Anna Badkhen - Cztery pory roku w afgańskiej wiosce

12:09

Co właściwie wiemy o Afganistanie? Urokliwy kraj w środkowej Azji, położony u stóp pasma Hindukusz i otoczony pustynią Registanu staje się dla Europejczyków tematem tabu, przemilczanym, pomijanym i pogrążony w wojnie. Jak jednak wygląda życie z dala od amerykańskich jednostek? Czym zajmują się zwykli mieszkańcy?

Czytając książkę Anny Badkhen miałam wrażenie, że przenoszę się do krainy odpowiedzialnej przez Wojciecha Cejrowskiego. Autor ten jest dla mnie podróżniczym mistrzem słowa, jednakże ciekawy sposób prezentowania Czterech pór w afgańskiej wiosce zasługuje na uznanie. Książka zabiera nas w nieodkryty ląd, dla wielu dotąd nieznany, ale i dla wielu niezwykle interesujący. Barwna podróż pochłania bez reszty, uwrażliwiając i przerażając czytelnika. Dlaczego? Jak wyobrażacie sobie prawdziwą biedę? Głód, tak potworny, że chcąc chronić dzieci podajcie im używki. Pracę, która nie przekłada się nigdy na poprawę jakości życia. Jeden dywan, 400$ na cały rok, brak prądu i perspektyw… oto życie w afgańskiej wiosce.

Książka jest głęboką podróżą i opowieścią o miejscach, które ominęła cywilizacja. Tak jak na początku nawiązałam do wypraw Wojciecha Cejrowskiego, tak też muszę odnieść się do azjatyckiej podróży Marka Pindrala. Zarówno, Badhken jak i Pindral pokazują szarą codzienność zwykłych ludzi. Bardzo spodobała mi się narracja w książce. Czytając Cztery pory roku w afgańskiej wiosce mamy wrażenie, że towarzyszymy bohaterom reportażu. Pełni podziwu obserwujemy proces wyplatania dywanów, a także gościmy w przepełnionych serdecznością domach mieszkańców Oki. Wbrew pozorom ludziom towarzyszy ciepło, życzliwość i sumienność w wykonywaniu swoich obowiązków. Bohaterowie, choć mają marzenia, godzą się ze swoim losem. Każdego roku historia zostaje zapisana na nowo. Nic się nie zmienia. Nie ma wieżowców, elektryczności i kanalizacji. Kogo byłoby na to stać? Poznajcie zwyczaje, obrządki i kulturę niewielkiej azjatyckiej wioski, by zrozumieć każdą jednostkę kolejno. Wiedza Badkhen dotycząca zarówno geografii jak i społeczeństwa mówi sama za siebie. Brawa dla autorki za tak ciekawy zbiór informacji dla czytelnika.
Kup w księgarni Pan Tomasz
Gorąco polecam książkę Cztery Pory roku w afgańskiej wiosce. Choć odważyłam się na liczne porównania jestem przekonana, że znajdziecie tam ciekawostki dla siebie. Badkhen jest jedyna w swoim rodzaju. Ciekawie opisuje losy mieszkańców, a jej dziennikarskie zacięcie sprawia, że lektura staje się lekka i przyjemna. Całość uczy i pozwala zrozumieć, że wśród pogoni za nowoczesnością jest wiele miejsc, które nadal zostały zapomniane. Za wielkim murem nowoczesności zwyczajni ludzie są wykorzystywani przez handlarzy, a nagroda za włożony wysiłek nadal jest nikła. Miłej lektury.

You Might Also Like

15 opinii:

 1. Lubię czytać lub oglądać takie reportaże o tym, jak wygląda życie w miejscach, o których istnieniu dotąd nie miałam pojęcia. Szczególnie, kiedy nie jest to życie łatwe. Ale tak czy siak, okazuje się, że nie potrzeba niesamowitej technologii aby przetrwać, choć nie jest łatwo. Chętnie przeczytałabym "Cztery pory roku..." i zapoznała się z mieszkańcami tamtejszych terenów.


  Pozdrawiam i serdecznie zapraszam do siebie na nową recenzję książki "Kraina miłości i zatracenia",
  BOOK MOORNING

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawie poczytać o innych kulturach

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam kilka książek w tym stylu i zazwyczaj bardzo mnie wciągały i interesowały. Myślę, że tej również dam w przyszłości szansę.
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Świat dla mnie zupełnie nieznany, cieszę się, że mam okazję go poznać w tej książce :0

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie sięgnę po tą pozycję, ale jak już wpadnie mi w ręce, na siłę szukać jej nie będę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie książki. Wielka przygoda, z dala od cywilizacji, w miejscu, gdzie nie dotarł nawet prąd. Brzmi rewelacyjnie. Uwielbiam takie publikacje, zwłaszcza, jeżeli są dobrze napisane. Musze po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie skusiłaś. Czuje, że to powieść dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka podróżnicza, coś co uwielbiam - na pewno wypożyczę jak znajdę w ❤

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię powieści dotyczące Afganistanu, ta również bardzo przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. W książkach podróżniczych chyba właśnie najbardziej cenię tą szarą rzeczywistość. "Biały Tygrys" to co prawda powieść, ale pokazuje jakąś mroczną stronę Indii, nie do końca dostępną dla turystów i właśnie z tą książką kojarzy mi się opisana przez Ciebie. Bardzo chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Planuję przeczytać za jakiś czas:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Cejrowski jest i dla mnie mistrzem w tym gatunku.
  Cztery pory roku są w mojej ocenie pisane bardziej poetycko, ale też interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 13. Afganistan kojarzy mi się jedynie z wojną i uciskiem kobiet. Mam wrażenie, że warto poznać prawdę o tym kraju i dowiedzieć się odrobinę więcej :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie