Pestka, drops, cukierek - ekonomia z Granną!

18:00

Pestka, drops, cukierek. Liczby kultury to książka Grzegorza Kesapke, oswajająca dzieci z ekonomicznym żargonem i biznesowymi pojęciami. W zabawny sposób pokazuje nam świat liczb, rynku i wyjaśnia proste pojęcia, autor jednak podjął pewne wyzwanie - chce przemycić „budżet”, „krach”, „kryzys” dzieciom w wieku 7-11 lat. Czy jest szansa zainteresować młodzież tymi zagadnieniami?


"Fabułę tworzą przygody trójki dzieci, mieszkających w dwóch różnych światach: Julka – 8-latka z warszawskiego Żoliborza, oraz Łezki i Uśmieszka – rodzeństwa ze smutnej krainy, do której wejście mieści się w dziurawej kieszeni spodni Julka. Los dwójki dzieci, a także ich rodziców i innych mieszkańców krainy powoli się odmienia, gdy przestają godzić się ze smutkiem i nudą, a zaczynają tworzyć - nie tylko rzeczy do życia niezbędne, ale też piękne i sprawiające radość.

Od dziury w spodniach Julka wędrują ku dziurze w budżecie (która jest jednak dziurą poważniejszą), poruszając wątek sprzedaży zdobionych rękawic dla królewskiego wojska, sprytnie przemycają wiedzę na temat takich pojęć jak „hurt” i „detal”. Definicji jest o wiele więcej: „kosztowności”, „utarg”, pojawia się też „bieda”. Ten indeks, doskonale wpleciony w akcję książki, sprawia, że wiedza nie straszy, a wskakuje do głowy czytelnika mimochodem, przy okazji przeróżnych zwrotów akcji." Opis ze strony wydawcy.

Na podstawie książki powstała również gra planszowa, będąca przyjemniejszą formą przyswajania wiedzy. Pestka, drops i cukierek. Brzmi kusząco?

Pomysł na grę został ciekawie opracowany, a scenariusz jest niezwykle prosty – naszym celem jest zdobycie największej ilości monet! Monety uzyskujemy jak na tradycyjnym rynku – możemy handlować, wymieniać produkty lub oferować usługi pozostałym graczom.

Co jednak znajdziemy w pudełku? Planszę do gry, 25 dwustronnych domków, 52 dwustronne żetony surowców i towarów, 68 żetonów monet, 6 żetonów szufli, 6 drewnianych pionków do gry żetonów postaci, cukierek dla gracza rozpoczynającego i saszetkę na nasze surowce, które podczas gry musimy losować. Elementów pozornie mamy do dyspozycji bardzo dużo, jednak przygotowanie do gry nie zabiera nam wiele czasu. Naszym głównym elementem jest plansza – bardzo duża, przejrzysta, składana, a po jej rozłożeniu na stoliku pojawiają się wybrane przez nas pionki. Czas wylosować trzy surowce/towary, z którymi rozpoczynamy grę!

Celem gry to ożywienie smutnego królestwa zanim zły król uzbroi swoją armię! Gracze szukają przedmiotów, dzięki którym będą mogli wytworzyć brakujące w smutnym królestwie artykuły, które potem sprzedadzą. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej monet.Na planszy poruszamy się ruchem wskazówek zegara, a do dyspozycji mamy siedem pól: Piekarnia Taty, Pracownia Mamy, Pokój Łezki i Uśmieszka, Rynek, Składzik, Zamek i Zaspa Śnieżna. Za każdym razem stajesz na wybranym polu, musisz jednak wykonać przepisane do niego zadanie oraz zaproponować wykonanie jej innym graczom. Pole Zamek jest wyłączone z gry - należy do króla, musimy je omijać! Szczegółowy opis czynności znajdziecie w instrukcji, bowiem każde z siedmiu pół zmusza do wykonania zupełnie innych czynności. Pestka, drops i cukierek posiada jednak coś, co uwielbiam w grach planszowych – wariant dla zaawansowanych graczy, wprowadzający nieco zmian do całej fabuły. W tym przypadku uderza nas tradycyjny gospodarczy error. Towary możemy sprzedawać domkom leżącym w jednej osi lub naszym sąsiadom. Zostają wprowadzone podatki, ale i nowe zasady wymiany towarów.  Wariant dla zaawansowanych graczy usprawnia grę i daje dużo więcej satysfakcji.

Ty tylko fragment Instrukcji - poznaj całość.
Gra jest świetną zabawą z ekonomią. Uświadamia młodym ludziom jak działa współczesny rynek i że nic tak naprawdę nie jest za darmo. Musimy planować wydatki, dbać o rzeczową wymianę towarów i usług, a jednocześnie pokazuje, po co oszczędzamy. Może niektóre dzieciaki podejdą racjonalnie do sprawy, racjonalnie zarządzając własnym kieszonkowym. Jako osoba dorosła widziałam jednak pewne niedociągnięcia. Możemy (również jak na współczesnym rynku) na wiele sposobów oszukać system doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji na planszy. Grając jednak zgodnie z zasadami i nie wychodząc przed szereg Granna zapewnia nam świetną rozrywkę dla całej rodziny. Pestka drops i cukierek do planszówka, którą warto mieć w domu i którą warto pokazać swoim milusińskim. Gorąco polecam.

Kup na stronie Wydawnictwa 

You Might Also Like

0 opinii:

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie