Czy dziecko powinno się nudzić?

22:19

Okazuje się, że dziecko potrzebuje chwili „dla siebie”, aby poświęciło uwagę tylko sobie i odkryło coś, czym będzie mogło się zainteresować. Samodzielnie odkrywanie wielu rzeczy to nie lada wysiłek, zwłaszcza przy monotonnym „Mamo, nudzi mi się”. Czy możemy pozostawić malucha samego sobie?


Oczywiście, że tak. Każde dziecko musi mieć czas, by poznać swoje pasje. By coś zepsuć, by coś naprawić, by coś rozwiązać, by coś znaleźć. Może wydawać się to dziwne, ale każdy maluch potrzebuje chwili… wytchnienia. Poszukiwanie zabawek, gadżetów, zapełnianie czasu bajkami to z pewnością świetny sposób, ale obudźmy w podopiecznych małych odkrywców.

Wertując sieć w poszukiwaniu inspirujących historii zdałam sobie sprawę z wielu rzeczy. Zauważyliście, że chronimy swoje maleństwa, mówiąc zawsze „to gorące”, „to ostre”, „tam jest zimno”. Jak jednak dziecko ma wiedzieć, co to znaczy? Skąd mamy wiedzieć, że jak dotkniemy czegoś gorącego to się sparzymy, skoro nigdy nie doświadczyliśmy tego empirycznie? Nie rozumiemy znaczenia słów, dopóki samodzielnie się o nim nie przekonamy. Czy nie mam racji?

Psychologowie jednak z góry twierdzą, że dziecko powinno się nudzić. Żadne nie byłoby kreatywne i twórcze gdyby nie fakt, że samodzielnie musi poszukiwać nowych rozwiązań. Kto powiedział, że papuga musi być niebiesko-żółta? Albo, że codzienne przedmioty nie mogą stać się wyjątkowe? Przyznajcie się, kto z krzesła nie robił super wozu w swoim życiu, albo nie miał ogromnego zamku pod namiotem z koców? Skoro potrafimy bawić się gotowymi zabawkami, takimi jak lalki czy misie, dlaczego nie przekształcić zestawu lego? Mieliśmy stworzyć wóz strażacki? A może zróbmy za pomocą klocków robota? Do dzieła!

A jakie jest Wasze zdanie? Dziecko powinno się nudzić?

You Might Also Like

4 opinii:

 1. Dziecko powinno mieć czas na nudę i czas na zabawę samemu ze sobą. To jest bardzo ważne dla jego rozwoju. Dziecko któremu ciągle wymyślą się nowe zajęcia nie nauczy się gospodarowania swoim czasem, nie będzie wiedziało co ma zrobić jak mu ktoś nie powie zrób tak i tak. Takiego dorosłego na pewno nie chcemy wychować, wiec dobrze jest dać się po nudzić i nie planować dzieciom każdej minuty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieci jeszcze nie mam, więc moje doświadczenia w tej dziedzinie są raczej bardzo skromne. Nie wydaje mi się jednak, żeby nuda jakkolwiek szkodziła maluchom. Dzieci, które zostały pozbawione rozrywki przez dorosłych, często idealnie sobie radzą w wymyślaniu własnych zabaw. Tak, często wiąże się to z pomalowaniem ścian czy wysypaniem mąki, ale przecież jakoś te dzieci muszą poznawać swoje otoczenie. Nie wiem jakim będę rodzicem w przyszłości, ale jeśli mam być szczera, to bardzo mnie irytują osoby które non stop krążą nad swoimi pociechami nie dając im chwili wytchnienia. Nie dość że kompletnie uniezależniają dzieci od siebie to na dodatek nie dają im możliwości kreatywnego tworzenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy post :)
  Sama uważam, że od czasu do czasu dziecko powinno się trochę nudzić, żeby samo znalazło odkryło kilka sposobów, jak spożytkować wolną chwilę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie musimy organizować całego wolnego czasu dzieciom. Kiedy się nudzą zaczynają być kreatywne, odpoczywają, rozmyślają...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie