Weekend w Rzymie - 20 miejsc, które musisz zobaczyć

14:07

Przedłużony weekend to zaledwie trzy-cztery dni, ale można je w pełni wykorzystać na zwiedzenie najpiękniejszych zabytków Rzymu. Oto 20 miejsc, które musisz zobaczyć. 


FORUM ROMANUM
Forum Romanum to najstarszy plac miejski w Rzymie. Przez lata był miejscem kwitnącego handlu, spotkań mieszkańców i zapewnienia rozrywek. Mieści się on w samym sercu miasta, otoczony jest siedmioma wzgórzami i dziś cieszy oko każdego turysty. Ruiny, które dzisiaj są dostępne zwiedzającym, to wyjątkowo przemyślany i dopracowany kompleks architektoniczny. Zobaczycie tam liczne mury świątyń, bazylik, łuków triumfalnych i takie ciekawostki jak „Kamień milowy”, „Pępek świata” czy „Święta droga”. Miejsce obowiązkowe, gdy planujecie zwiedzanie Rzymu.


KOLOSEUM
Niezwykłe miejsce i punkt obowiązkowy podczas pobytu w Rzymie, odwiedzany rocznie przez ponad 7 milionów turystów z całego świata. Imponująca budowla pochodząca z I wieku naszej ery to gratka dla miłośników historii. Jej wysokość przekracza 48 metrów, a obwód liczy blisko 550 metrów. W czasach swojej świetności Amfiteatr Flawiuszów mógł pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. 


Koloseum to nic innego jak olbrzymia arena otoczona trybunami przeznaczonymi dla widowni. W jego centrum odbywały się walki gladiatorów, polowania, a także naumachie czyli bitwy morskie (jednak najnowsze badania pokazują, że bitwa morska odbyła się tylko raz, w trakcie inauguracji obiektu). Z przekazów wiemy też, że Amfiteatr był również miejscem kaźni i męczeńskiej śmierci chrześcijan, a od 2007 roku jest jednym z Siedmiu Cudów Świata.


MUZEUM KAPITOLIŃSKIE
Muzeum Kapitolińskie to miejsce, które stanie się Waszą pigułką wiedzy o starożytnym i współczesnym Rzymie. Wśród najważniejszych eksponatów zobaczycie Wilczycę Kapitolińską, która według legendy wykarmiła i wychowała Romulusa i Remusa, założycieli Rzymu. W muzeum czekają na Was też liczne obrazy największych twórców wszystkich epok - Rubensa, Caravaggia, Barbieri czy Tycjana.

Muzeum Kapitolińskie to najstarsze publiczne muzeum na świecie. Znajduje się na Kapitolu, który przez lata był symbolem miasta, a także twierdzą i sanktuarium mieszczące się w centralnej części Rzymu

BAZYLIKA ŚW. PIOTRA 
Najczęstszą odpowiedzią na pytanie Co zwiedzić podczas pobytu w Rzymie jest oczywiście Watykan i Bazylika św. Piotra. 


Imponująca, enigmatyczna budowla należy do największych kościołów świata i zaskakuje swoją architekturą. Jej ogrom przytłacza, a wnętrze oczaruje każdego gościa. W trakcie zwiedzania Watykanu zwróćcie uwagę na przepiękne ogrody wokół bazyliki, a w jej wnętrzu na jedną z najsłynniejszych rzeźb w historii sztuki - Pietę Michała Anioła. Waszą uwagę z pewnością też zwróci grób Jana Pawła II.  Artykuł poświęcony obiektom turystycznym Watykanu znajdziecie na blogu.


MUZEA WATYKAŃSKIE 
Zwiedzanie Muzeów Watykańskich to prawdziwa przygoda. Dziesiątki różnorodnych sal wypełnionych dziełami sztuki zgromadzonymi przez papieży cieszą oko, imponują i fascynują. Obszerny artykuł dotyczący zwiedzania Muzeów Watykańskich znajdziecie na blogu: Watykan: rezerwacja biletów, ceny, ciekawostki.
PIRAMIDA
Egipska piramida w centrum Rzymu? To nie żart. Piramida Cestiusza została wzniesiona w 12 r. p.n.e. i jest grobowcem Gajusza Cestiusza. Jej wysokość to blisko 40m, a więc z pewnością zwróci Waszą uwagę. 
GALLERIA BORGHESE
Jedno z wielu miejsc, w których zebrane zostały najznakomitsze dzieła sztuki, których gromadzenie rozpoczął kardynał Scipione Borghese. Wśród malowideł będziecie mogli zobaczyć jeden z najsławniejszych obrazów na świecie - Złożenie do grobu Rafaela, a także liczne dzieła Caravaggia, Domenichina, Tycjana, Rubensa czy Berniniego. Aby zwiedzić Galerię Borgheze musicie wcześniej dokonać rezerwacji. Samo wejście jest jednak dostępne z kartą Roma Pass. 

FONTANNA DI TREVI
Fontanna di Trevi to miejsce, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w Rzymie. Ta barokowa budowla została zaprojektowana w 1435 r. przez Leona Battiste Albertiego i do dziś przyciąga tłumy turystów z całego świata. 

Legenda fontanny di Trevi głosi, że jeśli stojąc do niej tyłem, wrzucicie prawą ręką przez lewe ramię jedną monetę to zapewnicie sobie powrót to Rzymu. Dwie monety sprawią, że zakochacie się w Rzymie. Tezy z kolei, że to właśnie w Wiecznym Mieście weźmiecie ślub. 

SCHODY HISZPAŃSKIE
Dziś służą jako miejsce spotkań, wybieg dla modelek podczas największych pokazów mody lub są elementem scenografii licznych filmów i seriali. Niegdyś jednak pełniły funkcję zwyczajnych schodów, wiodących do kościoła Trinità dei Monti. 

Będąc tam koniecznie zwróćcie uwagę na niewielką fontannę, która została wykonana przez ojca znanego barokowego artysty, Giovanni Lorenzo Berniniego. Ciekawostką jest jednak fakt, że po dziś dzień fontannę zasila akwedukt. Uwaga! Istnieje przesąd, że na Schodach Hiszpańskich nie wolno jeść. Pewnie został on wprowadzony po to, aby zachować czystość ;) 

USTA PRAWDY
Usta prawdy to marmurowy medalion umieszczony w przedsionku bazyliki Santa Maria in Cosmedin, który z pewnością znacie z kultowego filmu z Audrey Hepburn w roli głównej pt. Rzymskie wakacje. Legenda głosi, że przez lata były niekonwencjonalnym wykrywaczem kłamstw w sercu Wiecznego Miasta. Otóż osoba podejrzana musiała włożyć do nich swoje dłonie, gdy te się zamykały, odcinając kończyny, obnażały kłamstwo. 

TARG NA CAMPO DE'FIORI
Miejsce dramatycznej historii, a zarazem tętniące życiem każdego dnia. Na Campo de' Fiori możecie kupić lokalne produkty i obcować z rodowitymi Rzymianami. Znajdziecie tam m.in. świeże owoce i warzywa (koniecznie spróbujcie avocado, którego smak przypomina orzechy włoskie), sery, wędliny (w tym cudowną szynkę parmeńską), makarony, ryże, przyprawy i zioła. Więcej przeczytacie w artykule: Jadę do Rzymu.ZAMEK ŚW. ANIOŁA
Mauzoleum Hardiana pochodzi z 139 roku. Jest grobowcem cesarza oraz jego rodziny, a także częścią twierdzy watykańskiej, do której prowadzi ośmioprzęsłowy Most św. Anioła. Zimne, przytłaczające miejsce z przepięknymi komnatami na szczycie mieści się w zakres Roma Pass, koniecznie więc musicie je zobaczyć. Zamek bez dwóch zdań fascynuje i przeraża. Z jego górnych partii zobaczycie przepiękną panoramę miasta. 

W zamku znajduje się również tajemne przejście, łączące Mauzoleum z Watykanem, zwane Passetto di Borgo. Korytarz jest raz na jakiś czas udostępniany zwiedzającym, koniecznie więc sprawdźcie, czy będziecie mieli te szczęście podczas swojego pobytu.


BAZYLIKA ŚW. JANA NA LATERANIE
A właściwie Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata to dawna siedziba papieży, pełniąca latami najważniejszą funkcję w kościele. Do kościoła przylega dawna kaplica papieska, w której znajduje się obraz Chrystusa Acheiropoieton, namalowany przez św. Łukasza. Prowadzą do niego Święte Schody, które według legendy zostały przywiezione z Jerozolimy z pałacu Poncjusza Piłata. Miał stąpać po nich Chrystus.

PIAZZA NAVONA
Miejsce najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych, świetnych restauracji i spotkań towarzyskich. Piazza Navona zawsze tętni życiem i przyciąga setki, a nawet tysiące turystów dziennie. Plac został zbudowany na ruinach starożytnego stadionu, przez lata zmieniał swoją funkcję, a dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych Rzymu. Na placu znajduje się fontanna czterech rzek, która symbolizuje 4 rzeki z 4 kontynentów, a mianowicie - Nil, Dunaj, Rio de la plata i Ganges. 

OŁTARZ OJCZYZNY
Pomnik Wiktora Emanuela II, nazywany pieszczotliwie „maszyną do pisania” „weselnym tortem” lub „wielką mydelniczką” to największa budowla tego typu, którą miałam okazję zobaczyć w swoim życiu. Budowa pomnika została zakończona w 1925 roku, a jego projektantem został Sacconi. Dzisiaj jest on punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Rzymu. W jego wnętrzu znajduje się muzeum historyczne poświęcone zjednoczeniu Włoch z licznymi wystawami okresowymi poświęconymi najznakomitszym twórcom.

ŁUK KONSTANTYNA WIELKIEGO
Łuk Konstantyna mieści tuż obok Koloseum. Zbudowany został w latach 312–315 na cześć dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza. Pomimo blisko dwóch tysięcy lat Łuk Konstantyna jest niesamowicie zachowany. Do dziś dostrzeżecie szczegóły płaskorzeźb, a sama budowla imponuje swoją wielkością i precyzją wykonania.


GIARDINO DEGLI ARANCI
Ogród pomarańczowy o powierzchni blisko 7800 metrów kwadratowych  mieści się na jednym z siedmiu wzgórz - Awentynie. Pomiędzy pniami przepięknie pachnących drzew dostrzeżecie niesamowitą panoramę miasta, a nawet uda Wam się dojrzeć Bazylikę św. Piotra w otoczeniu krzewów, zwanych “dziurką od klucza”.

PANTEON
Panteon to miejsce, którego nie sposób pominąć w trakcie zwiedzania Rzymu. Budowla pochodzi ze 125 roku, a jej szczyt zdobi jedna z najstarszych i największych kopuł na świecie. Panteon skrywa też pewną zagadkę matematyczną. Średnica budynku wynosi 42,2 m, tyle samo też ma jego wysokość, a to oznacza, że w jego wnętrze wpisano koło. Przekrój poprzeczny Panteonu potwierdza tę tezę, a dla nas, współczesnych ludzi jest to dowód na fenomenalny intelekt jego architektów i prawdziwy cud inżynierii sprzed dwóch tysięcy lat.


W Panteonie należy zwrócić uwagę na przepiękne sklepienie wykonane z niezbrojonego betonu, którego środek zdobi blisko ośmiometrowy otwór. Jest on zarówno jedynym źródłem światła, które wpada do wnętrza budynku, jak i narażonym na warunki atmosferyczne elementem ozdobnym konstrukcji. Otwór ten nie jest w żaden sposób zabezpieczony czy zakryty, przez co do wnętrza Panteonu przez cały rok wpada deszcz, śnieg czy grad. Dodatkowo, w Panteonie mieści się grobowiec Rafaela. Zwróćcie na niego szczególną uwagę.

 AKWEDUKTY  W PARCO DEGLI ACQUEDOTTI 
Park o którym mowa jest przecięty przez dwa akwedukty, pierwszy z nich  Aqua Felice, pochodzi z 1586 roku i jest pierwszym akweduktem wczesnego Rzymu, zasilającym m.in. fontannę Mojżesza na Kwirynale. Drugi akwedukt do Aqua Claudia, którego budowę rozpoczął Kaligula w 35 r p.n.e., a zakończył cesarz Klaudiusz. Był uważany za jeden z czterech  wielkich akweduktów Rzymu, dostarczającym wodę do wszystkich 14 dzielnic Wiecznego Miasta. Do Parco degli Acquedotti możecie dotrzeć metrem linii A - przystanek SUBAUGUSTA.WZGÓRZE PALATYŃSKIE
Według legendy Wzgórze Palatyńskie jest miejscem założenia najstarszej rzymskiej osady. Według przekazów to właśnie tam dwaj bracia, Romulus i Remus zostali wychowani przez wilczycę, a później jeden z nich stał się założycielem Rzymu. Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego musicie odwiedzić Palatyn. Najnowsze badania archeologiczne odsłoniły resztki osady pochodzącej z VIII w p.n.e. Niesamowite doświadczenie! Oto 20 atrakcji turystycznych, które z pewnością Was nie zawiodą. Jakie miejsca chcielibyście odwiedzić najchętniej? Co zwróciło Waszą uwagę? :)

You Might Also Like

17 opinii:

 1. Zobaczenie tych wszystkich atrakcji w ciągu weekendu nie jest możliwe. Na to potrzeba min tygodnia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Stworzyłaś bardzo ciekawy przewodnik po Rzymie.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno warto byłoby zobaczyć wszystkie te miejsca. Nigdy nie byłam bardziej na południe niż Florencja. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bajeczne miejsce i cudowne zdjęcia �� bardzo miło było przenieść się w tą podróż. Mam nadzieję, że będzie kiedyś dane mi zwiedzić to wszystko osobiście...

  OdpowiedzUsuń
 5. Choc wiele miejsc w Rzymie widzialam, z checia bym tam powrocila.

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujący wpis! I jakie piękne fotografie! Aż by się chciało pojechać do Rzymu :). Mam w planach taką podróż, więc to wpis w sam raz dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie byłam w Rzymie (zwiedzałam go tylko w grze z serii Assassin's Creed ;) ), ale bardzo chętnie bym zobaczyła to wszystko. Tylko... jakoś poza sezonem turystycznym :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepiękne zdjęcia! ;) dziękuję za porady. Jechałabym bez Zastanowienia, twój tekst bardzo się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudowne miejsca :) bardzo przydatny wpis dla każdego, kto chce zwiedzić Rzym bez większego przygotowania :) nic, tylko wziąć mapę i w drogę!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo interesujący i przydatny post. Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Forum Romanum, Koloseum, to są klasyki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pod wrażeniem. Te miasto ma tyle pięknych zabytków. Chce się tam jechać!

   Usuń
 12. Byłem w Rzymie. Chce tam na pewno wrócić. Żałuje, ze zabrakło nam czasu na Watykan :/

  OdpowiedzUsuń
 13. Miejsce marzeń. Wydziałam na insta, że uczysz się nawet włoskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kurczę, tyle podróży do Włoch za mną - w sumie 4 a Rzym jeszcze nieruszony. Muszę w końcu ogarnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dodałabym do tego spisu cała dzielnice Zatybrze - stare kamienice, urokliwe uliczki i przytulne knajpki z pysznym jedzeniem (i niestety długimi kolejkami:/ - ale to jedyny minus tego miejsca)

  OdpowiedzUsuń
 16. Genialne miejsca i faj e zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie