#5 KSIĄŻKA NA WAKACJE: Joanna Sykat Cztery strony miłości

17:39

Justyna Sykat, a właściwie Joanna Zakrzewska, na polskim rynku wydawniczym gości nie od dziś. Ma na swoim koncie znane i cenione przez wielu krytyków powieści, m.in. Jesteś tylko mój (2013), Wszystko dla Ciebie (2013) czy Biedronki są ważne (2012), będącą debiutem literackim. W tym roku powróciła z nową propozycją, mającą nie tylko piękną oprawę, ale i fascynująca historię. Poznajcie Cztery strony miłości.

Łucja jest 42-letnią nauczycielką muzyki. Jeszcze trzy lata temu była najszczęśliwszą osobą pod słońcem. Trafiła się jej miłość, jaka się nie zdarza. Dziesięć lat młodszy od niej mężczyzna postanowił zawalczyć o nią z całym światem. Jednak, po krótkim czasie, mąż z dnia na dzień, wyprowadził się ze wspólnej sypialni i podzielił resztę mieszkania na pół. Łucja, chcąc nie chcąc, godzi się na taką sytuację, ponieważ sprawę komplikuje budowany dom i zaciągnięty na niego kredyt.

Czy Łucja w końcu dowie się, dlaczego mąż się od niej odsunął? Co stanie się z domem, który miał być zwieńczeniem marzeń o wspólnym życiu? I wreszcie. Kim był, a może jest tajemniczy Szymon, któremu Łucja poświęca tyle ciepła w swoich wspomnieniach?

Fabuła książki nie jest przewidywalna. Akcja nie dzieje się tak, jakbyśmy tego chcieli, a sama Sykat nie pozwala nam ułożyć historii głównym bohaterom. Łucja była szczęśliwa… była. Z dnia na dzień jej świat obrócił się o 180 stopni i bez pytania stanął na głowie. Piękne chwile dobiegły końca. Motyle wyfrunęły z brzucha. Kochający mąż jedynie jest, i to w innym pokoju.

Nie lubimy powielać czyichś wzorców. Zwykle dbamy o to, by nasze życie było radosne, frywolne i pozbawione problemów. Coraz częściej jednak małżeństwa się rozpadają, co i rusz słyszymy historię par, których wielka miłość prysnęła niczym bańka mydlana i zniknęła wraz z dziecięcą radością. Sykat pokazuje nam historię, która można dotknąć nas wszystkich. Główna bohaterka analizuje swoją sytuację, z każdym rozdziałem brnie głębiej w poszukiwaniu odpowiedzi, przywołuje wspomnienia i doszukuje się powodu, który dziś spędza jej sen z powiek.

FRAGMENT KSIĄŻKI
Cztery strony miłości to książka zawiła i skomplikowana. Jest jedną z niewielu historii, które tak realnie przedstawiają relacje międzyludzkie i jednocześnie historii, które pozwalają wyciągać wnioski. Nietuzinkowa fabuła pozwala nam narysować oczyma wyobraźni wszystkie postaci, poznajemy ich portrety psychologiczne, poszukujemy odpowiedzi, rozwiązania i przeżywamy ich losy.

Ciekawostką jest fakt, że podczas lektury pojawia się tajemniczy Szymon. Jaką odegra rolę w życiu małżeństwa? Zagadką dla wszystkich odkrywców jest też odpowiedź na jedno i to samo pytanie – dlaczego losy Łucji, nauczycielki muzyki, i konserwatora potoczyły się takim torem? Jak można było uniknąć gromu rozczarować i zawiedzionych nadziei? Gdzie znaleźć własny klucz do szczęścia, o którym każdy mówi i który każdy chciałby zagarnąć tylko dla siebie?

Brawa dla Pani Joanny Sykat!You Might Also Like

8 opinii:

 1. Świetna!!!! Zapowiada się idealnie na wakacje:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam autorki, jednakże od dziś będę się rozglądać za jej książkami, raczej powinny spodobać się mnie i mojej mamie. ;)


  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie! ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam autorkę bardzo dobrze a jej lektury lubię. Tą pozycję chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świeżo z księgarni i niewątpliwie godna uwagi :)

   Usuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie