Podróżujesz? Musisz to wiedzieć!

14:27

Wszyscy kochamy podróże, ale jaką formę komunikacji wybrać, by dostać się w wymarzone miejsce? Przedstawiamy Wam wady i zalety poszczególnych środków. 


Samolot jest naszym ulubionym sposobem przemieszczania się w różne zakątki globu. Wystarczy kilka godzin, by znaleźć się w Chinach lub Stanach Zjednoczonych.
Ceny biletów są bardzo różne, wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za lot w zależności od linii lotniczej, klasy podróżowania czy ilości bagaży. Zaletą jest komfort, brak postojów i korków. Minusem niestety są opóźnienia wynikające z warunków atmosferycznych, a nawet odwołane loty. Często też lotniska znajdują się daleko od centrum miasta i tu prosto o niemiłą niespodziankę. Jaką? Firmy transportowe (busy, taksówki) podpisują dodatkowe umowy z lotniskami, aby przewozić turystów do centrum miasta za dodatkową opłatą. Ceny te niestety nie są przychylne podróżnym, ponieważ taka usługa może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za osobę. Polecamy przed każdą podróżą przejrzeć mapy i plany komunikacji miejskiej. W okolicy  pewnością czeka na Was komunikacja “dla ludzi”, o normalnych cenach.

Mało osób zdaje sobie również sprawę, że może dochodzić swoich praw, gdy lot zostanie opóźniony lub odwołany. Linia lotnicza ma obowiązek zwrócić Wam koszty biletu lub zapewnić miejsce w kolejnej relacji danej linii. Takie przebukowanie biletów jest uzależnione od dostępnych terminów. Niestety jako klienci nie możemy rościć sobie prawa do najbliższego terminu, musimy dopasować się do oferty przewoźnika. Pamiętajcie również, że wszystkie dodatkowe koszty, jak nocleg, dojazd na lotnisko (udokumentowany) również ponosi przewoźnik, a jeśli lot zostanie odwołany z winy przewoźnika (czyli z innego powodu, niż m.in. warunki atmosferyczne czy usterka samolotu), możecie wnioskować o odszkodowanie.

Pociąg przyciąga turystów wygodą i ceną. W Polsce czeka na Was wiele połączeń, którymi przedmieście się w mgnieniu oka. Osławione Pendolino pozwoli Wam dotrzeć z Warszawy do Krakowa w zaledwie 2,5h, a kupując bilet odpowiednio wcześnie, zapłacicie kilkadziesiąt złotych. Z Warszawy podróżować możecie również do wielu europejskich stolic. Berlin czy Praga są w zasięgu Waszych dłoni. Podróż pociągiem ma jednak swoje wady. Wiele polskich linii zatrzymuje się na dziesiątkach stacji pośrednich, co wydłuża czas podróży. Co więcej, tanie bilety nie gwarantują Wam miejsca siedzącego. Wyobrażacie sobie podróż relacji Gdańsk-Kraków bez możliwości zajęcia miejsca w przedziale?  

Kolej w Europie jest jednak bardzo rozwinięta. We Włoszech spotkacie linie, których pociągi jadą 300 km/h, a i tak nie należą do najszybszych. W relacji Bolonia - Florencja nie zdążycie się na dobre rozsiąść, gdy przyjdzie Wam już wysiadać. Ceny biletów są różne, zwykle jeden bilet normalny to koszt kilkudziesięciu euro. Warto jednak kupić bilet online z wyprzedzeniem. Najczęściej kupując go w kasie, będąc w pełni anonimowym, poniesiecie dodatkowe koszty.


Busy i autobusy mają wiele zalet, ale i często są przyczyną wielu problemów. Chaos na dworcach, kolejki w toaletach, wiele stacji pośrednich, a przy braku szczęścia wyjątkowo drogie bilety.
Powołując się na własne doświadczenie, muszę Wam zdradzić, że za podróż do mojej mamy (110 km od Warszawy), muszę zapłacić 26 zł i jadę starym autobusem przez… 3,5h. Absurd! Jest również coraz mniej przewoźników. Małe firmy stają się nierentowne i z dnia na dzień znikają połączenia. Giganci z kolei windują ceny, a marki takie jak Polski Bus zawieszają działalność.Samochód to najpopularniejsza i najwygodniejszą formą transportu. Własne auto to wiele korzyści - zatrzymujecie się tam, gdzie tylko macie ochotę, oglądacie to, co chcecie zobaczyć. Możecie spać, rozmawiać, bawić się i śpiewać, a przy okazji zabrać bagaż, który zdołacie pomieścić. Wadą własnego auta są jednak koszty, które ono generuje. Nie ma co się oszukiwać - paliwo z miesiąca na miesiąc jest coraz droższe, a sama eksploatacja nie należy do najtańszych. Podróżowanie własnym samochodem wymaga również skupienia i energii od kierowcy. Oczywiście jest wielu miłośników jazdy samochodem, ale w korku chyba nikt nie ma z tego frajdy.

Mówiąc o wadach i zaletach, należy wspomnieć o kolizyjności. Samochody najczęściej ulegają wypadkom komunikacyjnym, co po pierwsze ogranicza bezpieczeństwo, a po drugie przyczynia się do potwornych zatorów na drogach. Gdyby nie nasza ostatnia przygoda pod McDrive z pewnością nie wiedziałabym, jak reagować w niezbyt przyjemnej sytuacji na drodze, jaką jest stłuczka. Otóż, czekając na złożenie zamówienia, nasz samochód nagle się osunął uderzając w zderzak kierowcy przed nami. Zaaferowany Pan wyskoczył z auta jak poparzony, a my zaczęliśmy szukać w sieci rozwiązań patowej sytuacji. Aby było śmieszniej, Panem, któremu zarysowalismy auto, okazał się celebryta z popularnego serialu, ale niestety zaistniała sytuacja nie pozwoliła na szybkie selfie. Panu chyba nie było do śmiechu, choć na szczęście nic, poza 5 milimetrową rysą, się nie stało. :)

Bezpośrednia Likwidacja Szkód

Kolizja drogowa? Co należy zrobić?

Po pierwsze, musicie napisać oświadczenie, w którym sprawca jasno i precyzyjnie określa swoją winę w wypadku. Należy spisać dane kierowcy: imię i nazwisko, numer prawa jazdy, PESEL, adres, telefon oraz dane firmy ubezpieczeniowej, a także dane pojazdów uczestniczących w zdarzeniu na drodze (marka, model, kolor, numer rejestracyjny). Dodatkowo, należy jasno i precyzyjnie określić - miejsce zdarzenia, datę i godzinę wypadku, a także szczegółowo opisać sytuację, która miała miejsce. Ważny jest powód wypadku oraz okoliczności, w których kolizja miała miejsce. Musicie również opisać, jakie konsekwencje miało zdarzenie, np. pękniecie błotnika, rysa na lewym nadkolu. Macie świadków zdarzenia? Fantastycznie! Niech wylegitymują się i złożą podpis na oświadczeniu. Nie zapomnijcie jednak o tym, by zarówno sprawca kolizji, jak i poszkodowany również złożyli własnoręczny podpis. Aby udokumentować zdarzenie, należy wykonać zdjęcia. To bardzo ważne.

Kiedy macie już oświadczenie uczestników wypadku, w którym jasno sprawca zadeklarował swoją winę musicie zgłosić się z posiadaną dokumentacją do ubezpieczyciela, u którego sprawca ma wykupioną polisę, aby załatwić z nim wszystkie niezbędne formalności. Wyjątek stanowi sytuacja, w której to wy (poszkodowani) macie wykupioną polisę z opcją BLS (Bezpośrednia Likwidacja Szkód). W takim wypadku szkodę zgłaszacie do swojego ubezpieczyciela i to on załatwia wszystkie formalności związane z dochodzeniem odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy stłuczki.


Autostop niejedno ma imię, a więc jeśli jesteśmy już przy samochodach nie może zabraknąć popularnego “stopa”
. Jeśli tylko znacie podstawowe zasady, jakimi należy się kierować, z pewnością czeka Was przygoda życia. Niestety jednak trzeba liczyć się z tym, że podróż stopem nie jest bezpieczna. Należy być uważnym i niezwykle czujnym, by nic Was nie zaskoczyło. Musicie kierować się zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do osób, z którymi przyjdzie Wam podróżować. Jakie są zasady? O tym opowiem Wam w specjalnym poście. Wydaje mi się jednak, że podróż stopem staje się coraz popularniejsza wśród młodych ludzi nie tylko ze względu na brak kosztów (Choć pamiętajcie, że co kraj to obyczaj. Cenę przejazdu należy ustalić przed rozpoczęciem podróży! Zwłaszcza za granicą).

Bla bla car zyskuje na popularności z każdym rokiem. Zasady są bardzo proste - zakładacie konto, uwierzytelniacie je i rezerwujecie przejazd, partycypując koszty. Dzięki temu nie tylko macie okazję poznać ciekawe osoby, ale i za niewielkie pieniądze dostaniecie się w pożądane miejsce. Co więcej, nie zdziwcie się, jeśli rezerwując przejazd kiedyś traficie na nas :) często korzystamy zarówno jako kierowcy, jak i pasażerowie.

Będąc przy samochodach, warto również wspomnieć o wypożyczalniach. W Polsce coraz popularniejszy staje się car sharing na doby lub godziny, za granicą z kolei możecie skorzystać z usługi wypożyczenia auta. Warunkiem jest posiadanie karty kredytowej oraz wpłata kaucji za samochód. Koszty niestety są stosunkowo wysokie, ale jeśli dzięki temu Wasz urlop zakończy się sukcesem, może warto? Dotychczas nie korzystaliśmy z wypożyczalni aut, jednak słyszeliśmy wiele pochlebnych opinii. Nasze doświadczenie kończy się na wypożyczeniu skutera na minuty :)

Macie swoich faworytów, jeśli chodzi o komunikację? Może chcecie podzielić się swoją przygodą? Zapraszam do komentowania:)

designed by Freepik

You Might Also Like

51 opinii:

 1. Baaardzo ważne informacje dla każdego podróżnika!

  OdpowiedzUsuń
 2. Często podróżuję pociągiem, samolotem się boję, a samochodem nie zawsze mi się opłaca, zresztą swojego nie mam. Zastanawia mnie to, co napisałaś o biletach, bo np. na Pendolino, Intercity jest gwarancja miejsca nawet przy tych promocjach Wcześniej, SuperPromo itp. Gwarancji może nie być właśnie wtedy jak się za późno kupi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wszystkie przedsprzedaże sa bardzo pomocne :) moim ulubionym środkiem transportu jest samolot, trzymam kciuki byś się przełamała :)

   Usuń
 3. To naprawdę ważne, aby mówić o tych rzeczach, bo nie wszystkiego jesteśmy świadomi...
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jestem wierna wlasnemu samochodowi. Jeszcze nigdy nie zawiodl i cenie sobie te swobode, ktora zyskujemy dzieki niemu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, samochód pozwala na pełną swobod. Odpukać w niemalowane, oby nie zawiódł :)

   Usuń
 5. I to są rzeczy, o których warto wiedzieć! :) Super wpis!

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie zdecydowanie na pierwszym miejscu samochód :) Bardzo cenię sobie możliwość wyboru trasy i zwiedzania po drodze ciekawych i zaskakujących miejsc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w tym jest. My bardzo często zatrzymujemy się po drodze - raz by coś zobaczyć, dwa, by coś zjeść;)

   Usuń
 7. Ja najczęściej podróżuję samochodem albo samolotem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Najczęściej podróżuję samochodem, bo tak jest najłatwiej. Samolotem to byłam na wyjazdach za granicę i kilka razy pociągiem nad morzem :) Bardzo ciekawy i przydatny post!

  OdpowiedzUsuń
 9. Przydatne informacje jeżeli podróżujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam podróżować samochodem - to dla mnie bardzo wygodne! Nie tylko mogę zapakować do niego wszystko, ale także w sytuacjach kryzysowych będzie mi służył za hotel! ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ważne informacje. Dla mnie najwygodniejszy jest samolot, jeżeli chodzi o zagraniczne podróże. Potem na miejscu wypożyczenie samochodu. Często jadąc własnym samochodem zapominamy, że ubezpieczenie jest drogie, trudno coś załatwić, gdy samochód się zepsuje, a my nie znamy języka w kraju, w którym się znajdujemy. Dlatego jestem za wypożyczaniem aut za granicą.
  A w kraju jak najbardziej pociągi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To bardzo fajna sprawa. Dzięki temu możemy zobaczyć więcej i nie wiążemy się z pociągami. Dużo osób tak robi, choć my jeszcze nie mieliśmy okazji :)

   Usuń
 12. Dużo jeżdżę samochodem, te informacje są naprawdę przydatne.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo przydatne informacje. Ja najbardziej lubię podróżować samolotem I samochodem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kocham pociągi, a na wakacje najczęściej samochodem, ponieważ podróżujemy zazwyczaj "na rympał" czyli stajemy tam gdzie ładnie! No i obowiązkowo jeździmy z rowerami i namiotem, więc to duże i ciężkie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My również zabieramy ze sobą rowery :D nie wiem czy jest coś wygodniejszego niż spakowanie ich do autam. Nie wyobrażam sobie podróży pociągiem z nimi, zwłaszcza w sezonie :)

   Usuń
 15. Ostatnio najczęściej podróżuję pociągami :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Cóż, każdy chce zarobić, a na turystach najłatwiej to zrobić. Ale żeby aż ceny dochodziły do kilkusewt zł za osobę? :o No to niezłe przewozy.
  Szkoda, ze po takim odwołanym locie i tak nie zwracają całej kwoty w jakiej mieścił się bilet.
  Autostopem nie podróżowałam nigdy, ale busami jeżdżę dość często. Na samochód muszę trochę poczekać, ponieważ czeka mnie egzamin na prawo jazdy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ceny bywają bardzo wysokie :) może być również tak, że to również przeczytania się do dbania o infrastrukturę - u nas byłoby to absurdalne, a tak kolej jest na naprawdę wysokim poziomie :) powodzenia na egzaminie. Trzymam kciuki :)

   Usuń
 17. Rewelacyjny post! Akurat szykuję się w podróż!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ❤ mam nadzieję, że wskazówki będą dla Ciebie przydatne. Oby tylko nic złego się nie zdarzyło i w by akurat ta część artykułu nie była potrzebna

   Usuń
 18. Jako studentka podróżowałam często pociągami, było.wygodnie i zabawnie😀 teraz wolę podróżować samochodem, przede wszystkim dlatego, że daje wolność😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie. Nacisk na wolność często sprawia, że decydujemy się na własne auto :)

   Usuń
 19. na ogół sporo podróżuję i bardzo lubię :) podróżowałam już chyba wszystkim i nie mam żadnych problemów z jakimkolwiek środkiem komunikacji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzadko kiedy udaje się cały wyjazd zaliczyć jednym środkiem transportu:)

   Usuń
 20. Jestem zwolenniczka autobusów lub tych nowych pociągów gdzie słychać i widać stacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowe pociągi naprawdę są bardzo komfortowe ;) dużo przyjemniej się podróżuje.

   Usuń
 21. Lubię podróżować samolotem :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja najczęściej poruszam się samochodem i pociągiem, nie znoszę za to busów - dla mnie to prawdziwa droga przez mękę. Gdyby to było łatwiejsze to najchętniej poruszałabym się rowerem! :D I mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przynajmniej Polskę zwiedzić w taki sposób ;)

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rower to świetny pomysł :D ja pamiętam, jak zamieszkałam w Warszawie to z kolegą całe miasto zjeździłam rowerem. Dzięki temu zaczęłam mieć orientację, gdzie co jest i jak tam trafić :) ja również nie lubię busów. Tak strasznie dluuuugo jeżdżą:/

   Usuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie