Obsesja seksualna według Federica Martela

05:30

Obnażenie hipokryzji kościoła nie należy do zadań łatwych. Federic Martel zdecydował się wziąć ten temat na warsztat, a efekty jego wieloletniej pracy przeczytacie w książce Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie. Recenzja.


Długo zastanawiałam się, co napisać w tej recenzji książki. Sodoma rozprawia bowiem o homoseksualizmie, pedofilii, perwersjach seksualnych księży i kardynałów, a także pławieniu się przez nich w bogactwie. Wszystkim, co łamie powtarzany niczym mantra dekalog i rozgrywa się pod okiem (i za cichą zgodą) głowy kościoła katolickiego. 

„Kim jestem, by osądzać”, legendarne już słowa papieża Franciszka, opublikowane w mediach na całym świecie mają zupełnie inny wymiar. Okazuje się jednak, że większość nuncjuszy to homoseksualiści, którzy wykazują stosunek homofobiczny, by zasłonić swoją orientację. Wszystko to dzieje się z przymrużeniem oka Watykanu, który po wybuchu medialnej afery staje murem za swoim duchownym. Pod żadnym pozorem nie nagłaśnia sprawy i stara się zamknąć usta oskarżycielom.

Jeśli chodzi o mnie, to akceptuję i chcę, by zaakceptowano środowiska LGBT. Wśród tych osób są moi przyjaciele, znajomi, koledzy z pracy. Oni wszyscy mają prawo do miłości takiej, która ich uszczęśliwia. Czy to ważne jaki tworzą związek, skoro czują się ze sobą dobrze i nikogo przy tym nie krzywdzą? Nie uważam jednak, że jest to bezwzględnie dozwolone. Uważam, że księża nie powinni zakładać rodzin, dopuszczać się aktów seksualnych zarówno homo i heteroseksualnych, a także krzywdzić nieletnich. Skoro zdecydowali się na taką drogę, powinni w pełni ją respektować. Bez ustępstw. Bez usprawiedliwień. Bez ciągle powtarzanej formuły „każdy ma prawo do grzechu i rozgrzeszenia”. Ci ludzie za swoje grzechy nie żałują. Oczywiście zgadzam się, że nie mamy prawa, by generalizować i wrzucać wszystkich do jednego worka. Znam księży, którzy z powołania pełnią swoją funkcję, ale zasmuca mnie fakt, że instytucja obdarzona wyjątkowym zaufaniem nadużywa go, w ogóle się z tym nie kryjąc.

Książka ukazuje smutną i wszystkim znaną prawdę, że ten, kto najgłośniej krzyczy i zwraca na siebie uwagę, prawdopodobnie najwięcej ma za uszami. Rzuca nowe spojrzenie na sytuację kościoła i sprawia, że nabieramy coraz większego dystansu do relacji bóg-kościół, a jedynym tego powodem jest eskalująca hipokryzja. 

Czytaliście książkę Sodoma Federica Martela? Osobiście polecam ją każdemu, kto chciałby dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się za wielkim murem Stolicy Apostolskiej. Jeśli jednak Wasza wiara w Boga dotyczy również akceptowania zachowań kleru, tytuł może otworzyć Wam oczy na wiele kwestii. Sodoma była natomiast pierwszym przesłuchaniem przeze mnie audiobookami dla dorosłych. Ciekawe doświadczenie :)

You Might Also Like

5 opinii:

 1. Chyba nie mam ochoty się zagłębiać w takie historie. Odcinam się od koscioła i od kleru. Na pewno sa tam też wartościowi ludzie ale ogólne wrażenie robią wyjątkowo odpychające. Tak jak napisałaś - ci, co najbardziej winni, to najwięcej wrzeszczą. Chęc odwrócenia uwagi od siebie zapewne.
  Ostatnio córka mojej kolezanki przyniosła z lekcji religii rewelację. Założę się, że nie znałas takiej teorii, nazwanej zreszta przez katechetkę szumnie "nauka kościoła". Otóż homoseksualizm bierze się stąd, że dziewczyny za wczesnie się zakochują w chłopakach. I jak się tak nasycą, to wola byc z koleżankami, a chłopcy z kolegami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie ciągnie mnie do tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam, ale oglądam kanały informacyjne, słucham dyskusji i fragmentów wystąpień duchownych w mediach. Przerażające dla mnie jest to, że ci ludzie mianowali się przewodnikami ludzkich dusz, a tyle w nich grzechu, nienawiści, perwersji...ale jak mówi przysłowie - złodziej w każdym widzi złodzieja. Dziwi mnie, że mimo wszystko tak mało ludzi odeszło od kościoła.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie jestem fanką takich książek

  OdpowiedzUsuń
 5. Bulwersujący temat, ale potrzebny. Dopiero od niedawna łamie się kościelne tabu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie