Aneta Jadowska - Dziewczyna z Dzielnicy Cudów

14:10

Aneta Jadowska szturmem wdarła się na polski rynek wydawniczy niesamowitą serią o Dorze Wilk. Dziś jednak czas na premierę Cyklu o Nikicie i jego pierwszy tom – Dziewczyna z Dzielnicy Cudów.


Jadowska to w pewnym rodzaju literacki fenomen – jako nieliczna tworzy sagi fantasy, które zyskują niebywałą popularność wśród czytelników w każdym wieku. Posługuje się wysublimowanym językiem, intrygującą składnią, którą można pokochać lub znienawidzić od pierwszej strony powieści. Zapałanie miłością do jej pióra wiąże się jednak z wieloma wieczorami w doborowym towarzystwie! Dziś więc porywam Wam w niesamowitą podróż do alternatywnego świata, poznajcie miasta Wars i Sawa, rozdzielone nurtem Wisły.

Wbrew pozorom nie poznajemy historii stolicy Polski. Nie powracamy do legend, prawideł i porzekadeł… Jadowska kreacje miast stworzyła samodzielnie – od podszewki! Każde z nich stanowi metropolię alternatywnej Warszawy, zwariowanej, fascynującej, magicznej! Przestawiam Wam Warsa – brutalnego i szalonego oraz Sawę – zbrojoną w kły i pazury, a tytułową Dzielnicą Cudów jest część miasta, która za sprawą  magii i czarów została utrzymana w konwencji lat 30 ubiegłego wieku. Potrzebujecie zarysu fabuły? Uprowadzona zostaje piosenkarka z legendarnego klubu Pozytywka, a kluczem do śledztwa staje się Nikita! To ona, wraz z niefrasobliwym Robinem, musi poprowadzić sprawę. Co odkryje w tym przedziwnym mieście?

Fascynującym jest fakt, że świat Nikity rządzi się własnymi prawami. Dialogi w książce są aż nadto naturalne, codzienne, a język, którym posługuje się autorka niezwykle plastyczny. Mamy okazję stopniowo poznać każdego z bohaterów, zaczytując się w powolnych opisach tła i zdarzeń. Nikita jednak przedstawia się nam jako niezwykle silna, stanowcza kobieta, a jednocześnie bezlitosna zabójczyni. Tom pierwszy sugeruje, że taka pozostanie, ale nie mam wątpliwości, że jej trudne dzieciństwo i toksyczne relacje z najbliższymi odegrają istotną rolę w kontynuacji serii. Jadowska na każdym kroku pokazuje swój styl i podąża za aktualnie panującymi trendami. Co przyniesie drugi tom Cyklu o Nikicie?

Sprawdź na stronie Wydawnictwa!
Lekturę gorąco polecam zarówno fanom Anety Jadowskiej, jak i miłośnikom fantasy. Dziewczyna z Dzielnicy Cudów może okazać się dla Was nie lada gratką na długie, jesienne wieczory. Całość zamknięta została na stronach, a wszystko ubarwiają piękne, liczne rysunki. Język Jadowskiej musi jednak znaleźć swoich miłośników – często porównałabym jej powieści do książek Ćwieka czy Sapkowskiego, bowiem bywają wulgarne, bezpośrednie, momentami sztampowe. Są jednak fenomenalne, gdy przychodzi nam zmierzyć się z całą serią. Gorąco polecam!

You Might Also Like

12 opinii:

 1. Za tą pozycją kręcę się i kręcę. Chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio coraz rzadziej sięgam po fantastykę, ale książka Jadowskiej bardzo mnie zaintrygowała, gdy tylko pojawiła się w zapowiedziach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wręcz nie znoszę fantastyki. Książki SQN jednak mają coś w sobie:)

   Usuń
 3. W sumie masz rację, Jadowska pisze tak, jak faceci. Ma swój styl i wielu za to ją uwielbia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, wiele kobiet stara się unikać pewnych słów. Jadowska jest naturalnie wulgarna, to świetne zgranie w książce:)

   Usuń
 4. Dużo o niej słyszę, jednak nie należy do mojej listy "must read" - ale mimo wszystko pewnie dam jej kiedyś szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspominam tą historie bardzo pozytywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za polskimi książkami ale na tą mam nawet ochotę, może jak kiedyś dostanę ją w swoje ręce to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubię fantasy, ale te wydane przez SQN są świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastyka to nie moja bajka, ale Jadowska jest ttrochę jak Tokarczuk czy właśnie Sapkowski, chce się czytać jej książki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie