Podróże małe i duże…

15:10

Na talerzu świata serwują tylko dwa dania - zwykły gulasz żywota albo tajemnicze, zaskakujące, niepokojące, ekscytujące gumbo! Wybieraj mądrze, bo dokładek nie będzie.

Kto z Was nie lubi podróżować, poznawać nowych miejsc, poszerzać horyzontów? Na polskim rynku dostępnych jest coraz to więcej propozycji wydawniczych, które nie tylko zaskakują swoją nowoczesnością i przystępnością, ale i często są świetnym poradnikiem z serii „Jak przetrwać w nowym miejscu”. Aklimatyzacja, zwyczaje i nawyki mieszkańców mogą być dla nas niezrozumiałe, a czasem wprawić w zakłopotanie. Znacie obyczaje Chińczyków? Wiecie, że nie należy zjadać porcji do końca, a bekanie i mlaskanie przy stole to nic złego?  Wiecie, że na Prerii wszystko jest wspólne, a to, co zostało porzucone można sobie przywłaszczyć? No właśnie! Książki otwierają przed nami nowe oblicze miejsc, które chcemy odwiedzić w przyszłości. nie dajcie się jednak zwieść pozorom, poza obyczajami i kulturą, fenomenalne zdjęcia, niecodzienne podróże i ciekawe miejsca to klucz do tego postu!


Jako pierwsza, Wyspa na Prerii Wojciecha Cejrowskiego. Preria jaka jest wie każdy. Bezlitosna. Miejsce pozbawione życia, pełne rdzy i kurzu, a jednak nas do niego ciągnie. Dlaczego? Dziki i egzotyczny kawałek Arizony to coś, czego w książkach Cejrowskiego jeszcze nie doświadczyliśmy, niesamowita podróż, fantastyczna historia okraszona jedynym w swoim rodzaju poczuciem humoru bosego podróżnika. Dla odmiany mam jeszcze amerykański bestseller Akrkady’ego Fiedlera – I znowu kusząca Kanada. To książka o życiu innym niż wszystkie. Spotkanie z Indianami, połowy pstrągów, spotkanie z niedźwiedziami… coś pięknego! Nawet zgryźliwa Polka uwieczniona na kartach nam nie straszna, bowiem lektura jest bardzo płynna, chcemy więcej i więcej… ;) Z pewnością znacie również przez wiele lat nieodłączny duet podróżników z programu Pieprz i wanilia, Tony’ego Halika i Elżbietę Dzikowską. 180 000 kilometrów przygody najlepiej zwieńcza zdanie autora „Trwało właśnie przyjęcie w naszym domu: międzynarodowe towarzystwo, drinki z lodem i okropny upał. W pewnej chwili kolega pyta mnie, dokąd planuję kolejną wyprawę? Odpowiedziałem żartem: - Duszno tu. Pojadę na Alaskę, łyknąć świeżego powietrza. I tak to się zaczęło.”. książki Elżbiety dzikowskiej z kolei mieliście okazje poznać na odSłońKulturę – seria Tam, gdzie byłam to niesamowita opowieść o podróżach, o miejscach, o fascynujących przygodach i przeprawach. Każdy rozdział to inna historia, a czasem i inna część świata.

Godne polecenia są również książki Martyny Wojciechowskiej, redaktor naczelnej National Geographic. Autorka niebanalnych, intrygujących programów telewizyjnych i wielu książek podróżniczych. To ona, jako jedna z niewielu kobiet, wspięła się na szczyt Mount Everest, a o swoich doświadczeniach napisała w serii książek Kobieta na krańcu świata. podobnie Beata Pawlikowska, chyba najpopularniejsza polska podróżniczka przemierzyła świat wzdłuż i wszerz odkrywając przed nami nowe lądy. Spod jej pióra wyszło wiele książek o Indiach, Chinach czy Południowej Ameryce – propozycje popularne i urzekające lekkością pióra autorki.

Otaczający nas świat jest niezwykle piękny, nie co dzień mamy jednak możliwość spakowania plecaka i wyruszenia w podróż w nieznane. Dorosłe życie, zobowiązania, praca, studia, rodzina – tak wiele rzeczy trzyma nas w miejscu i tak wiele rzeczy sprawia, że najdalsze zakątki ziemi jeszcze przez długi czas pozostaną dla nas nieznane. Sięgajmy jednak po książki. Dzięki nim możemy marzyć, planować i w końcu realizować wyznaczone cele! 

You Might Also Like

2 opinii:

 1. Świetny post :) książki są cudne w tej materii ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłaś mnie! Nie miałam zielonego pojęcia o istnieniu tej książki.
  Kocham otaczający nas świat, a przede wszystkim zwierzęta. Są przepełnione dobrocią, niewinnością i pięknem.
  Pozdrawiam serdecznie
  http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

  I przy okazji zapraszam na wydarzenie konkursowe, oczywiście książkowe :D
  https://www.facebook.com/events/1046947058721737/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie