Rafał Kosik - Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony

10:04

Każdy z nas ma książki, które wspomina z dzieciństwa. Wiele z nich, ukrytych na zapomnianych już półkach, czeka na dzień, w którym będzie mógł skrzętnie przekazać tytuł swoim dzieciom.


Do moich faworytów należy seria z misiem o bardzo małym rozumku, czyli Kubuś Puchatek, dla mojego Ukochanego Opowieści z wierzbowego lasu, a dla mojej mamy spisane przygody Ani z Zielonego Wzgórza. Nie jesteśmy wyjątkowi, wszyscy cenimy sobie bestsellerowe klasyki, które każdy musi przeczytać, choć jeden raz, ale okazuje się, że polscy pisarze XXI wieku potrafią zaproponować równie interesujące powieści. Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony to czwarty tom powieści Rafała Kosika, skierowany właśnie do najmłodszych czytelników. Mali bohaterowie zabiorą Was do wielkiego, dwustuletniego dębu, i odkryją tajemnice skrywane w jego konarach.

Autor w zaskakujący sposób przekazuje emocje i problemy młodym czytelnikom. Język, którego używa jest lekki, przyjemny, wyjątkowo klarowny, a wszystkie słowa, które mogłyby zostać niezrozumiałe podczas lektury, wytłumaczone zostają w zabawny sposób. Aby je zapamiętać, Kosik wykorzystuje zabawę w słowotwórstwo, dodatkowo przybliżając ich kontekst. Niezwykle dużą zaletą jest również zaangażowanie czytelnika. Mali odkrywcy, niczym detektywi, poznają całą historię i losy bohaterów.
Sprawdź na stronie WydawnictwaNa pierwszy rzut oka historia może wydawać się banalna - ktoś chce ściąć wiekowe drzewo, a Amelia, Kuba, Albert i Mi ruszają na ratunek. Ta wyjątkowo prosta opowieść kryje jednak drugie dno. Dzięki trosce o drzewo dzieci poddają się wodzy marzeń i kreatywności. W końcu kurtka niewidka zasługuje na ukłon w stronę Harry'ego Pottera, a dron to czysta, współczesna fanaberia. Autor odważnie lawiruje pomiędzy wątkami. Buduje napięcie w czytelniku i chce, by samodzielnie sugerował nowe pomysły. Czy jestem zawiedziona? Nie. Przekażę jednak swój egzemplarz jedenastoletniej siostrze. Jestem niezwykle ciekawa, czy w podobny sposób obierze lekturę. Polecam Wam i Waszym milusińskim najnowszą książkę Rafała Kosika. A jeżeli już czytaliście, koniecznie podzielicie się swoją opinią.

You Might Also Like

9 opinii:

 1. Myślę, że nie znajduję się w docelowej grupie wiekowej :D

  OdpowiedzUsuń
 2. na pewno wiele osób polubi perypetie tych bohaterów

  OdpowiedzUsuń
 3. Tej książki nie czytałam, ale "Opowieści z wierzbowego lasu" także zapisały się w moim serduchu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że to świetny tytuł do zapamiętania na całe życie. Są takie książki, które po wielu latach pamiętamy tak dobrze, jakbyśmy czytali je dzisiaj. Dla mnie taką książką jest zdecydowanie “Lassie wróć!”. Polecam artykuł:   
  KSIĄŻKI Z DZIECIŃSTWA, EKIPY TANIAKSIAZKA.PL, tutaj też jest wiele niezapomnianych książek dla dzieci, także klasyków. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś czuję, że mojej siostrze bardzo by się spodobała :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że nie mam młodszego rodzeństwa, bo przy okazji i ja bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie