Komunikacja miejska, czyli Rzym na weekend

08:13


Rzym to miasto bardzo dobrze skomunikowane. Z powodu restrykcyjnych przepisów i wysokich kosztów za poruszanie się własnym samochodem po centrum miasta, możecie liczyć na metro oraz linie autobusowe, tramwajowe i trolejbusowe. Bilety można nabyć w kasach i automatach biletowych, które są umiejscowione na stacjach metra oraz pętlach autobusowych, a także w kioskach gazetowych, sklepach TABACCAIO i niektórych barach. Uwaga! Dzieci do dziesiątego roku życia podróżują za darmo. Należy jednak posiadać odpowiedni dokument, potwierdzający wiek dziecka.

Bilety dostępne w Rzymie
BIT - Bilet czasowy jest ważny przez 100 minut od momentu skasowania. Koszt wynosi 1,5€, ale obowiązuje dla wszystkich rodzajów rzymskiej komunikacji miejskiej. Możecie nim jeden raz przejechać metrem/pociągiem oraz wykorzystać pozostały czas na podróżowanie pozostałymi środkami transportu. 

ROMA 24h/48h/72h - bilety ważne odpowiednio przez  24h/48h//72h od momentu skasowania, upoważniający do korzystania bez limitu ze wszystkich rodzajów komunikacji miejskiej. Koszt w zależności od tego, który rodzaj biletu wybierzecie to 7€/12,5€/18€. 

CIS - bilet tygodniowy, uprawniający do przejazdów wszystkimi dostępnymi środkami komunikacji miejskiej, ważny do 23:59 siódmego dnia od momentu skasowania. Koszt 24€. 

Rozkład komunikacji miejskiej znajdziecie na oficjalnej stronie ATAC: www.atac.roma.it

Metro - Rzym posiada trzy linie metra, które łącznie mają aż 73 stacje i pozwolą Wam dojechać niemalże w każdy zakątek Wiecznego Miasta, np. Linia A dowiezie Was do Watykanu (stacja Ottaviano), w linią B dojedziecie do Koloseum (stacja Colosseo) czy egipskiej piramidy (stacja Piramide). Poniżej znajdziecie plan rzymskiego metra.
Źródło: rzym.it
Autobusy, Tramwaje i Trolejbusy - nie ma ich dużo, ale przydają się bardziej, niż Wam się wydaje.

Z własnego doświadczenia polecam korzystanie z Google Maps do wyznaczania trasy. W szybki sposób zostaniecie zlokalizowani, a mapy wskażą Wam najlepszą trasę do docelowego miejsca. Pamiętajcie, że w Unii Europejskiej stawki za transmisję danych, połączenia telefoniczne i SMS zostały ujednolicone. Nie oznacza to, że posiadany w Polsce pakiet danych przenosi się za granicę, ale że będziecie płacili za poszczególne usługi stawki z Waszego cennika/umowy. Lepsze kilka groszy niż złotówki za SMS i absurdalne kwoty za roaming, które jeszcze nie tak dawno musieliśmy ponosić w trakcie podróży.

Roma Pass - czy to się opłaca? 
Jesteście pewni, że będziecie korzystali z komunikacji miejskiej? Poza biletami tradycyjnymi, możecie wykupić RomaPass 48h/72h. Odpowiadając na Wasze pytanie zadane mi na Instagramie - czy warto kupić Roma Pass nie mogłam udzielić Wam jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcecie zwiedzić Rzym. 

Roma Pass to świetne rozwiązanie dla turystów, którzy w 48h lub 72h chcą intensywnie zwiedzić Wieczne Miasto jednocześnie podróżując komunikacją miejską. Roma Pass na 48h upoważnia Was do korzystania bez limitu z komunikacji miejskiej przez 48h oraz umożliwia wstęp do jednego muzeum/zabytku ze ściśle określonej listy. Kolejne zabytki będziecie mogli zwiedzić kupując bilety ulgowe. Roma Pass 72h na dokładnie takie zastosowanie, przy czym pierwszeństwo wejścia i darmowy bilet macie do dwóch obiektów, a z komunikacji ATAC korzystacie do 23:59 trzeciego dnia od aktywowania karty. Lista obiektów (muzeów i zabytków), do których wejdziecie z Roma Pass jest naprawdę długa, znajdziecie ją na oficjalnej stronie: romapass.it

Szybka kalkulacja, czy Roma Pass się opłaca.
Roma Pass 48h kosztuje 28€. Z kolei gdybyście chcieli kupić bilet komunikacji miejskiej na 24h zapłacicie 12,5€. Z kolei za wstęp do Koloseum, Forum Romanum i Palatynu aż 12€. W tym układzie wychodzi drożej, ale… oszczędzacie bezcenny czas, który możecie poświęcić na zwiedzanie - Roma Pass umożliwia priorytetowe wejście do wielu obiektów. Wszystkie obiekty znajdziecie na oficjalnej stronie pod adresem: www.romapass.it/en/museums

Uwaga! Karty Roma Pass można kupić w oficjalnych punktach - kioskach gazetowych, muzeach oraz Punktach Informacji Turystycznej na lotniskach (Lotnisko Rzym Fiumicino, terminal C oraz Lotnisko Rzym Ciampino). Roma Pass to karta imienna. Nie obejmuje transferu z lotniska.

Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało. Wierzę, że artykuł będzie dla Was pomocny :)

You Might Also Like

15 opinii:

 1. Bardzo ważne i pomocny post. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że jest ktoś taki jak Pani i pisze takie poradniki. Polacy powinni zwiedzać więcej krajów. Zamiast tego siedzą w wakacje w domu nie wiedząc że można naprawdę tanio podróżować.

   Usuń
 2. Nigdy nie byłam w Rzymie, ale marzy mi się podróż do tego miasta... Może kiedyś tam pojadę, więc będę miała w pamięci Twój dzisiejszy wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne na wycieczkę ;p może się wybiorę - w wakacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatne informacje:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bilety typu pass to naprawdę świetna sprawa, zwłaszcza jeśli planuje się trochę dłuższy pobyt, wtedy sie to jeszcze bardziej opłaca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzym to jedyne miasto, do ktorego wybralam sie pociagiem :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno kiedyś się wybiorę. Fajnie, że mając jeden bilet można korzystać z różnych środków transportu. Rzym to bardzo ciekawe miasto. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie byłam w Rzymie, ale byli moi rodzice. I zgodnie stwierdzili, że już tam nie wracają, bo wolą małe, urokliwe miasteczka na północy Włoch niż tego potwora :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję Ci za ten post, niedługo te informacje będą dla mnie bardzo użyteczne ;))

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałabym kiedyś wybrać się do Rzymu. Ciekawe i przydatne informacje dla osób, które chcą tam pojechać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Rzym to moje marzenie, które mam zamiar spełnić w przyszłym roku ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Byłam dwa razy w Rzymie, i to dość dawno temu :) dzięki za bieżące informacje, jak się będę wybierać, to będę wiedzieć na co zwracać uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na razie mam w planach książkę o Rzymie, ale może kiedyś.. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie