Warszawa - Fotoplastikon

18:21

Są na turystycznej mapie Warszawy miejsca bardziej i mniej oczywiste. Znaleźliśmy jednak jedno, które zasługuje na szczególną uwagę. 


Założenie fotoplastikonu datuje się na 1905 rok,  nie jest to jednak informacja w 100% potwierdzona. Obiekt ten jest obecnie oddziałem Muzeum Powstania Warszawskiego i opowiada historię przedwojennej stolicy. Będziecie mogli zobaczyć miasto, które dzisiaj już nie istnieje, a wszystko to za pomocą najstarszego, działającego urządzenia tego typu w Europie. W jaki sposób zwiedzać fotoplastikon? Otóż zasiąść wygodnie na wolnym stołeczku i zaglądać przez znajdujące się przed Wami okulary. Możecie przybliżyć je lub oddalić tak, aby obraz był jak najlepszej jakości. Fotografie będą się przesuwały regularnie, a opisy zdjęć pojawią się nad Waszymi głowami. Całość zajmuje zaledwie kilkanaście minut. 


Fotoplastikon warszawski to nie tylko ciekawostka turystyczna, ale miejsce z niepowtarzalnym klimatem. Przez tę krótką chwilę możecie przenieść się na sam początek XX wieku. Tego nie da się opisać! Fotoplastikon znajdziecie w pięknej kamienicy Hoserów w Alejach Jerozolimskich 51. Cena biletu normalnego 4 zł, ulgowego 2 zł. W czwartki wejście jest bezpłatne. Zbiory możecie obejrzeć też na stronie internetowej: fotop.1944.pl. 

You Might Also Like

8 opinii:

 1. Słyszałam już kiedyś o tym fotoplastikonie, ale mimo iż mieszkam niedaleko Warszawy, to jeszcze nie miałam okazji go odwiedzić... Muszę koniecznie się tam wybrać, bo to taka fajna podróż w czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Musze zobaczyć przy najbliższych odwiedzinach w stolicy. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale fajna sprawa, taki powrót do przeszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale fajna sprawa- ciekawa jestem czy w mojej okolicy jest coś podobnego- muszę poszukać!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie miejsca z dusza :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi super, ale raczej nie przyjadę z Krakowa tylko dla tego miejsca :(

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie