Wydawnictwo FRONDA - zapowiedzi ;)

21:38


„Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy” – Tadeusz M. Płużański

Rotmistrz Witold Pilecki był dowódcą ojca Tadeusza Płużańskiego. Razem konspirowali, w tym samym więzieniu znosili tortury komunistycznych oprawców. Tadeusza Płużańskiego wypuszczono po 9 latach (73 dni przesiedział w celi śmierci), do końca swoich dni nazywał dowódcę „świętym polskiego patriotyzmu”.
 
Pilecki brał udział w najważniejszych dla Polski wydarzeniach. Żołnierz 1920 roku, potem obywatel odbudowujący z gruzów Ojczyznę, dowódca wojny obronnej 1939 roku. Z misją rozpoznania z własnej woli dostał się do Auschwitz - w piekło niemieckiej fabryki śmierci. Jego powstańcza reduta przy placu Starynkiewicza nigdy nie uległa Niemcom.

Nigdy się nie poddał. Nie dał się złamać. Pozostał Niezłomny.

- Kto torturował rotmistrza w mokotowskim więzieniu?
- Czy w momencie wyprowadzania na egzekucję, więzień jeszcze żył?
- Dlaczego Pilecki podjął grę z szefem wszystkich ubeków Józefem Różańskim?
- Jakie były dalsze losy brutalnych funkcjonariuszy aparatu przymusu i morderców sądowych?

Publikacja zawiera rozmowy z członkami najbliższej rodziny bohatera, a także zdjęcia i dokumenty z rodzinnych zbiorów.

>>Fragment książki.
 
„Syntetyczny bóg” – Aldous Huxley
 
Myśl Aldousa Huxleya jest odległa o lata świetlne od umysłowości kogoś, kto zgadza się z chrześcijańską wizją życia i ludzkiego spełnienia. Krytycy stale podkreślali, że huxleyowska wizja jest mrocznym ostrzeżeniem dla świata.

Huxley był żarliwym apostołem przemiany społeczeństwa dzięki środkom halucynogennym. Jeździł z wykładami opowiadając o swoich mistycznych doznaniach towarzyszących zażywaniu LSD i meskaliny. Szukając mistycznego połączenia odrzucił osobowego Boga i zastąpił go bogiem zrodzonym w laboratorium.

Niniejsza książka zawiera nigdy wcześniej niepublikowane teksty Huxleya o jego mistycznych poszukiwaniach, a także inne nieznane polskiemu czytelnikowi eseje traktujące m.in. o twórczości Goi i El Greco.

Książka opatrzona znakomitym wstępem ks. dr hab. Roberta Skrzypczaka.


>>Fragment książki.


Kilka słów o najnowszym numerze Frondy Lux od redakcji:
 
Opisać słowami obrazu Vermeera to trud daremny – zauważyła Wisława Szymborska. Co powiedziałaby o najnowszej Frondzie LUX?
Pewnie by naszą zmanierowaną pudernicę przytkało. Bo sięgamy daleko.

Zastanawiamy się, dlaczego prawica straciła Jana Klatę. Jak to możliwe, że jeden z najbardziej antysalonowych twórców, który z sympatią patrzył w prawą stronę, teraz uznawany jest za forpocztę lewicowego teatru? Żeby nie było tylko o rzeczach złych, prezentujemy twórczość Ady Karczmarczyk, jednej z najbardziej oryginalnych polskich artystek.

Poza tym lecimy w kosmos, bo nowe fantastyczne sztuki prezentują u nas Marek Kochan i Jarosław Jakubowski. Niuchamy też papieża Franciszka, w czym nam pomaga m.in. Paweł Milcarek.

I wreszcie deser: Władysława Bąk, gwiazda Facebooka i Must be the Music w ekskluzywnym wywiadzie dla naszego kwartalnika.

You Might Also Like

0 opinii:

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie