Polki, które zmieniły wizerunek kobiety - recenzja już na blogu

20:49

O kobietach, dla kobiet i nie tylko. 


Joannę Puchalską, autorkę książki, poznałam już wiele lat temu przy okazji recenzowania dokumentu Kresowi sarmaci. Jej pióro jest lekkie, język, którym się posługuje plastyczny, a doświadczenie już kazało mi ufać, że będę miała do czynienia z bardzo dobrze przygotowanym, ciekawym dokumentem. Tak też się stało. 

Książka Polki, które zmieniły wizerunek kobiety, to krótka biografia dziesięciu kobiet, które miały wpływ na rozwój, zmianę, przełom, a także niepodległość naszego kraju. Osobą, która najbardziej utkwiła w mojej głowie jest Joanna Żubrowa, odznaczona najwyższym odznaczeniem wojskowym, czyli Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Jest to również osoba związana z historia Zamościa, podając się za brata swojego męża, bowiem kobiety nie mogły brać udziału w oblężeniu miasta. Pełna charyzmy, odwagi i niebywałych umiejętności zapisała się na kartach historii, a jestem przekonana, że większość z Was nigdy nie słyszała o tej kobiecie. Nie ma w tym nic złego, my również poznaliśmy jej dokonania podczas wizyty w zamoyskim muzeum, a ta książka jest tylko potwierdzeniem wagi jej dokonań dla losów naszego kraju. 

Autorka porusza losy dziesięciu kobiet, choć nazwisk przeplatają się setki. Każda z nich jest w pewien sposób wyjątkowa i co ważne - postaci te nie są oczywiste. Puchalska nie opowiada historii kobiet, które od zawsze są wyróżniane na lekcjach historii, sięga głębiej i to wyróżnia jej książki. Z zapartym tchem będziecie mogli śledzić losy Wandy Boniszewskiej, aresztowanej i wielokrotnie przesłuchiwane przez ZSRR czy Elżbietę z Lubomirskich Sieniawską, właścicielkę Wilanowa i mecenas sztuki. Puchalska pokazuje ich siłę, charyzmę, motywację i walkę o własną przyszłość.
Sprawdź na stronie Wydawnictwa
Kobiety, mają wiele wizerunków, a ich oblicza mogą przybierać najróżniejszy wymiar. Joanna Puchalska bez dwóch zdań zaskakuje czytelników nie tylko ukazując wizerunki kobiet, ale i przedstawiając ogromną ilość historii, której prawdopodobnie nie mielibyśmy okazji wchłonąć. Polecam Wam tę książkę. 


You Might Also Like

9 opinii:

 1. Fajnie, że autorka skupiła się na kobietach, o których pewnie mało kto wie. Mysle, że takie książki są bardzo potrzebne, zwłaszcza w obecnych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem, dla kogo ta książka będzie idealnym prezentem. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze tej autorki, ale chętnie ją poznam. Lubię książki historyczne, szczególnie te dotyczące kobiet na przestrzeni wieków oraz biografie, więc myślę, że ta książka się wpasowuje w moje gusta czytelnicze ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Intryguje mnie ta książka i dopisałam ją do swojej listy. Może mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie ksiażki...zdecydowanie lubię:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie książki są potrzebne...

  OdpowiedzUsuń
 7. To bardzo ważne, by pisać o silnych i mądrych kobietach. Chętnie poznam historie tych nietuzinkowych pań.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie