Rzecz o ptakach - Noah Stycker

11:11

Zdarza Wam się chwila relaksu w zaciszu lasu? Obserwujecie naturę, by wyciągać wnioski? Jak sądzicie, czy możemy mieć coś wspólnego z ptakami? 


Natura przystosowała wszystkie organizmy funkcjonowania w zaskakujący sposób. Ludzki organizm nie myśli o tym, że musi wciągnąć i wypuścić powietrze, ani o tym, że serce musi zabić 72 razy w ciągu minuty. Sam doskonałe zna, rozumie i realizuje wszystkie czynności życiowe swojego właściciela. Rzecz o ptakach ma się podobnie. Choć tytuł brzmi równie myląco i enigmatycznie, co Sekretne życie drzew, autor snuje pewną analogię do ludzkich cech i zachowań. Okazuje się, że choć nikt z nas nie obserwuje na co dzień flory, nie analizuje życia zwierząt i nie daje się pochłonąć tak abstrakcyjnej tematyce, ludzie są odwiecznymi naśladowcami ptaków. Pokazujemy strach zupełnie jak pingwiny, bawimy się rytmem i taktem podobnie do papug, a w ciągłym biegu żyjemy niczym kolibry. Pamiętam, jak jeszcze w szkole średniej, gdy na lekcjach biologii mówiliśmy o pochodzeniu ptaków, ich budowie, przystosowaniu do życia i otaczających warunków, nigdy nie został poruszony temat dotyczący ich zachowań, ale grupowo analizowaliśmy ich strukturę społeczną i weryfikowaliśmy klucze, którymi się przemieszczają, by zmniejszyć opór napierającego powierza. Może zabrzmi to błaho, ale moim zdaniem świat zwierząt został wyjątkowo precyzyjnie skonstruowany. 

Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Poszczególne gatunki ptaków może nie są nam znane, ale ich nazwy czy grupy można potraktować jako encyklopedyczną ciekawostkę. Autor bardzo płynnie opisuje koleje cechy i zjawiska, tym samym sprawiając, że nasza lekturą zyskuje na wartości. Muszę napisać również o pięknej okładce książki, w której zachowałam się od pierwszego wejrzenia. Z pozoru utrzymana w niekonwencjonalnym, starym stylu, ale pięknie ozdobiona, naprawdę cieszy oko.
Kup już dziś w supercenie!
Gorąco polecam. Nowy nurt, jakim jest skupienie się na wyjątkowości otaczających nas roślin i zwierząt, z umniejszeniem roli człowieka, okazuje się niezwykle interesujący. Ludzie traktowani są od lat jako nadrzędny organizm, stąpający po świecie. Ma mózg, który determinuje jego zachowania. Ma też wolną wolę, która często kłóci się z racjonalnością pozostałych struktur. Cytując jednak słowa autora: Badając ptaki, ostatecznie dowiadujemy się czegoś o nas samych. Aby jednak poznać szczegółowe porównania i przeanalizować własne zachowanie, musicie sięgnąć po książkę Noaha Styckera. Zapewniam, że nie będziecie zawiedzeni.  

You Might Also Like

7 opinii:

 1. Hmmm, może po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie brzmi ciekawie. Będę miała tę książkę na uwadze :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa recenzja i oryginalna tematyka książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością bym ja przeczytała :) Mieszkam pryz lesie każdego dnia obserwuję wiele z nich, Ja jestem podejścia, że każde zwierze jak i roślina ma prawo tu istnieć na równi z nami i przykro i jest gdy widzę, jak natura jest przez człowieka tępiona.

  OdpowiedzUsuń
 5. 18 lat swojego życia spędziłam miezkając prawie w lesie... ptaki poznałam chyba wszystkie w okolicy więc z ciekawością zobaczę co w drzewch śpiewa :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie