ZAPOWIEDŹ: Mafia nie daje czasu - Anna Vinci, Gaspare Mutolo

18:12

Nigdy nie mów nikomu spoza rodziny, co naprawdę myślisz – zapadająca w pamięć kwestia Vita Corleone z „Ojca Chrzestnego” była zgodna z duchem omerta, sycylijskiego niepisanego prawa mafii. Zmowę milczenia przełamuje były mafioso Cosa Nostry, którego wyznania trafią do polskich księgarni już 16 września.

„Oficjalnie odchodzę z Cosa Nostry, do której należałem jako członek klanu Partanna-Mondello, któremu przewodził Saro Riccobono. Minęło wiele lat od chwili, gdy wypowiedziałem te słowa” – tak rozpoczyna swoje wspomnienia Gaspare Mutolo, świadek, uczestnik, wykonawca oraz zleceniodawca niezliczonych nielegalnych procederów i morderstw, który przez ponad 20 lat był znany jako jedna z najistotniejszych postaci sycylijskiej organizacji przestępczej Cosa Nostra. To jeden z niewielu jej byłych członków, którzy zdecydowali się na współpracę z władzami i dzięki programowi ochrony świadków koronnych zdołali wraz z całą rodziną rozpocząć nowe życie, unikając zemsty mafii. Przekazywane przez Mutolo informacje pozwoliły wyjaśnić nie tylko zawiłości koneksji mafijnych, prowadząc do wielu aresztowań i procesów, ale także rzuciły światło na powiązania mafii z politykami. Książka „Mafia nie daje czasu” powstała na podstawie wywiadu przeprowadzonego z byłym mafioso przez pochodzącą z Rzymu pisarkę i publicystkę Annę Vinci.

Publikacja ukazuje historię mafii przez pryzmat słów Gaspare Mutolo. Kolejne rozdziały śledzą proces dorastania Mutolo w środowisku mafijnym, stopniowego stawania się jego częścią, aktywnego działania w Cosa Nostra, w końcu dojrzewania do odejścia i refleksji towarzyszących mu już w trakcie współpracy z prokuratorami. Mutolo kreśli bardzo osobisty portret przestępczego świata, treść wyznań pozwala czytelnikowi poznać niepisane zasady kodeksu honorowego, którymi kieruje się mafioso, jego życie rodzinne oraz codzienność podczas pobytu w więzieniu. Pokazuje metody działania klanów mafijnych, sposoby zdobywania przez nich władzy i dominacji, przebieg wojny z państwem i władzami, naznaczonej zabójstwami polityków, prokuratorów, policjantów.
Wydarzenia są osadzone w realiach jednego z najmroczniejszych okresów współczesnej historii Republiki Włoskiej. W treść wspomnień wplecione są niektóre wydarzenia historyczne bezpośrednio związane z istnieniem i działaniem mafii, jak na przykład maksi proces (największy proces sądowy w dziejach włoskiego wymiaru sprawiedliwości wymierzony przeciwko mafii sycylijskiej, w czasie którego ponad 400 mafiosów, bronionych przez 200 adwokatów, trafiło do więzienia ze wspólnym wyrokiem wynoszącym prawie 3 tysiące lat), zabójstwa wybitnych sędziów śledczych Giovanniego Falcone i Paola Borsellino, zamachy bombowe w Rzymie, Mediolanie i Florencji.

Wyznania Mutolo i przyczynowo-skutkowy układ wydarzeń pozwalają odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w okresie po II wojnie światowej mafia zajęła tak silną pozycję na Sycylii i dlaczego stała się niemal naturalną strukturą społeczną. 

You Might Also Like

1 opinii:

  1. Ahhh Ci skruszeni mafiozi. Na szczęście w porównaniu do nich, nasi przestępcy dużo szybciej decydują się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości. title="kancelaria adwokacka">wymiarem sprawiedliwości.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie