Pierwszego września bójki i zaręczyny przestają być ważne...

07:36

Remigiusz Mróz to niezwykle młody autor, który podbił serca czytelników w całej Polsce. Kto by pomyślał, że doktor nauk prawnych tak sprawnie operuje piórem i w tak zawrotny sposób wodzi za nos swoich czytelników? Mróz w swoich dziełach sięga po różne gatunki literackie, lawiruje pomiędzy mocnymi kryminałami, mrożącymi krew w żyłach thrillerami, a jednocześnie świetnie komponuje je z klasyką science fiction. Swoją pierwszą powieść wydał w 2013 roku, rozpoczynając tym samym cykl Parabellum. Dziś dla Was mam pierwszy tom serii – Prędkość ucieczki.

"W sierpniu 1939 roku sierżant Bronisław Zaniewski, służący w jednostce stacjonującej pod granicą rumuńską, ma znacznie większy problem niż przejmowanie się doniesieniami o zagrożeniu niemieckim. Tym razem nie tylko zadarł, ale i pobił się ze swym przełożonym, chorążym Chwieduszko. A w wojsku podniesienie ręki na starszego stopniem to nie przelewki..."

1 września 1939 roku odmienił losy wielu ludzi. Do dziś słyszymy wspomnienia naszych dziadków, na których wybuch II wojny światowej wydarł niezmywalne piętno i wdarł się do pamięci tak głęboko, że zniknie dopiero zabrany do grobu. Często jednak wielu młodych twórców próbuje osadzić losy głównych bohaterów w brutalnym świecie hitlerowskiej okupacji i bezwzględności wojsk radzieckich.

Jak nie poddać się w chwili kompletnej bezradności. W momencie, gdy sens życia przestaje istnieć, a nasi kompani, przyjaciele broni, polegli podczas jednej z walk? Co jest ważne i jak wiele jesteśmy poświęcić by ratować własne życie?

Mróz przywołał mi na myśl fenomenalny film Polańskiego Pianista. Tam spotkaliśmy „dobrego Niemca”, tu z kolei poznajemy kapitana Christiana Leitnera – silnego mężczyznę, walczącego o własne ideały. To nie tylko żołnierz, który wykonuje rozkazy. To Hitlerowiec z krwi i kości, wierny fuhrerowi i propagandowym sloganom, ale... posiadający wyjątkowo silny kręgosłup moralny.

Jednym z  głównych bohaterów naszej książki jest Stanisław Zaniewski - absolwent wydziału lekarskiego, którego serce skradła piękna Żydówka, Maria. Para próbuje dotrzeć do Francji, próbując wydostać się z okupowanej Warszawy, w której na każdym roku czyha śmierć. Czy zdołają "oszukać przeznaczenie" i przeżyć piekło wśród gruzów, getta i niemieckich zaborców? Czy brawura młodości nie zwiedzie ich na manowce i uchroni przed czekającym na nich niebezpieczeństwem?

Starszy brat Stanisława, Bronisław Zaniewski, jest żołnierzem stacjonującym przy granicy z Rumunią. Niefortunnym zbiegiem okoliczności popada w niełaskę u swojego przełożonego, chorążego Chwieduszko, Razem jednak ze swoimi kompanami broni, usiłuje stawić czoła niemieckiemu bestialstwu i mordowaniu bezbronnych ludzi.
Cala seria dostępna na stronie Wydaniwctwa
Książka jest niezwykle wciągająca. Porusza co prawda trudną tematykę, bowiem traktuje o wojnie, o jakiej słyszymy od dziecka, nie jest jednak brutalną powieścią pełną rozlewu krwi i masowych mordów. Zbrodnie, jakie popełniono od 39' roku nigdy nie zostaną zapomniane, ale losy poszczególnych ludzi, niewielkich jednostek całej machiny owszem. Takie książki w fantastyczny sposób pokazują historie zwykłych ludzi. Losy każdego z bohaterów krzyżują się w najmniej spodziewanym momencie. Z zapartym tchem śledzimy akcje i chcemy poznać losy naszych bohaterów. Całość napisana została lekkim, plastycznym językiem. Nie brakuje tu żargonu wojskowego i "branżowych" stwierdzeń, ale czyta się ją bardzo płynnie i z pewnością jest godna uwagi. Parabellum do dopiero początek przygody z Remigiuszem Mrozem.

You Might Also Like

25 opinii:

 1. Twórczość autora ciągle jeszcze przede mną. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Cała ta saga jest dla mnie kultowa. Poza tym darzę ją wielkim sentymentem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mega seria. Super, że powstało nowe wydanie. Zyska mega popularność.

  OdpowiedzUsuń
 4. Karolina Witkowska5 sierpnia 2019 17:36

  Seria na tle wojny, łapiąca za serce ze wzruszenia i smutku , ściska za gardło.

  OdpowiedzUsuń
 5. W Polsce to już dzieła kultowe. Nadal przede mną, choć nie ciągnie mnie do kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem pod wrażeniem tempa w którym Mróz pisze

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem ciekaw, ile w stanie można poświęcić dbając o własne życie podczas wojny. Dodane do kolejki książek do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 8. kryminały - jakoś mnie do nich nie ciągnie, choć przyznam, że na jeden się skusiłam i właśnie idzie do mnie :) Ta seria może być ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 9. Dawno nie czytałam Mroza, a te serie przegapiłam. Dzięki za info o reaktywacji:) częściej recenzje wrzucaj ��

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałem. Naprawdę przyzwoita seria, polecam każdemu

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapisuje. Szkoda tylko, że to nie dokument..

  OdpowiedzUsuń
 12. Już czytałem o tej książce i jest to coś dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 13. Po Mroza sięgam często, nadrabiam zaległości w serii z Chyłką. Nie wiedziałem,, że pisze o tematyce wojennej

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja akurat za Mrozem nie przepadam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Miałam już do czynienia z autorem i ze smutkiem stwierdzam, ze poza cyklami "W Kręgach Władzy" i Chyłką, niestety nie bardzo jest co czytać. Może dałabym i temu cyklowi szansę, ale niestety wojny światowe to coś, co omijam w literaturze szerokim łukiem...

  OdpowiedzUsuń
 16. Słyszałam już o tej książce i chyba po nią sięgnę. :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Znam autora ale jeszcze nic nie czytałam

  OdpowiedzUsuń
 18. Na razie z twórczości Mroza mam za sobą O pisaniu na chłodno. Nie mam pojęcia czego się spodziewać po jego powieściach...

  OdpowiedzUsuń
 19. Jestem jedną z nielicznych osób w Polsce, która jeszcze nie sięgnęła po Pana Mroza...;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam wrażenie, że im więcej czytam nowych książek tego autora tym mniej mi się chce go czytać- jakościowo spada. Ale z tego co zrozumiałam, to starsza książka? 2013? to może się skuszę...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Chyba kolejna propozycja do czytania idealna dla mnie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Saga Parabellum doczekała się już miana bestsellerowej i kultowej. Trzeba przyznać, że Remigiusz Mróz naprawdę doskonale włada piórem i choć wielu czytelników zna go głównie, dzięki kryminałom - świetnie radzi sobie także w innych gatunkach. "Prędkość ucieczki" to wielowątkowa opowieść z wyrazistymi bohaterami, która została osadzona w trudnej, lecz dobrze oddanej przez autora rzeczywistości. Takiego Mroza trzeba poznać!

  OdpowiedzUsuń
 23. Na razie nie czytałam żadnej powieści tego autora, mam za sobą O pisaniu na chłodno i nie zachęciło mnie za bardzo do dalszej lektury

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie