Skazany na góry - Denis Urubko

16:25

Denis Urubko były żołnierz armii Kazachstanu, rosyjski instruktor wspinaczki i himalaista, zdobywca tytułu Śnieżnej Pantery, uczestnik polskiej wyprawy na K2, a także akcji ratunkowej Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat. Niesamowita postać, której biografię przybliży Wam książka Skazany na góry
Denis Urubko to bez wątpienia jeden z najlepszych, najsilniejszych i najbardziej zdeterminowanych himalaistów na świecie. 

Książkę tworzy obszerny zbiór opowiadań. Każda z historii jest zupełnie nową osłoną życia Denisa, a także dążenia do osiągania wyznaczonych celów. Długie i nużące treningi, ciągłe poszukiwanie finansowego wsparcia każdej z wypraw, konsultacje z mediami czy godziny spędzone na studiowaniu wspinaczek kolegów są najlepszym dowodem determinacji i siły woli, która prowadziła go do sukcesu. W książce znajdziecie wszystko, co sam Urubko chciał przekazać, bowiem jest jej jedynym autorem. Opowiada o życiu prywatnym, związkach i relacjach z bliskimi. Przybliża życie w wojsku i to, w jaki sposób wyglądała codzienność w komunistycznym kraju. Każdy rozdział jest jednak podstawą do wyciągania kolejnych wniosków. Każda z opisywanych rzeczy kreowała jego charakter, a dziś bezpośrednio wpływa na wszystkie osiągnięcia. 

Przed rozpoczęciem lektury długo zastanawiałam się ile pracy i wysiłku musi kosztować wspinaczka na Koronę Ziemi. Nie rozumiałam również, dlaczego himalaiści bez mrugnięcia okiem stawiają pasję ponad swoich bliskich i decydują się ryzykować własnym życiem, by sięgnąć po więcej. Skazany na góry to książka, która i w tych aspektach tłumaczy czytelnikowi wszystkie zależności. Bez gór, jak bez tlenu. A mając predyspozycje i umiejętności, grzechem jest nie dokonywać tego, o czym inni mogą tylko marzyć. 

Jako obserwatorzy, którzy na co dzień nie angażują się w tę dyscyplinę sportu (w Rosji są nawet prowadzone konkursy i zawody), słyszymy jedynie o sukcesach wypraw komercyjnych lub nieszczęśliwych wypadkach. Każde wejście jest jednak związane z miesiącami, a nawet latami przygotowań, zwłaszcza jeśli celem jest pierwsza, zimowa wspinaczka lub wyznaczenie  nowej drogi na szczyt. 

Skazany na Góry to książka, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom gór i wspinaczki, a także będzie idealnym prezentem dla tych, którzy czytają biografie nieszablonowych osób. Denis Urubko wykazał się niemałym talentem pisarskim, książkę czyta się oczywiście nieco dłużej niż propozycję Adama Bieleckiego Spod zamarzniętych powiek, jednakże należy docenić fakt, że była ona przygotowana w pełni przez jej autora. Urubko bez pomocy dziennikarzy zaserwował czytelnikom kawał dobrej literatury, która z pewnością przypadnie Wam do gustu. Gorąco polecam ten tytuł i jednocześnie zachęcam do sprawdzenia innych propozycji, które możecie nabyć np. w serwisie Allegro: w kategorii Biografie i wspomnienia.

You Might Also Like

28 opinii:

 1. Odpowiedzi
  1. Rozumiem, nie każdy lubi czytać biografie :) pozdrawiam cieplutko! :)

   Usuń
 2. Miłośnikom takiej tematyki na pewno przypadnie do gustu. Ale to nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak;) książka jest idealna dla miłośników górskich przygód :) pozdrowienia!

   Usuń
 3. Chętnie bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie książki, więc zapisuję sobie tytuł!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam w takim razie na Twoją opinię. Jestem bardzo ciekawa, czy przypadnie Ci do gustu :)

   Usuń
 5. Jedna z książek, która czeka na swoja kolei :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Musisz mi koniecznie opowiedzieć, jakie są Twoje wrażenia po lekturze :)

   Usuń
 6. mam w planach tą lekturę :) to niesamowita piękna ale jakże niebezpieczna pasja, którą uprawia niewielu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Udanej lektury ;) tak, himalaizm jest niebezpieczny, ale również piękny i wyjątkowy :)

   Usuń
 7. Myślę że by mnie zainteresowała

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspinaczka wysokogórska to bardzo wymagająca dyscyplina, uprawiana w ekstremalnych warunkach. Chętnie przeczytam książkę Denisa Urubko, może pozwoli mi zrozumieć tę niebezpieczną "pasję".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę Ci miłej lektury. Wierzę, że książka Cię zainteresuje:)

   Usuń
 9. Biografie chętnie czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam:) Czeka w kolejce na przeczytanie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Szczerze podziwiam takich ludzi - którzy mają nie tylko zenwętrzną, ale przede wszystkim wewnętrzną siłę, by zdobyć szczyty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Dodatkowo, nieodłącznym elementem ich życia jest naprawdę ciężka praca.

   Usuń
 12. Podziwiam takich ludzi, ich hart ducha i samozaparcie... To ludzie z prawdziwą pasją....

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo cenię Denisa. Miałem okazję również z nim chwilę porozmawiać na jednym ze spotkań miłośników gór. Bardzo interesująca postać. Książki jescze nie czytałem ale na pewno znajduje się na mojej liście :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie