Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat 2

15:16

Drugi tom powieści Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat to kontynuacja fenomenalnej propozycji Marka Boruckiego o naszych rodakach. O osobach, których losy i dokonania zaginęły w zgliszczach historii, ale ich dokonania zmieniły świat i spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Wynalazcy, lekarze, naukowcy, malarze, pisarze, artyści – wielkie nazwiska, wielkie osoby i cisza. Pustka w naszej głowie.Podobnie jak w pierwszej części, poznajemy ponad trzydzieści postaci, które zasłynęły na całym świecie. Kto nie zna marki Max Factor? A kto wie, że jej założycielem jest Maksymilian Faktorowicz – polsko-żydowski producent i wynalazca kosmetyków? Młodzieniec z biednej rodziny i bez wykształcenia o nieprzeciętnych talentach i miłości do charakteryzacji.

Podczas lektury trafiłam też na bardzo bliskie mi nazwisko z uwagi na moje wykształcenie i zamiłowanie do medycyny - Ludwik Hirszfeld. Urodzony w 1884 roku lekarz, bakteriolog i immunolog z wykształcenia, który na początku XX wieku opracował nową dziedzinę nauki – seroantropologię, dzięki której znamy nie tylko prawa dziedziczenia grup krwi, ale i możemy pracować nad zjawiskiem konfliktów serologicznych między matką a płodem.

Postaci w książce jest wiele, każda z nich reprezentuje inną dziedzinę życia i specjalizuje się w odmiennej kategorii. Każdą jednak łączy jeden mianownik – zapomnienie, pięknie opisane na blisko 500 stronach książki. Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat to niecodzienna i nietypowa encyklopedia. Biografie, ciekawostki i opisy, streszczone w przyjemnej formie.

Zobacz na stronie Księgarni Pan Tomasz

Dziś z osiągnięć naszych rodaków korzystamy wszyscy, bowiem to oni, pełni entuzjazmu wynalazcy, konstruktorzy, pasjonaci zmienili świat! Borucki posługuje się plastycznym językiem, jego książka nie jest sztampową notką biograficzną, a ciekawą opowieścią o dokonaniach 30 postaci! Jak widać, Polacy należą do grona najznakomitszych, którzy zasłynęli na arenie międzynarodowej. Czemu więc zapominamy o swoich przodkach? Niepozorny spinacz biurowy, zwyczajne wycieraczki samochodowe czy kamizelka kuloodporna do rzeczy stworzone przez tych, którzy nie obawiali się stanąć na wysokości zadania i zaprezentować światu szereg nowych rozwiązań. Czytajmy takie książki! Choć nie będziemy z biegiem lat pamiętali już nazwisk, jakie pojawiły się w tej swoistej „encyklopedii” Boruckiego, z pewnością uśmiechniemy się, gdy przyjdzie nam korzystać z ich wynalazków, a w myśli zadźwięczy ciche, dumne „to nasze”.


Gorąco polecam! 

You Might Also Like

2 opinii:

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie