Jesienne Czytanie: Wajda. Kronika wypadków filmowych

12:00

Uważamy go za mistrza. Wierzymy, że był ikoną polskiego kina, a każdy z jego filmów zasługuje na uznanie. Myślimy, że go znaliśmy… ale kto tak naprawdę choć przez chwilę zagłębił się z jego twórczość? Kto zastanawiał się, kim naprawdę był Andrzej Wajda?


Nie szukał poklasku. Był skromny, pracowity, skory do pomocy. Mało mówił, ale jego słowa zawsze były na wagę złota. Pełen entuzjazmu, uśmiechnięty, pomysłowy – cały Andrzej Wajda. Reżyser najsławniejszy ze wszystkich, twórca przełomowych filmów i największych produkcji. 9 października przyszło nam pożegnać mistrza, którego osądzi historia i którego oceni publiczność. Nie łatwo było nam pożegnać mistrza.

Wajda był artystą przełomowym - dokonywał rozrachunku kina i przekroju polskości. Rozliczał się z wojną, historią Polski, a zwieńczeniem tego był m.in. Kanał, Popiół i Diament, Katyń. Nigdy nie przestawał tworzyć, zawsze realizował swoje projekty i nie wyobrażał sobie życia bez kamery. Bo… najważniejsze i tak jest to, kto powie „kamera”.  Za całokształt twórczości artystycznej w 2000 roku otrzymał statuetkę Oscara. Nikt nie przechodził obojętnie obok jego dokonań i osiągnięć. 12 października 2016 roku nakładem wydawnictwa MG ukazała się książka Wajda. Kronika wypadków filmowych.

Mówią, że Wajda jest artystą totalnym. Przez lata swojej twórczości pracował z największymi gwiazdami polskiej sceny – Krystyną Jandą, Danielem Olbrychskim, Stanisławą Celińską, Andrzejem Chyrą, Mają Ostaszewską czy Januszem Gajosem. Nigdy jednak nie zatracił się w swojej pasji, pozostał człowiekiem – serdecznym, ciepłym, pomocnym. Książka, o której wspomniałam to kulisy powstawania największych filmów w dziejach polskiego kina i jednocześnie niezwykły portret Andrzeja Wajdy. Pełne szczegółowych opisów zapisy wspomnień i ciekawostki z planu to gratka dla wszystkich miłośników kina. Książka ta to pełna anegdot, zabawnych zwrotów akcji i komicznych sytuacji historia bohatera polskiego kina, a jednocześnie wartka i barwna retrospekcja, która przybliży Wam twórczość Andrzeja Wajdy. Nie znajdziecie w innym miejscu tak obszernych opisów i tak ciekawych przeżyć. Poznajcie żywy portret, stworzony przez najbliższych współpracowników.


Sprawdź w księgarni!

Polecam wszystkim! Wajda. Kronika wypadków filmowych to gratka dla wszystkich miłośników kina i jednocześnie ciekawa propozycja dla tych, którzy chcieliby przybliżyć sobie życie i twórczość jednego z najsławniejszych Polaków.  Miłej lektury! 

You Might Also Like

2 opinii:

  1. Wajda zdecydowanie jest jednym z najlepszych polskich reżyserów. Jego filmy mają przesłanie i rozliczają się z historią polski. Był człowiekiem bardzo charakternym. Warto dowiedzieć się o jego życiu więcej by zrozumieć dlaczego tworzył takie a nie inne filmy. Dla mnie jest on człowiekiem – autorytetem, twórcą z którego trzeba brać przykład i na nim się wzorować.

    Pozdrawiam,
    czytaniamania.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Wajda to niesamowita postać :) bardzo ciekawi mnie ta książka. Nowa perspektywa na twórczość artysty.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie