Kraków w jeden dzień? Miniprzewodnik

12:28

Jeden dzień w Krakowie, to zdecydowanie zbyt mało czasu, ale mając taką okazję, należy ją wykorzystać.

KOŚCIÓŁ MARIACKI
Kościół Mariacki należy do sztandarowych atrakcji Krakowa i najznakomitszych zabytków Polski. To z niego, co godzinę, wybrzmiewa grany na trąbce hejnał i to w nim znajduje się jeden z najpiękniejszych gotyckich ołtarzy - Ołtarz Wielki - autorstwa Wita Stwosza. 


Kościół swój początek miał w 1221 roku, ale jego obecną architekturę zawdzięczamy przełomowym rozbudowom pod koniec XV wieku. Ciekawskim obserwatorom nie umknie fakt, że wieże Kościoła Mariackiego nie są równe. Legenda głosi, że ich budową zajmowali się dwaj bracia. Wieża starszego bardzo szybko wybiła się w chmury, dominowała nad budowlą młodszego, który w akcie zawiści postanowił zamordować brata. Wspiął się na szczyt wieży i wbił sztylet w jego serce. Niestety wyrzuty sumienia pogrążyły młodzieńca. Gdy uświadomił sobie, jak karygodnego dokonał czynu, z rozpaczy rzucił się z wieży. Sztylet stał się przestrogą dla mieszkańców Krakowa, znaleźć go możecie w bramie Sukiennic. 

W Kościele Mariackim możecie zwiedzić zarówno bazylikę, jak i Ołtarz Wita Stwosza, ale również wejść na szczyt wieży, z której rozpościera się przepiękna panorama miasta.

Panorama Krakowa - widok na Wawel
Panorama Krakowa - widok na Bramę Floriańską
SUKIENNICE
Sukience, czyli dawne obiekty handlowe, w których można było nabyć sukno dzisiaj niewiele mają wspólnego ze swoją historią (zarówno pod względem architektonicznym, jak i asortymentowym). Dzisiaj kupicie tam bursztynowe pamiątki, pocztówki, matrioszki i kopie ludowych kreacji. Są jednym z najbardziej obleganych miejsc przez turystów, bowiem sam spacer dla wielu jest niezwykle atrakcyjny. Sukiennice swój początek miały w XIII za panowania księcia Bolesława Wstydliwego, który wybudował uliczkę pośrodku rynku. Dzisiejszy kształt zawdzięczamy Tomaszowi Prylińskiemu. Hala dolna została ozdobiona herbami i pieczęciami, górną zaadaptowano na potrzeby muzeum. Tuż obok znajduje się wejście do podziemnego muzeum Starego Rynku.  

Sukiennice
WAWEL
Zamek na Wawelu, o którym z powodów politycznych w ostatnim czasie jest niezwykle głośno, to niezwykle ważna karta w historii naszego kraju. Liczy on po ad 7000 m2 powierzchni, a przez lata był wielokrotnie niszczony i rozbudowywany. Zwiedzanie całego zamku to koszt rzędu 100 zł. Turyści za każdą wystawę płacą osobno, wybierając plan wycieczki. W zamku nie wolno fotografować. 
Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu
Komnaty królewskie zdobione są licznymi arrasami, z których większość nawiązuje do Biblii i mitologii. Możecie podziwiać zarówno komnaty prywatne, jak i te, w których przyjmowano gości, a także zwiedzić zbrojownię czy oranżerię. Aktualnie dostępna jest również trasa Wawel Zaginiony, w którym zgromadzono archeologiczne szczątki zamku - popękane palisady, połamane filary, pojedyncze kafle dawnych pieców czy ich makiety. Wśród znalezisk ukazano turystom szkielet, stare buty czy domowe narzędzia. Obejrzenie zamku wiąże się jednak zarówno z długimi kolejkami przy zakupie biletów, jak i kilkugodzinnym zwiedzaniem całego obiektu. Będąc na miejscu nie zapomnijcie o Katedrze na Wawelu. Zobaczyć jej wnętrze możecie właściwie za darmo. Z dodatkowymi kosztami wiąże się zwiedzanie grobów królów. 

SMOCZA JAMA
Na Wawelu aż żal nie odwiedzić smoka! Przy głównym wejściu, gdzie rozpościera się piękna nadwiślańska panorama, czeka na Was do pokonania 125 schodów oraz trzy komory jaskini. Zwiedzenie całości zajmuje zaledwie kwadrans, jednak jest jedną z najważniejszych atrakcji (zwłaszcza dla dzieci) Wawelu. Po wyjściu z jaskini traficie wprost do paszczy ziejącego ogniem smoka, zaprojektowanego przez Bronisława Chromego, tuż przy bulwarach. Koszt biletu do jaskini kosztuje zaledwie 3 zł. W środku panuje temperatura ok. 10 stopni Celsjusza. W ramach ciekawostki, smocza jama to idealne miejsce, by przypomnieć sobie legendę o Szewczyku Dratewce.

Panorama miasta przed wejściem do Smoczej Jamy

KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA I PAWŁA
Jest to najstarszy barokowy kościół w Krakowie, ufundowany przez Zygmunta III Wazę. Idąc z placu Mariackiego w kierunku Wawelu z pewnością zwróci Wasza uwagę licznymi posągami apostołów, zdobiącymi bramę świątyni. Pomniki które zobaczycie to jedynie kopia oryginałów, z uwagi na stopień zniszczenia, któremu uległy. Zwiedzanie kościoła jest darmowe, przy wejściu możecie również otrzymać audioprzewodnik, który poprowadzi Was po wszystkich kaplicach, katakumbach oraz przybliży historię kościoła oraz Piotra Skargi. Ciekawostka - kościele znajduje się najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta. W każdy czwartek za jego pomocą możecie na własne oczy zobaczyć prawa fizyki! Dla mnie o niebo istotniejsze stały się przepiękne organy.


Kościół św. Piotra i Pawła oraz pomnik Piotr Skargi
Organy w kościele św. Piotra i Pawła
BARBAKAN I BRAMA FLORIAŃSKA
Spacer Drogą Królewską to gratka dla wszystkich miłośników historii i (niestety) licznych turystów. Barbakan, niegdyś otoczony fosą, dziś udostępniony jest zwiedzającym. Koszt biletu normalnego wynosi 8 zł i  dodatkowo upoważnia do wejście na bramę strażniczą. Zwiedzenie Barbakanu to jedynie krótki spacer wzdłuż murów, w zasadzie pozbawiony opisów miejsca, w którym się znajdujemy. Niewymierną bonifikatą stają się jedynie piękne widoki. Z kolei Brama Floriańska, z pewnością wszystkim doskonale znana, jest niezwykle pięknym obiektem miasta i jednocześnie pamiątka po dawnych murach miasta. Pochodzi ona z początku XIV wieku, a przez wiele lat służyła jako jedno z ośmiu wrót zamku. Niegdyś była nawet połączona z barbakanem, co miało zwiększyć jej obronność. 
Brama Floriańska
Barbakan

Barbakan - widok z Bramy Floriańskiej
PLANTY
Jeden z najpopularniejszych parków w Krakowie, którego nie sposób nie zauważyć. Założono go w 1822 roku, a jego powierzchnia liczy aż 21 hektarów. Planty powstały w miejscu dawnej fortyfikacji zamku, obejmując koryto fosy. Park przez lata nie tylko był obiektem turystycznym, ale stał się inspiracją dla wielu twórców. Mało tego, spacerując z pewnością natkniecie się na mnóstwo rzeźb, pomników i tablic pamiątkowych.
Planty
MAŁY RYNEK
Mały Rynek to zdecydowanie mniej uczęszczana część Starego Miasta w Krakowie, jednak pod względem architektonicznym niezwykle piękna. Od pierwszego wejrzenia zakochałam się w kamienicach, które swój początek odnajdują już w XVII wieku. Wbrew pozorom Mały Rynek nigdy nie pełnił funkcji reprezentacyjnej. Był jedynie miejscem lokalnego handlu, a w porównaniu do Sukiennic, przez wiele lat można było nabyć na nim produkty mięsne. Ciekawostką jest fakt, że przez lata służył jako miejski parking. Dopiero od 2007 roku pełni swoją funkcję, wspomagając Plac Mariacki przy rozmaitych wydarzeniach kulturalnych i artystycznych.
Mały Rynek 
Droga z Małego Rynku
Droga z Małego Rynku
Jeśli będziecie znużeni spacerowaniem, a lista miejsc wydaje Wam się zbyt obszerna, by je zwiedzić, koniecznie rozważcie nocleg w Krakowie. Jednym z moich ulubionych portali, oferującym przystępne ceny jest strona noclegi.pl, na której znajdziecie obszerna listę obiektów oferujących noclegi w Krakowie. Dzięki temu będziecie mieli więcej czasu na zwiedzanie, a wierzcie mi - poranki w dawnej stolicy Polski są pełne niespodzianek! Nie ma nic wspanialszego niż spacer po starym rynku o 4:00 nad ranem, gdy towarzyszą Wam jedynie gołębie i na ulicach nie ma ani jednego turysty! Miałam okazję tego doświadczyć i polecam każdemu. Pamiętajcie też o tradycyjnym krakowskim śniadaniu, będącym iście królewską ucztą. Bez noclegu będzie Wam trudno tego wszystkiego doświadczyć, a więc koniecznie rozważcie taką możliwość.

Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was do spaceru po tym pięknym mieście. Dla mnie Kraków jeszcze nigdy nie był łaskawy - za każdym razem muszę przechadzać się po nim w strugach deszczu. Mimo to jednak chętnie odwiedzam to miasto. W moim mini przewodniku z pewnością zabrakło Kazimierza, osławionego nie tylko najlepszymi zapiekankami w mieście przy Okrąglaku, ale również z wielu historycznych względów. Kazimierz powstał w XIV wieku, niegdyś był odrębnym miastem, a z czasem stał się dzielnicą Żydowską. Zjecie tam przepyszne śniadania! Dodatkowo, możecie zwiedzić bajkowe kościoły, cerkwie i cmentarze, zdobione pięknymi posągami. W centrum znajduje się dawny rynek - Plac Wolnica wraz z ratuszem, a cała dzielnica uznana została za pomnik historii. Równie interesującym miejscem na mapie Krakowa jest Kopiec Kościuszki, lub dziesiątki muzeów, które powinniście zobaczyć. 

You Might Also Like

9 opinii:

 1. Że też nigdy nie byłam w Krakowie... ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze polecam Kazimierz bardzo klimatyczne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W Krakowie byłam raz w podstawówce i nie wiele juz z tego pamiętam... chętnie pokazałabym to miasto córkom, a taki mały przewodnik może się okazać bardzo przydatny

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno skorzystam z przewodnika jak tylko namówię narzeczonego na wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam w Krakowie raz i akurat trafiłam na okropną pogodę, bo cały czas padało, przez co głównie zwiedziłam Galerię krakowską, więc dla mnie Kraków też nie był łaskawy :)) Z chęcią bym tam jeszcze wróciła, bo przez ten deszcz, miasto nie było takie, jakie je sobie wyobrażałam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trafiłam tu przypadkiem, ale wpis super! Wszystkie najważniejsze obiekty w jednym miejscu. Dzięki za porady!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja dla fanów literatury dorzuciłbym jeszcze kilka księgarnio-kawiarni, do których warto się wybrać:

  Kawiarnia literacka "Book Book" na ul. Krakowskiej 41. Położona w tej samej kamienicy, co Teatr Nowy Proxima w urokliwej dzielnicy Kazimierz. Bardzo przyjemna, przesycona książkami atmosfera. Stoliki w otoczeniu książkowych półek, do tego kawa, herbata czy przekąski oraz częste spotkanie literackie.

  "Massolit Books & Cafe" na Felicjanek 4. Kawiarnia, księgarnia i antykwariat z książkami angielskojęzycznymi w jednym. Bardzo dobra lokalizacja, bowiem dosłownie kilka minut spacerkiem od Rynku Głównego. Miłośnicy półek pokrywających całe ściany oraz parkietów będą zachwyceni.

  "De Revolutionibus" (Bracka 14) położona tuż obok kościoła Św. Franciszka (można podziwiać w nim witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego) to miejsca, gdzie zgodnie z opisem "dobra książka spotyka się z dobrą kawą". Sporo spotkań poświęconych literaturze, a do tego bezpośrednie sąsiedztwo Rynku Głównego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kraków to moje miasto, mojej młodości, czasów studenckich, jedyne i niepowtarzalne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już od kilku lat mieszkam w Krakowie, jednak nawet ja nie zwiedziłem wszystkiego, co oferuje to miasto. Raz dlatego, że po pracy nie chce się za bardzo nigdzie chodzić. Jednak mogę się zgodzić, że aby obejrzeć wszystko w tym mieście musi być więcej niż jeden dzień na to poświęcony.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie