Jedziesz do Jordanii? Musisz to wiedzieć!

07:48


Bezpieczeństwo w Jordanii 
Zaraz po moim powrocie do Polski, miałam od Was mnóstwo pytań z serii „Czy w Jordanii jest bezpiecznie?”.  Moja odpowiedź wielu z Was zaskoczyła, ale wszystko wskazuje na to, że nie ma powodów do obaw. Nie czułam się oczywiście tak komfortowo, jak w większości krajów europejskich, ponieważ świadomość, że znajduję się w epicentrum konfliktu zbrojnego, a dokładniej „w pozornie bezpiecznej strefie”, nie nastrajało pozytywnie. Na stronie MZS od kilku lat również widnieje komunikat odradzający podróży, a dla mnie i mojej wybujałej wyobraźni takie rzeczy potrafią mocno namieszać w głowie. Uważam jednak, że kraj należy do bezpiecznych. 

Czy kupować ubezpieczenie jadąc do Jordanii?
Na pytania dotyczące dodatkowego ubezpieczenia podróżnego prawie zawsze odpowiadam TAK. Dlaczego? Ano dlatego, że nigdy nic nie wiadomo. Przypadków na świecie jest tyle samo, co ludzi i o ile w Europie większość załatwia karta EKUZ, o tyle w Jordanii zostaniecie obciążeni kosztem za każdą formę interwencji. Tygodniowe ubezpieczenie to koszt rzędu 50 zł, a obejmuje nie tylko pomoc lekarską, ale także odszkodowanie za kradzież bagażu czy w skrajnych przypadkach transport zwłok do kraju. 

Wypożyczenie samochodu w Jordanii
Ujmę to upraszczając najbardziej jak się da - bez auta ani rusz! Kwestia wypożyczenia auta w Jordanii ma chyba mniej procedur niż w krajach europejskich. Możecie zrobić to online za pośrednictwem stron konkretnych wypożyczalni, serwisu wspierającego, np. rentalcars lub zrobić to na lotnisku. Niestety ta ostatnia opcja zwiększa cenę wynajmu! Gdy na stronie zamieszczona opłata wynosiła 17 JOD/dzień, tak nam przyszło zapłacić 25 JOD. Wypożyczając auto koniecznie też zróbcie zdjęcia wszelkich rys i zadrapań oraz poproście o rachunek za ostatnie tankowanie do pełna. Profilaktyka, której brak kiedyś może się zemścić. Plus jednak jest taki, że auto oddajecie w punkcie, a jeśli okaże się, że nie zrobiliście żadnej szkoda, środki zostaną Wam natychmiast odblokowane. Na lotnisku znajduje się tylko jeden punkt z wypożyczeniem samochodu, vis z vie wyjścia z terminala. Z pewnością bez problemu go odszukacie. 

Drogi w Jordanii są świetne! Pasy szerokie, a autostrady w środku pustyni są trzypasmową jezdnią. Ograniczenia prędkości natomiast są dla mnie zagadką. Raz za jej przekroczenie zatrzymała nas policja, natomiast cała trasa usiana jest znakami drogowymi, z których zbyt wiele nie wynika. Koniecznie doczytajcie informacje o poruszaniu się autem po tym kraju. Nie przekraczajcie też dozwolonej prędkości, ponieważ na wielu drogach są progi zwalniające, kontrole policji oraz pomiary prędkości. 

Jak ubierać się w Jordanii?
Jordania to kraj, w którym chrześcijaństwo miesza się z Islamem. Są miejsca wyjątkowo konserwatywne, ale wiele z nich należy do liberalnych. Nie należy jednak popadać ze skrajności w skrajność. U kobiet wskazane są zakryte ramiona i szorty sięgające do kolan. Sukienki z kolei powinny zakrywać ramiona i nie być wyzywające. Skromne ubranie to dobre ubranie - tak powiedział nam jeden z mieszkańców Ammanu. Nie ma jednak reguły, wybierając pewne dzielnice miast czy wypoczynek na plaży zapytajcie właściciela hotelu czy możecie założyć swoją upragnioną stylizację. On rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości :) Ze względu na własne bezpieczeństwo pamiętajcie o zabraniu nakrycia głowy. Bez względu na to, czy wybierzecie kapelusz czy chustę, ochronią Was przed szkodliwym promieniowaniem i konsekwencjami nasłonecznienia. To naprawdę niezwykle ważne.

Czy do Jordanii potrzebny jest paszport?
Tak. Musicie posiadać paszport z terminem ważności minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski.

Czy Jordan Pass się opłaca?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy warto kupić Jordan Pass. Tak naprawdę kwestia zakupu to czysta matematyka. Karta zawiera wizę oraz darmowe wejście do wieku atrakcji, w tym do absolutnego punktu obowiązkowego Jordanii czyli do Petry. W zależności od tego ile dni chcecie spędzić w Petrze musicie wybrać Jordan Wanderer (70 JOD), Jordan Explorer (75 JOD) lub Jordan Expert (80 JOD). Z każdą z tych kart możecie przebywać na terytorium Jordanii przez 40 dni, natomiast upoważniają one kolejno do 1, 2 lub 3 wejść do Petry. Koszt wizy wynosi 40 JOD, natomiast wejście do Petry na jeden dzień to koszt 50-60 JOD. Jeśli więc jedziecie do Jordanii i nie planujecie zwiedzania Petry to nie kupujcie Jordan Pass. Zainteresowanym z kolei udostępniam linki  (Jordan Pass: jordanpass.jo, Bilety do Petry: visitpetra.jo) Uwaga! Koniecznie kupcie Jordan Pass online.

Jeśli macie jakieś pytania piszcie śmiało. Post będę aktualizowała na bieżąco, aby rozwiać Wasze wątpliwości. Natomiast największe atrakcje i wszystko, co warto zobaczyć w Jordanii znajdziecie w kolejnym wpisie. Już niebawem! ♥️ Zapewniam, że będzie mnóstwo pięknych zdjęć :)


You Might Also Like

16 opinii:

 1. Bardzo pomocny post. Zwłaszcza teraz w okresie wakacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post, który może być przydatny dla osób wybierających się do Jordanii. Ja się akurat tam nie wybieram, bo właśnie boję się o bezpieczeństwo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! Bardzo ciekawe i przydatne porady! :)
  dreamerworldfototravel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny kraj, z radością bym go odwiedziła, chociaż pewnie przez cały wyjazd narzekałabym na upał - ja się bardziej do Skandynawii nadaję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój paszport stracił ważność jakieś 10 lat temu. ;p

  OdpowiedzUsuń
 6. Opowiedz proszę jeszcze o cenach w Jordanii. Jestem ciekawa, czy finansowo to obciążający wyjazd.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za wpis! Naprawdę są to cenne wskazówki, zwłaszcza, że wyjeżdżamy za miesiąc i musimy wypożyczyć samochód.

  OdpowiedzUsuń
 8. Też jestem zawsze za ubezpieczeniem. Nigdy nie wiadomo co się wydarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nawet nigdy nie myślałam o tym by odwiedzić Jordanie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z niecierpliwością czekam na kolejny wpis☺

  OdpowiedzUsuń
 11. Pożyteczna garść informacji :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ależ wybrałaś kierunek. Ja naprawdę bym się bała. Takie informacje również działają na moją wyobraźnię, do tego stopnia, że odpuszczam :) Ale fajnie, że się odważyłaś, bo widzisz - zyskałaś wiele wrażeń. Dziękuję za przydatne wskazówki. Może, kiedy zrobi się bezpieczniej, będę miała okazję skorzystać i ja.

  OdpowiedzUsuń
 13. Cieszę się, że masz możliwość podróży :)

  OdpowiedzUsuń
 14. A jak z bezpieczeństwem przy podróżach z dziećmi?

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajne są takie praktyczne posty. Na pewno niejednemu pomogą w organizacji wyjazdu. :)
  Ja w sumie nigdy nie myślałam o Jordanii jako celu podróży.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mega przydatny wpis. Chętnie przeczytam jeszcze o cenach i rezerwacji noclegów. Czyli było trudno coś znaleźć? Jordanię planujemy pod koniec roku. Wiesz może coś o pogodzie? Dzięki!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja: Sztuka Kochania