5 miejsc, które musisz zobaczyć w Kazimierzu Dolnym

10:19

Niewielkie miasteczko, położone nad Wisłą w powiecie lubelskim liczy zaledwie 30 kilometrów kwadratowych. Wydaje się, że to mało, ale z pewnością dla wielu z Was, może stać się miejscem pięknej przygody. Poznajcie pięć Atrakcji Kazimierza Dolnego.


ZAMEK
Zamek, a właściwie jego ruiny, swój początek znalazły w XIII wieku, gdzie na Wietrznej górze powstała osada. Zamek jest dostępny w niewielkiej części. Cześć korytarzy jest zastawiona, inne prowadzą do zamkniętych sal i komnat. Możemy jednak po schodach dostać się na szczyt, by podziwiać rozpościerającą się wokół panoramę miasta. Ogromną wadą dla turystów jest brak jakichkolwiek oznaczeń, planów i map, do których jesteśmy przywiązaniu oglądając zabytki. Ukryty w kącie stoi monitor, zapewne zapraszający na wirtualny spacer, niestety jednak nie działa. Bilet wstępu na zamek oraz wieżę wynosi zaledwie 6 zł.
WIEŻA
Wieżę wzniósł Władysław Łokietek na przełomie XIII i XIV wieku. Jej mury mają ponad 4 metry grubości, a najniższej położone wejście na stołp znajduje się na wysokości 6 metrów. W chwili obecnej wieża jest doskonałym punktem widokowym. Tutaj konserwatorzy zadbali o opisy i ciekawostki, które możecie przeczytać na kolejnych kondygnacjach. Jedną z najbardziej interesujących dla turystów z pewnością jest zasada komunikacji flagowej czy sposobów przyrządzania sytych posiłków z lokalnego piwa i miodu. Dla tych, którzy na zamku podziwiali chociaż planu komnat - Wasze wątpliwości zostaną rozwiane dopiero na szczycie baszty. Bilet na wieżę należy kupić w kasie zamku. WZGÓRZE TRZECH KRZYŻY
Strome schody, które spotkacie kierując się z głównego rynku w kierunku zamku, zaprowadzą Was dokładnie na górę trzech krzyży. Czeka tam na Was jeden z najładniejszych widoków, jakie spotkacie w tym mieście. My trafiliśmy idealnie - słońce co i rusz chowało się za chmurami, pozwalając nam podziwiać całe miasto. Historycznie, wzgórze ma symbolizować biblijną Golgotę, a stojące na niej krzyże wzniesiono w 1708 roku na pamiątkę śmiertelnych ofiar cholery w rejonach Kazimierza Dolnego. Bilet kupicie na samym szczycie. Koszt wejścia wynosi 2 zł.WĄWÓZ KORZENIOWY
Oddalony zaledwie dwa kilometry od serca miasta wąwóz, pełen enigmatycznych drzew. Dojść do niego możecie zarówno drogą wiodącą do miejscowości Góry, a rozpoczynająca się tuż za zamkiem, jak i dotrzeć dorożką od strony zakonu. Spacer wąwozem jest niesamowitą przygoda dla dużych i małych. My, zafascynowani strukturą drzew i niesamowitą grą promieni słonecznych, wpadających przez korony, bez dwóch zdań jesteśmy zadowoleni z wyprawy. Ogromną wadą okazał się brak oznaczeń. Idąc w kierunku wąwozu dwukrotnie szukaliśmy drogi, a z odsieczą przyszła dopiero aplikacja Google Maps. 

RYNEK
Piękny, bajkowy rynek, niemalże w pełni pochodzący z renesansu. Na wzgórzu znajdziecie jeden z piękniejszych kościołów farnych p.w. św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu Dolnym. Katedra prawdopodobnie została wzniesiona 1325 roku, a jej fundatorem był Kazimierz Wielki. W jej wnętrzu macie niebywałą okazję, by zobaczyć jedne z najstarszych organów w Polsce. Te, z modrzewiowa drzewa, pochodzą z początku XVII i są wyjątkowo imponujące.
Kazimierz Dolny to również cudowne kamienice. Piękne posągi, stiuki, rzeźby i wyjątkowo dopracowane najdrobniejsze detale każdego budynku zapierają dech w piersiach. Do moich ulubionych należy kamienica Przybyłów, która swój początek datuje na 1615 rok. Jest przepiękna, a zarazem na swój sposób wyjątkowa. Jej architektura nawiązuje do włoskiego renesansu, dzięki płaskorzeźbionym elewacjom. W podobnym stylu utrzymane są kamienice położone nieopodal placu, przy ul. Senatorskiej. 

Na zakończenie dnia nie może zabraknąć spaceru brzegiem Wisły... You Might Also Like

17 opinii:

 1. Widoczek piekny 👍 szkda tylko ze zamek zaniedbany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszkę tak :) Właściwie mówimy tu o ruinach, ale widziałam mnóstwo innych zamków, które są dużo przystępniejsze dla turystów.

   Usuń
 2. Moja siostra była w Kazimierzu Dolnym i przyjechała zachwycona. Mam nadzieję, że i ja kiedyś się tam wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki :) Jest tam naprawdę ślicznie, choć w sezonie mnóstwo turystów :(

   Usuń
 3. Szkoda, że mam daleko do Kazimierza Dolnego. Kocham podróże, może kiedyś się uda tam pojechać. Chętnie bym zobaczyła wszystkie wymienione w poście atrakcje :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam :) Dla mnie Kazimierz Dolny jest niecałe 200 km, więc tyle co nic, jak na podróż samochodem :)

   Usuń
 4. Piękna wycieczka, osobiście nigdy nie byłam w Kazimierzu ale chętnie bym się wybrała :) Jako miłośniczki historii szczególnie zainteresował mnie zamek i baszta, a jako miłośniczki grozy wąwóz :D Nie wiem dlaczego, ale budzi we mnie mały niepokój, co zresztą bardzo mi się podoba :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Aż wstyd powiedzieć, ale jeszcze nigdy tam nie byłam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurcze, wydaje mi się że tam byłam, ale nie dam sobie uciąć ręki. No nie pamiętam, ale może kiedyś odwiedzę to miejsce :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie byłam, ale się wybieram tam wreszcie !

  OdpowiedzUsuń
 8. O Kazimierzu Dolnym słyszałam wiele pozytywnych opinii. Nigdy jednak jeszcze nie udało mi się dotrzeć w te rejony. Z pewnością chciałabym zobaczyć te ruiny (często mam okazję zwiedzać zamki zachowane w różnorodnym stanie - bo lubię tę część historii) oraz oczywiście przyjrzeć się tym tworzącym klimat kamienicom :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękne zdjęcie brzegu Wisły. Z wielką przyjemnością pospacerowałabym takim wąwozem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. W Poniedziałek Wielkanocny byłam na wyciecze po Skamieniałym Miasteczku w Ciężkowicach, piękne miejsce, niedaleko mojego domu, a odwiedziłam je dopiero po 21 latach, nawet mimo tego, że moja mama wychowała się w tym mieście :) Polska jest pięknym krajem, posiada wiele cudownych miejsc, wiele fantastycznych zabytków, zapierających dech w piersiach widoków, czego jej brakuje, to Polaków, którzy byliby dumni z tak wspaniałej, zróżnicowanej ojczyzny, bo zamiast zachwycać się tym, co mamy pod nosem, jeździmy nie wiadomo gdzie po świecie i później opowiadamy, jak to inne kraje są lepsze, ładniejsze, etc :) Musimy zacząć doceniać to co mamy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Potwierdzam, że warto, byłam dwa razy, tylko te korzenie gdzieś mi umknęły ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie