Pierwszy lot samolotem? Czyli wszystko, co musisz wiedzieć

11:49

Pierwszy raz lecisz samolotem? Nie wiesz, jak będzie wyglądała Twoja podróż? Dziś odpowiadamy na wszystkie pytania!


BAGAŻ
O tym, jak spakować bagaż opowiedzieliśmy Wam już kilka tygodni temu, post możecie przeczytać tutaj: TRAVEL: JAK PAKOWAĆ WALIZKĘ, ale należy pamiętać, że są pewne niuanse, na które musicie zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim bagaż podręczny może mieć różne rozmiary oraz różne masy w zależności od przewoźnika, którego linię wybierzecie. Jest to informacja, którą należy sprawdzić przed rozpoczęciem pakowania. Co więcej, niektórzy przewoźnicy oferują możliwość zabrania dodatkowego, małego bagażu, np. laptopa czy kobiecej torebki, ale to nie jest jednoznaczne z tym, że przesiadając się z linii do linii Wasz dodatkowy, mały bagaż bagaż również będzie jechał za 0 zł. Upewnijcie się, jak wygląda w całości Wasza podróż, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Co więcej, największa pojemność płynów, jaką możecie przewieźć w bagażu podręcznym to zaledwie 100 ml, a cała Wasza kosmetyczka, a dokładniej znajdujące się w niej buteleczki, musicie szczelnie zamknąć w śrubowym, foliowym woreczku. 

Nasłanie bagażu rejestrowanego odbywa się już na lotnisku (po wcześniejszym zakupieniu usługi wraz z biletem) i może być przeprowadzone na dwa sposoby. Tak zwane Check-in polega na nadaniu bagażu w trakcie odprawy biletowo-bagażowej z kolei tzw. baggage drop-off point jest punktem zrzutu wszystkich walizek i plecaków. Oddając swój bagaż w tym punkcie, otrzymacie opaskę, połowa musi znaleźć się na Waszym bagażu, z kolei jej druga część powinna być doczepiona do Waszej karty pokładowej. W bagażu rejestrowanym w zasadzie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o jego zawartość w ramach wykupionej masy i gabarytów, np. możecie przewozić płyny o dowolnych pojemnościach, ale zostaniecie poproszeni o zabranie urządzeń elektronicznych na pokład samolotu.  ODPRAWA ONLINE
Tanie linie lotnicze charakteryzują się odprawą online, której można dokonać już 30 dni przed planowaną podróżą. W zależności od przewoźnika, taka odprawa zazwyczaj nie może odbyć się później, niż 2h przed rozpoczęciem lotu. Informacje na temat odprawy znajdziecie w mailu potwierdzającym zakup biletu. 

Podczas odprawy możecie potwierdzić swój lot oraz dane pasażerów. Istnieje również możliwość wybrania (dokupienia) miejsca. Po przeprocesowaniu odprawy, każda zmiana, którą chcielibyście wprowadzić wiąże się z otwarciem lotu, czyli kontaktem z Centrum Rezerwacji Lotów i kolejnymi opłatami. Samo otwarcie lotu to w większości przypadków ok. 10-15€, a każda zmiana jest dodatkowo wyceniana. W przypadku tanich linii, czasem bardziej opłaca się kupić nowy bilet, niż wprowadzać zmiany. Zwróćcie na to uwagę i jeśli zajdzie taka potrzeba, skontaktujcie się z przewoźnikiem.

Uwaga! Po potwierdzeniu odprawy zazwyczaj konieczne jest wydrukowanie karty pokładowej. Są linie, które mogą obciążyć Was kosztami za jej brak. Skanowanie za pomocą aplikacji nie zawsze prowadzi do sukcesu.

Niektórzy przewoźnicy wybrane karty pokładowe mogą udostępniać podróżującym dopiero po zweryfikowaniu paszportu czy wizy. Taką kartę otrzymacie dopiero po odbyciu kontroli na lotnisku. Dotyczy to przede wszystkim podróży poza granice Unii Europejskiej.  

LOTNISKO
Odprawa na lotnisku dla pasażerów z bagażem podręcznym zazwyczaj musi być przeprowadzona na godzinę przed planowanym odlotem, a to oznacza, że na miejscu powinniście być co najmniej dwie godziny przed startem. Nigdy nie będziecie mieli pewności, że nie staniecie w olbrzymiej kolejce, albo że Wasze dokumenty nie będą musiały przejęć dodatkowej weryfikacji, np. kontroli celnej.  

Co musicie wiedzieć ze spraw istotnych? Na lotnisku wszystko jest droższe. Od nadania bagażu po butelkę wody, nawet menu w restauracji McDonald's dyktuje własne ceny. Niestety cała infrastruktura wykorzystuje fakt, że na lotnisku musicie stawić się dwie godziny przed planowanym rejsem, a to oznacza, że nawet z nudów będziecie szukali miejsca, by uatrakcyjnić sobie czas. Mamy jednak nadzieję, że artykuł który dla Was przygotowaliśmy okaże się pomocy i rozwiejecie dzięki niemu wszystkie wątpliwości. My kochamy latać samolotami! A Wy? 

You Might Also Like

17 opinii:

 1. Moja siostra leciała 2 lub trzy razy a ja bym się bała - tak mi się wydaje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie miałam jakiegoś szczególnego strachu przed lataniem. Natomiast samo przygotowanie się do lotu odprawa (online jest wygodnie, ale raz mi się zdarzyło że miałam z tym problem, okazało się finalnie że to przeglądarka, ale nieważne), czy ogarnięcie się na lotnisku zawsze mnie stresuje :). Bardzo fajny post, jak ktoś będzie się przygotowywał do pierwszego lotu napewno polecę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne porady :) Dziękuję :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dawno nie leciałam samolotem. Mnóstwo się pozmieniało, przede wszystkim ze względu na dbanie o bezpieczeństwo. Przydatne porady. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pożyteczne post. Dla tych, którzy jeszcze nigdy nie lecieli samolotem, może on być bardzo pomocny. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Taaaak... pierwszy lot samolotem to nie byle jakie wydarzenie. Fajne rady!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przydatny post dla tych,którzy lecą pierwszy raz.
  Pamiętam jak się bałam pierwszy raz,lecialam z Zurichu na Majorkę,krótki lot.
  Teraz mam za sobą kilkadziesiąt lotów,w tym wielogodzinne do Australii.
  Nic mnie nie zdziwi na lotniskach, czy w samolotach,bo już wiele widziałam, chociaż zawsze trochę się boję.
  Pozdrawiam-)
  Irena

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobre spakowanie się w podróż to podstawa. Bardzo przydatne wskazówki, dla osób latających rzadko lub po raz pierwszy. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam latać samolotami w towarzystwie i sama też. Zawsze poznawałam kogoś ciekawego na lotnisku lub na pokładzie. Wiem jednak, że są osoby, które się zwyczajnie boją latać i dla nich takich post jet mega przydatny.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja leciałam samolotem tylko raz w życiu - w ubiegłym roku do Mediolanu. Sam lot nie był dla mnie jakimś emocjonującym przeżyciem, za to te wszystkie odprawy, przejścia przez bramki, ogarnianie bagażu żeby się zmieścił w limitach, to była dla mnie masakra.

  P.S. wkradł Ci się mały błąd, bo z tego co pamiętam to w bagażu podręcznym można było mieć 1 l płynów, ale w buteleczkach po 100 ml...

  OdpowiedzUsuń
 11. Przerażają mnie samoloty xd

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja nigdy nie miałam problemu ze skanowaniem aplikacji, za to ostatnio nie weszłam na pokład bo był overbooking. Nie płakałam bo miałam akurat akurat dzięki temu kilka dodatkowych dni w domu a miałam na to czas plus dostałam piękny budżet od LOTu :) Dla mnie jednak najgorsze są polskie lotniska bo na nich najbardziej odczuwam wysokie ceny jedzenia i jego niską jakość. Może i to się już zmieniło ale jestem nauczona aby w Warszawie mieć własną szamkę spakowaną ;P

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja swój pierwszy lot wspominam fantastycznie, może dlatego że liniami Emirates :) ale fakt, długo i dużo czytałam jak się przygotować. A latać kocham :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zawsze podróżujemy autem, samolotem jeszcze nie leciałam. Jeśli kiedyś się zdecyduję to wróce do tego wpisu po wskazówki :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja też uwielbiam latać samolotem :) Ale mój pierwszy lot był dla mnie bardzo stresujący. Do tej pory pamiętam jak się bałam, nie tyle samego lotu co odprawy i kontroli. Nie wiedziałam co i jak i bałam się, że nie będę wiedziała gdzie pójść. Na szczęście nie leciałam sama, a z koleżankami ze szkoły więc wszystko mi cierpliwie tłumaczyły :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja latam bardzo często, więc mam doświadczenie z przeróżnymi liniami i lotniskami. Co ciekawe, na lotnisku w Dubaju niektóre pamiątki były tańsze, niż na mieście! Pierwszy i chyba jedyny raz spotkałam się z taką sytuacją. Zazwyczaj jest właśnie wręcz przeciwnie tak jak piszesz.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przydatny wpis, dla osób, które jeszcze nie latały. :-) Ja pierwszy lot mam już za sobą.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie