GEIR TANGEN - Maestro

22:49

Od pewnego czasu uznaję Wydawnictwo Dolnośląskie za najlepszego wydawcę kryminałów. Na brawa zasługuje nie tylko bestsellerowa saga z komisarzem Harrym Hole w roli głównej, a cały komplet fascynujących książek z serii Ślady Zbrodni. Jak sądzicie? Czy powinno znaleźć się tam miejsce dla debiutantów? 

Sięgając po nowe książki nieraz stajemy przed trudnym wyborem - czytać czy nie czytać. Otrzymując powieść Geir Tangen uznałam, że na pewno warto spróbować. Czy zostałam zawiedziona? Nie. Mieliśmy Norwegię, zbrodnię, intrygę, zmęczonego życiem dziennikarza, który rozpoczyna własne śledztwo i sympatyczną, młodą policjantkę, wśród klasycznych, nijakich śledczych. Wszystko się zgadza.

Akcja naszej powieści nabiera tempa, gdy Viljar otrzymuje tajemniczą wiadomość. Nieznajomy, tytułujący się Maestro, informuje dziennikarza o planie morderstwa na człowieku, który umknął wymiarowi sprawiedliwości. Wyjątkowo silny bodziec ponownie porusza Viljarem. Czy zła passa, rozgoryczenie i depresja odejdą na drugi plan?

Pozornie prosta historia zawiera w sobie ogromną ilość wątków. Z pewnością relacje morderca-dziennikarz-policja nie są dla Was czymś nowym i interesującym, ale wierzcie mi, że autor zadbał o nieprzewidywalność i pełną zwrotów akcji fabułę. Aby bardziej Was zainteresować dodam, że pozornie obserwujący wszystkie zdarzenia Viljar zostaje w ciekawy sposób wpleciony w tę historię. Staje się elementem układanki, którą ktoś precyzyjnie tworzy. 
Sprawdź na stronie Wydawnictwa
Jestem zdumiona tak dobrym debiutem. Nie spodziewałam się, że miłośnik kryminałów i zarazem bloger może w tak dobry sposób skonstruować powieść. W książce znalazłam kilka mankamentów. Zarys drugoplanowych postaci nieco wydłużył książkę, a dla mnie okazał się zbędnym zabiegiem. Innym elementem jest język, którym posługują się bohaterowie. Momentami czułam się znudzona lekturą, potrzebowałam chwili oddechu, ale fabuła okazała się na tyle interesująca, że zdecydowałam się dokończyć czytanie.  Widać również, że Geir Tangen fascynuje się literaturą. Podobne, a czasem wspólne elementy książek, które znamy i cenimy to zauważalna cecha. Niemniej jednak warto. Autor wniósł mnóstwo świeżości na rynek wydawniczy i dla wielu z pewnością stanie się jednym z ulubionych pisarzy. Tangen w świetny sposób prowadzi fabułę, doskonale dba o drobne elementy, na które czytelnik zwraca uwagę podczas lektury. Książka jest godna uwagi, a enigmatyczny Maestro zmusza do chwili refleksji i zaangażowania czytelnika. Jeśli mam ocenić debiut - jest jednym z lepszych autorów, któremu musicie poświęcić szczególną uwagę. 

You Might Also Like

1 opinii:

  1. Bardzo podobała mi się ta książka :) To ciekawe spojrzenie na kryminał :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie