Ojciec Brown - G.K.Chesterton

08:25

Wszyscy znamy serialowego Ojca Mateusza. Detektyw w sutannie przemierzający rowerem ulice Sandomierza to niebywała gratka dla telemanów na jesienne wieczory. Zanim jednak opadną liście, a wieczory staną się krótsze, mam dla Was świetną propozycję – zajrzyjcie do podstaw serialowych historii! Opowiadania Gilberta Chestertona pt. Ojciec Brown to zalążek naszych kryminalnych historii.Książka w ramach akcji Jesienne Czytanie
Za pośrednictwem wielu zbiegów okoliczności Ojciec Brown zawsze znajduje się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Pojawia się, gdy zbrodnia zostaje popełniona i jako pierwszy prowadzi śledztwo, które zawsze brnie ku prawdzie. Nasz bohater z cyklu detektywistycznego jest amatorem. Rzymsko-katolicki ksiądz przykłada dużą wagę do wiary, nawet w kwestii wymierzenia słusznej kary, jednak zawsze kieruje się racjonalnością i swoje wnioski opiera na psychologicznych przesłankach.

Barwna opowieść o detektywie w sutannie to niesamowita gratka nie tylko dla miłośników lekkich kryminałów, ale i Sherlocka Holmesa. Sam Chesterton nie raz przyznawał,  że jest fanem powieści Arthura Conana Doyle’a, jednak postanowił tę historię przedstawić z nieco innej perspektywy. Ojciec Brown to osoba, która nie rozwiązuje spraw metodą dedukcji. Dba on o wszystkie szczegóły i analizuje serię ludzkich zachowań i emocji, którymi mogli się kierować podczas makabrycznych zbrodni.

Na motywach opowiadań o księdzu Brownie powstał rewelacyjny serial telewizyjny Ojciec Brown, który od 2013 roku możecie oglądać go na platformie BBC. W roli głównej ceniony brytyjski aktor, Mark Williams.

Sprawdź na stronie Wydawnictwa!


Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Głównym powodem jest fakt, że Ojciec Brown znalazł się na 57 miejscu wśród 100 najlepszych powieści kryminalnych wg MWA (Mystery Writers of America). Książka bawi, intryguje, pokazuje świetnie skonstruowane wątki i historie z początku XX wieku.  Nie zabrakło kryminalnych zagadek, które uwielbiają wszyscy miłośnicy thrillerów. Książkę z kolei czyta się bardzo lekko, język jest plastyczny, przyjemny, wertujemy stronę za stroną, aby poznać kolejną historię detektywa w sutannie. Książka jest niesamowita! Jeżeli więc poszukujecie lektury na jesienne popołudnia, która nie bez powodu znalazła się w kanonie bestsellerów i klasyków, zdecydowanie polecam Wam Ojca Browna

You Might Also Like

6 opinii:

 1. No chyba się skuszę, aczkolwiek to nie moje klimaty, ale co tam, zaufam ci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm.. jestem na nią chętna. Lubię eksperymentować z gatunkami :'D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś w telewizji leciał serial o tym samym tytule "Detektyw w sutannie", gdzie tytułowymi bohaterami był uroczy ksiądz i żywiołowa zakonnica :D Ciekawi mnie czy i tamten serial był inspirowany tą powieścią :) Co do książki, chętnie sięgnę do pierwowzoru :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Haha :) ale Sandomierz nadal jest najbardziej kryminalnym miastem w Polsce :) z chęcią zapoznam się z tą lekturą

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię Sherlocka Holmesa, ponadto fascynuje mnie fakt, że powieść znalazła się na 57 miejscu wśród 100 najlepszych. Musi być warta poznania. Chętnie po nią sięgnę przy okazji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiamy ten tytuł i przyznajemy, że czyta się go bardzo lekko, a lektura jest czystą przyjemnością. :) Przyłączamy się do poleceń!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie