Travel: Rzym - 5 miejsc, które musisz odwiedzić

06:49

Dziś przygotowaliśmy dla Was artykuł poświęcony ciekawostkom i najważniejszym obiektom Wiecznego Miasta. Sprawdźcie koniecznie, co musicie zwiedzić podczas pobytu w Rzymie.


KOLOSEUM
Koloseum czyli Amfiteatr Flawiuszów powstał w latach 70-80 n.e. Ta imponująca budowla od wieków jest obiektem badań naukowców i archeologów, bowiem skrywa ogromną ilość tajemnic. Z historii na pewno wiecie, że budynek ten był miejscem zapewnienia rozrywki bogatym mieszkańcom Rzymu. Odbywały się tam walki gladiatorów oraz naumachie, czyli bitwy morskie. Te ostatnie budzą jednak najwięcej kontrowersji. Najnowsze badania wskazują, że wodę do Koloseum nalewano tylko początkowo, podczas pokazów inauguracyjnych (pierwsza z nich miała miejsce w 80 roku n.e. podczas rządów Tytusa). Okazuje się bowiem, że fundamenty budynku nigdy nie były przystosowane do napełnienia ich wodą. Dziś wiemy, że regularne urządzanie bitw morskich z udziałem statków, koni, byków i wojowników mogło wyrządzić wiele szkód, a do jakich wniosków doszli Rzymianie? Tego nie wiemy.


Teren Koloseum przez lata zmieniał swoją funkcję. Był areną, miejscem zapewnienia rozrywki. Przez lata pełnił też funkcję zamku oraz cmentarza. Przede wszystkim jednak budynek zapisał się na kartach historii jako miejsce śmierci wielu niewinnych osób. Ginęli tam bowiem nie tylko gladiatorzy i lud skazany na śmierć. Koloseum było miejscem licznych ukrzyżowań. Historia tego miejsca wielu mrozi krew z żyłach, jednak obiekt ten jest niezwykle piękny i imponujący. Podczas pobytu w Rzymie jest punktem obowiązkowym dla każdego turysty. Bilety możecie kupić on-line, dzięki czemu unikniecie kolejek.

ANTICO CAFE GRECCO
Cafe Grecco to najstarsza kawiarnia na terenie Wiecznego Miasta, powstała w 1760 roku. Lokal oddalony jest zaledwie kilka kroków od Schodów Hiszpańskich i z pewnością zachwyci każdego podróżnika. Miejsce, choć jest przepełnione turystami, należy do najdroższych lokali w sercu Italii. Kawa kosztuje tu ok.10€, a cena ciast sięga nawet 18€. Kawiarnia ma jednak swój urok. Przed laty częstymi gośćmi tego miejsca byli Wielcy Polacy - Adam Mickiewicz, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Cyprian Kamil Norwid. WATYKAN
Zaledwie garstka ze spacerujących po Watykanie osób dostrzeże, że nie znajdują się w integralnej części Rzymu, a zupełnie innym państwie. Głową tej części Europy nie jest król, cesarz czy prezydent, a monarcha wybrany na drodze elekcji, Jorge Mario Bergoglio, czyli papież Franciszek. Watykan od lat ma własną telewizję, rozgłośnię radiową, pocztę, a także niewielką stację kolejową. Ceny również ma własne, wyjątkowo wysokie. Jest najmniejszym pod względem powierzchni i ludności państwem na świecie, ale naprawdę imponującym. 


Podróżując do Watykanu musicie odwiedzić Bazylikę Świętego Piotra (wstęp do kościoła jest darmowy) oraz wejść 551 schodków (lub wjechać windą) na szczyt jej kopuły. Osobom o kiepskiej kondycji polecamy skorzystać z droższej, ale lżejszej przeprawy za pośrednictwem dźwigu. Cena biletów wstępu to 8€ i 10€, płatność tylko gotówką. Uzbroić powinniście się też w cierpliwość. Osób, które tak jak Wy będą chciały odwiedzić bazylikę jest naprawdę dużo, a to determinuje kolejki. Pamiętajcie, że podczas zwiedzania ważna jest również kolejność. Schodząc z kopuły, znajdziecie się w wnętrzu katedry. Bazylika świętego Piotra to jeden z najbardziej imponujących kościołów, jakie oglądaliśmy. Powstała w latach 1506-1626 w miejscu pochówku jednego z apostołów, świętego Piotra, którego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Bazylika watykańska jest drugim, co do wielkości, kościołem na świecie. Jej powierzchnia wynosi 23 000 metry kwadratowe, a wysokość to blisko 120 metrów. Całość zamyka 45 ołtarzy, 11 kaplic oraz 5 bram z brązu. Katedra jest jednak nie tylko miejscem sakralnym, ale również swego rodzaju muzeum sztuki. Przepiękne ołtarze, rzeźby, freski i malowidła na długo pozostaną w Waszej pamięci. W bazylice z pewnością zauważycie „Pietę” Michała Anioła. Jest to dzieło wyjątkowe, bowiem powstało w latach 1498-1500, liczy 174 cm wysokości i zobaczyć je możecie w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Rzeźba w całości została wykonana z marmuru, którego odpowiednią bryłę wybierał sam Michał Anioł, a jej transport do Rzymu zajął aż 9 miesięcy. „Pieta” przedstawia Maryję, trzymającą w swoich ramionach martwe ciało Jezusa zdjęte z krzyża. Jest symbolem miłosierdzia, niezwykle popularnym w sztuce gotyku i renesansu, jednak do dziś budzi wiele kontrowersji. Jeśli dokładnie przyjrzycie się rzeźbie, zauważycie że Maryja wydaje się wyjątkowo młoda jak na matkę 33-letniego syna, a jej twarz, delikatna i pełna spokoju, jest idealnym oddaniem ówczesnego podejścia do dzieł sztuki. Scena ujęta przez Michała Anioła jest subtelna, piękna i niezwykle harmonijna. Jeśli więc zdecydujecie się odwiedzić Rzym, musicie zobaczyć to dzieło na własne oczy.


TARG NA CAMPO DE FIORI
Powstały w 1869 roku targ warzywno-owocowy przyciąga każdego dnia masę turystów z całego świata. Kupicie tam włoskie sery, świeże warzywa i owoce, makarony, przyprawy, przetwory w postaci pesto czy suszonych pomidorów, ale także oliwę z oliwek, ocet balsamiczny, nalewki i to, co najważniejsze, czyli włoskie wędliny usytuowane w małych, mięsnych sklepikach, mieszczące się w witrynach kamienic od strony placu. Będąc na miejscu przypatrzcie się koniecznie restauracjom - niektóre z nich są bardzo, bardzo stare. Spacerując po targu z pewnością zauważycie w jego centralnej części pomnik Giordana Bruna, włoskiego poety, spalonego na stosie przez kościół katolicki za głoszenie herezji. W ramach ciekawostki dodam, że możecie dziś przeczytać wiersz Czesława Miłosza o tytule zaczerpniętym od nazwy placu, a jednocześnie poznając historię tego miejsca. 

FONTANNA DI TREVI
To jeden z najpopularniejszych obiektów turystycznych wiecznego miasta. Barokowa fontanna powstała z inicjatywy Klemensa XII w latach 1735-1776, jest jednak obiektem łączącym ze sobą starożytność z nowoczesnością. Woda, która wydobywa się z fontanny jest zasilana akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e., a co za tym idzie, jest wodą zdatną do picia. 


Z fontanną wiążą się również pewne legendy. Istnieje przesąd, że wrzucenie monety jednej monety prawą ręką przez lewe ramię przyniesie powrót do Rzymu. Wrzucenie dwóch monet niesie za z odnalezieniem w Wiecznym Mieście miłości, a trzech – ślub w stolicy Italii. Czy przesądy się spełniają? Jeśli ktoś w nie wierzy i dąży do ich spełnienia, z pewnością tak. 


Zapraszamy Was również do lektury artykuły poświęconego naszej podróży z Alior Bank i Mastercard! Travel: Jadę do Rzymu.

You Might Also Like

24 opinii:

 1. Marzy mi się ten Rzym, oj marzy... Szczególnie chciałabym zobaczyć Bazylikę św. Piotra, ale Koloseum, Fontanna di Trevi, Panteon, Forum Romanum i inne zabytkowe miejsca w Wiecznym Mieście również należą do moich zainteresowań... Szczególnie interesuje mnie architektura sakralna, a w Rzymie kościoły są na każdym kroku, więc miałabym co oglądać ;). Może się kiedyś tam wybiorę...
  P.S. Piękne zdjęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzym jest dla Ciebie w takim razie idealny - to właśnie tu jest najwiecej kościołów, a każdy kolejny bardziej imponujący :) ja również uwielbiam je oglądać, ale interesujące jest całe Wieczne Miasto - przepełnione zabytkami, historią, tak wieloma nurtami architektonicznymi.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe posty i piękne zdjęcia, które spowodowały, że powróciły moje wspólnie z wycieczki do Rzymu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie tam jest... widze to po zdjęciach. Ach.... gdyby człowiek mógł zobaczyć to na własne oczy (niektórzy mogą). To musi być przezycie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chciałabym odwiedzić kiedyś Rzym i zobaczyć te wszystkie miejsca. Na pewno to niezapomniane przeżycie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne miejsce i niesamowicie klimatyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W Rzymie byłam, na zorganizowanej wycieczce, więc akurat wszystko, o czym wspominasz, udało mi się zwiedzić. Pozostały piękne wspomnienia ❤

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzym to moje marzenie <3 przepiękne zdjęcia i wspaniały blog! :) jestem zachwycona :*

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzym ma znaaaacznie więcej ciekawych miejsc. Także poza centrum :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniała! :) żałuję, Że nie mogłam z Tobą jechać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. jak byłam w Rzymie, to tak strasznie padało, że zobaczyłam naprawdę mało.
  jeszcze nie minęło wystarczająco dużo czasu, żeby wrócić i poprawić :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Ładne zdjęcia, zwłaszcza Bazyliki. :)
  Nie byłam w Rzymie, choc pewnego razu mało brakowało. ;) Jakos zawsze utknęłam w północnych Włoszech.

  OdpowiedzUsuń
 12. Marzy mi się wycieczka do Rzymu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałabym kiedyś to miasto jak i wiele innych :) Watykan znajduje się daleko za Rzymem na mojej liście "miejsc do odwiedzenia", ale będąc tam, aż szkoda nie zahaczyć po drodze :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak slysze Watykan, to od razu mysle o najlepszej wloskiej pizzy, jaka jadlam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo bym chciała wybrać się do Rzymu :) Ma on swój urok, który sprawia, że chciałabym się tam znaleźć. Mam nadzieję, że kiedyś mi się uda to spełnić!

  Pozdrawiam serdecznie :)
  Martyna Carlli

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak byłam w Rzymie, zakochałam się w Zatybrzu. :)
  Koniecznie muszę kiedyś tam wrócić i może wtedy wpadnę do Cafe Grecco, choć te ceny trochę przerażają. :P

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapamiętam, gdybym kiedyś się wybierała :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Oj, chętnie wybrałabym się do Rzymu, choćby dlatego, by wypić w pyszną kawę w Cafe Grecco. Pozostałe miejsca widziałam.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Extra! Tylko zapisać ten post i jechać do Rzymu <3

  OdpowiedzUsuń
 20. Do Cafe Greco i na targ zdecydowanie się wybieram! Poprzednio nie wystarczyło mi czasu ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Rzym to moje marzenie ^_^ Ale w grudniu wybieram się do Krakowa, też fajnie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie