści Horsta stanowiących wypadkową literackiego talentu autora i wiedzy zebranej w trakcie trwającej  dwie dekady policyjnej kariery. Jako szef wydziału śledczego stykał się nie tylko z najokrutniejszymi zbrodniami, najbardziej przebiegłymi przestępcami, ale też z ludzką obojętnością, samotnością, bezmyślnością, które stawały się przyczynami tragedii. Na kartach „Poza sezonem” znajdziemy nie tylko bogatą w detale relację z policyjnego śledztwa, ale też odzwierciedlenie przemian jakie zachodzą w zachodnioeuropejskich społeczeństwach wraz w otwarciem granic.

Równocześnie z premierą „Poza sezonem” na polskim rynku zadebiutują książki „Zagadka zegara maltańskiego” i „Zagadka Salamandry”, czyli dwie pierwsze historie z kryminalnej serii CLUE, którą Horst dedykował nastoletnim czytelnikom. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę do rozwiązania zagadki. To także pierwsze litery imion bohaterów: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.

Jørn Lier Horst (ur. 1970) to norweski pisarz i dramaturg. Kiedy nie pisze kryminałów pracuje dla Teater Ibsen. Zanim został szefem wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Zadebiutował w 2004 powieścią „Nøkkelvitnet” („Świadek koronny”). Stworzył cykl kryminałów, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant pracujący w Larviku. Jego powieści ukazały się dotąd w przekładach na blisko 20 języków. W Polsce ukazały się dotąd jego dwie powieści „Jaskiniowiec” (2014) i „Psy gończe” (2015).

Tytuł: Poza sezonem
Autor: Jørn Lier Horst 
Premiera: 9 września 2015
Seria: Mroczny zaułek
Przekład: Milena Skoczko

You Might Also Like

2 opinii:

  1. Dwie poprzednie książki tego autora były niezłe, więc liczę na to, że i ta taka będzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam w planach i mam nadzieję, że się nie zawiodę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie