Anna Jansson - Zaginiony

08:59

Zniknięcia się zdarzają. Czasem nie są w stanie wpłynąć na nas, na sposób postrzegania świata, jednak istnieją również straty, z którymi nie sposób się pogodzić - śmierć.

Mały Andreas spędza godziny na cmentarzu, gdzie został pochowany jego starszy brat. Na pozór nic w tym dziwnego - młodzieniec cierpi po stracie, poszukuje bratniej duszy, stara się ułożyć świat na nowo. Jest klasycznym przykładem dziecka ze schematem porzucenia, które na co dzień funkcjonuje samotnie, z dala od przyjaciół, rówieśników i bliskich. Chłopiec samodzielnie zajmuje swój czas, wymyśla niestworzone historie, żyje na pograniczu świadomości i wykreowanych mitów. Pewnego dnia jednak nie wraca do domu. Podniesiony alarm. Czas rozpocząć śledztwo. Na pierwszy plan wychodzi inspektor Maria Wern.

Zaginiony to ósmy tom serii szwedzkiej autorki, Anny Jansson i jak można się domyślać, jej sukces na rynku wydawniczym świadczy o wyjątkowo dobrym przyjęciu przez Polaków. Język pisarki jest lekki, plastyczny. Lektura nie nuży, staje się świetną odskocznią od codziennych obowiązków. Nie ukrywam, że zaskoczyła mnie przemyślana fabuła książki. Zaginiony to tak naprawdę wielowątkowa powieść kryminalna, której wspólnym elementem jest inspektor Wern. Każda z jej poszlak przywodzi czytelnikowi na myśl nowe rozwiązanie historii, ale ciągle nieodkryte aż do ostatniej karty. Jak sądzicie, dziewięcioletni Andreas został porwany? Zabity? Jaką rolę w śledztwie odegra enigmatyczna czaszka? O wszystkim musicie przekonać się sami podczas lektury. 
Sprawdź na stronie Wydawnictwa
Zachęcam Was do przeczytania książki Zaginiony. Autorka nie należy do grona najpopularniejszych pisarzy Skandynawii, takich jak Jo Nesbo, Henning Mankell czy Stieg Larsson, ale jest na dobrej drodze, by walczyć o wyróżnienie wśród najznamienitszych. Książka jest napisana w bardzo jasny, klarowny sposób. Lektura sprawia, że chcemy rozwiązać niecodzienną zagadkę i obnażyć kryminalną twarz malowniczej Gotlandii. Koniecznie sprawdźcie, co spotkało Andreasa. 

You Might Also Like

7 opinii:

 1. Od dłuższego czasu szukam kryminału z dobrze wykreowaną główną bohaterką, ponieważ jestem już trochę znudzona detektywami płci męskiej, dlatego z chęcią zajrzę do powieści Anny Jansson. Choć zacznę chyba od pierwszego tomu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam :D mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu :) Serii nie znam, ale za "Zaginionego" mogę ręczyć :D

   Usuń
 2. Nie czytam kryminałów, więc raczej nie dla mnie to pozycja :( Chyba, że bardziej to thriller, bo ostatnio poszukuje dobrych i mało drastycznych ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie kryminały i uwielbiam kryminały z tej serii, pewnie po niego sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. My nie mogliśmy się od tej książki oderwać. Faktycznie, Jansson jeszcze nie jest w TOP najlepszych skandynawskich pisarzy kryminalnych, ale to już chyba tylko kwestia czasu, by stanęła na podium obok Jo Nessbo itd. "Zaginiona" to popis jej literackich umiejętności, więc przyłączamy się do poleceń! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie