Jørn Lier Horst - Kluczowy świadek

15:51

Książek Jorna Liera Horsta w Polsce już nie trzeba przedstawiać. Uplasowany na liście twórców najlepszych kryminałów, autor powraca w wielkim stylu z pierwszą częścią przygód o komisarzu Williamie Wistingu. Co kryje powieść Kluczowy Świadek? Zapraszam do lektury.

Przed rozpoczęciem lektury, pokusiłam się o drobną refleksję. Okazało się, że pierwszą styczność z autorem miałam w 2014 roku, w ramach recenzji książki Jaskiniowiec. Mało tego, nie byłam wtedy przekonana do pióra autora i języka, którym się posługuje. Dziś autor jest dla mnie w pewnym stopniu ikoną dobrej literatury. Nie widzę przeciwwskazań, aby jego książki postawić na półce obok Jo Nesbo czy Camilli Lackberg, ponieważ każdy z autorów jest na swój sposób wyjątkowy, ale i każdy może stać się wzorem dla młodych pisarzy, którzy rozpoczynają przygodę z literaturą. 

Co znajdziecie w książce? Kluczowy świadek to lektura obowiązkowa dla fanów Mrocznego Zaułka. W niewielkim miasteczku Larvik, komisarz William Wisting, pomimo zaplanowanego urlopu, przystępuje do śledztwa. W pewnym domu zostaje odnalezione zmasakrowane ciało 71-letniego emeryta, którego na pozór trudno powiązać z jakąkolwiek sprawą. Jedno jest pewne - mężczyzna wiedział coś, co staje się clou naszej historii. Jego zwłoki zostały w brutalny sposób okaleczone, denat miał związane ręce, a mieszkanie było doszczętnie zdewastowane. Ci, którzy zabili starca czegoś szukali i z pewnością nie udało im się tego odnaleźć. Co ukrywał?
Zamów już dziś!
Najnowsza książka nawiązuje do brutalnego zabójstwa Ronalda Ramma z 1995 roku - sprawy, która po dziś dzień nie została wyjaśniona. Historia ma również bezpośrednie przełożenie na autora powieści, bowiem była to pierwsza sprawa w policyjnej karierze Jorna Liera Horsta. Śledztwo opisane w książce niestety nie jest odniesieniem do rzeczywiści, ale może to i lepiej. Dzięki temu mamy do czynienia ze świetnie skonstruowaną intrygą i dokładnie przemyślanym wątkiem. 

Książkę gorąco polecam. Jeżeli szukacie naprawdę dobrego kryminału, przygody Williama Wistinga z pewnością spełnią Wasze oczekiwania. Kluczowy świadek to książka na bardzo wysokim poziomie. 

You Might Also Like

18 opinii:

 1. Chętnie sięgnę po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam całą serię :) Nie mogę się doczekać kolejnej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki to ja lubię! A jeszcze wysoki poziom? Na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten tytił przykuł moją uwagę już wcześniej, teraz tylko muszę na niego zapolować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapisuję sobie nazwisko autora :) Czuję, że książka przypadnie mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie ostatnio nie mogę natrafić na godny mojej uwagi kryminał,dlatego zapisuję sobie ten tytuł i poszukam go :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam twórczości tego autora, ale postaram się kiedyś sięgnąć po jakąś jego książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa ;D

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka, która wreszcie do mnie dotarła, już nie mogę doczekać się, kiedy będę mogła po nią sięgnąć. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie