Książkowe bestsellery na jesień

16:28


Coraz trudniej jest oprzeć się namowom: jedni zachwalają czytniki e-booków, drudzy – audiobooki, czyli książki do słuchania. Natarczywe reklamy odnoszą skutek, ale na szczęście tradycyjna, papierowa książka wciąż się skutecznie broni i mimo wielu prognoz nie została dotąd wyparta z rynku. Ci, którzy czytają, chcą wciąż trzymać książkę w ręku i obcować z papierem zamiast z pikselami czy decybelami. Co warto przeczytać tej jesieni?

Zacznij od… Wodeckiego
Na rynek trafiły między innymi książki opisujące fakty, a takie doskonale uzupełniają beletrystykę. Dobrze ponad rok upłynął już od śmierci genialnego piosenkarza i instrumentalisty Zbigniewa Wodeckiego. Nie tylko ci, którzy lubili jego muzykę oraz ci, którzy docenili ją zbyt późno, mogą dziś sięgnąć po biografię „Wodecki. Tak mi wyszło” pióra Wacława Krupińskiego i Kamila Bałuka.
Gwiazdy miewają różne oblicza i tak też było z Wodeckim – raz Zbigniewem, raz Zbyszkiem. Człowiekiem, który dzięki swym niezwykłym umiejętnościom zrobił oszałamiającą karierę, choć może byłaby ona jeszcze większa, gdyby nie fakt, że niemała część jego pracy twórczej przypadła na czasy PRL, gdy możliwości promocji naszych gwiazd za granicą były znacznie mniejsze niż dziś. Umiał też Wodecki po okresie zapomnienia, w jakie popadł, wrócić na estradę w wielkim stylu, a na niej nie tylko grać i śpiewać, ale i znakomicie angażować publiczność samodzielnie prowadzoną, pełną humoru konferansjerką. Dawał też o sobie znać jako telewizyjny juror i ekspert.

Dramat Tomasza Komendy
Zupełnie inaczej, na przeciwległym biegunie ułożyło się życie Tomasza Komendy – młodego człowieka, który niewinnie spędził 18 lat w zakładzie karnym, skazany za gwałt i zabójstwo, których nie popełnił. Książka „25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy” autorstwa Grzegorza Głuszaka to wielkie oskarżenie polskich organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości, ale i więziennictwa. Ta wstrząsająca historia pokazuje, że nawet w wolnej Polsce niewinny człowiek może zostać oskarżony, skazany, a potem zdany na łaskę i niełaskę brutalnych bandytów, którzy pod okiem więziennych strażników sprawują de facto rządy za murami. Jedyne, co można uznać za sukces tych ostatnich, to zapewne fakt, że mimo trzech prób, Tomaszowi Komendzie nie udało się skutecznie popełnić w więzieniu samobójstwa.

Celebrytki na seksualnych saksach
Trzecia godna polecenia książka to bestseller Piotra Krysiaka „Dziewczyny z Dubaju”. Pozwala ona poznać szczegóły wielkiej afery obyczajowej sprzed kilku lat, kiedy to liczne polskie celebrytki wyjeżdżały z Polski na dwumiesięczne seksualne „saksy”, prostytuując się za ogromne pieniądze ku uciesze bogatych biznesmenów, artystów, sportowców, a nawet arabskich książąt.

You Might Also Like

7 opinii:

 1. Książkę o Komendzie już mam. Będę ją niebawem czytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja wczoraj w ciągu jednego wieczoru przeczytałam "13 powodów". Nie mogłam się oderwać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę o Komendzie bardzo chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba te proponowane przez Ciebie książki to nie moje klimaty ;).

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja pozostaję wierna klasycznej, papierowej wersji książek. Uwielbiam ich zapach, szelest kartek podczas ich odwracania.
  Żadnej z proponowanych książek nie czytałam jeszcze, choć "Dziewczyny z Dubaju" czekają na swoją kolej na stosiku przy łóżku:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o żadnej z tych pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe wybory, ja jednak polecę najnowszą książkę Mariasa. To jest dopiero majstersztyk.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie