24 atrakcje w Neapolu, które musisz znać

07:18

Dziś mam dla Was  24 miejsca, które musicie zobaczyć podczas podróży do Neapolu. Co zwiedzić w Neapolu?  Największe atrakcje miasta na Odsłoń Kulturę. 


Narodowe Muzeum Archeologiczne 
Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu to największy i najbogatszy zbiór eksponatów we Włoszech i uznawany za najcenniejszy na świecie. Znajdują się tam ocalone artefakty z Pompejów, Stabii i Herkulanum, które za sprawą swojej dwutysiącletniej historii wywierają do dziś olbrzymie wrażenie na każdym, kto przekroczy sale muzeum. Obiekt liczy aż trzy piętra, a sale podzielone są tematycznie. Nie brakuje też typowej dla przez Włochów celebracji seksualności i erotyzmu. Koszt wstępu to 13€, czas zwiedzania ok. 2h. Więcej o Muzeum Archeologicznym w Neapolu znajdziecie na blogu - kliknijcie tu.


Pompeje 
Ruiny starożytnego miasta należącego do cesarstwa rzymskiego, zniszczone przez erupcję wulkanu Wezuwiusz 24 sierpnia lub 24 października 79 roku. Pompeje były jednym z największych i najbardziej rozwiniętych miast dzisiejszej Europy. Erupcja wulkanu przysypała 5-6 metrową warstwą popiołu zabudowę, przedmioty codziennego użytku, zwierzęta, a także ludzi.


W Pompejach nadal trwają prace archeologiczne. Zwiedzanie zaplanujcie na cały tydzień, koniecznie z książkowym przewodnikiem lub mapą. Koszt biletu: 15€ na miejscu, 20€ online (z pominięciem kolejki), 0€ z Arte Card.


Herkulanum
Herkulanum czyli włoskie Ercolano, było pierwotnym miastem oskijskim, które po wielu latach krwawych bitew stało się sprzymierzeńcem Rzymu. W Herkulanum nie mieszkały elity, jak często błędnie porównuje się je do Pompejów, toczył się tam jednak handel i życie kulturalne. Miasto zostało zniszczone podczas erupcji wulkanu Wezuwiusz 24 sierpnia 79 r. i okryte jedenastometrową warstwą lawiny piroklastycznej, czyli mieszaniny błota, wody, fragmentów skał oraz płynnego pumeksu. Trwające od XVIII w. prace archeologiczne odsłoniły znaczną część budynków, domowych narzędzi, a nawet ludzkich szkieletów. 

Wezuwiusz 
Ikona Neapolu i jeden z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. Głębokość jego krateru wynosi 230m, a jego średnica nawet 650m. Od 1944 roku nie wykazuje aktywności, a to oznacza, że bezpiecznie możecie wspiąć się na jego szczyt. Czeka tam na Was nie tylko niesamowite doświadczenie obcowania z wulkanem, ale i przepiękna panorama. Jeśli część tarasy chcecie pokonać busem, możecie zapłacić ok. 2€ na dolnym parkingu. Później trasa jest wyłącznie pieszo, po uiszczeniu dodatkowej opłaty(10€) możecie wejść na krater Wezuwiusza. Więcej przeczytacie w oddzielnym artykule: www.odslonkulture.pl/2019/08/wulkan-wezuwiusz-zwiedzanie.htmlDuomo czyli Katedra Św. Januarego i najstarsze w Europie freski
Duomo to jeden z największych i najważniejszych kościołów w Neapolu, zbudowany w dwóch stylach - gotyckim i neogotyckim. Kościół występuje jednak pod dwiema nazwami Duomo di San Gennaro oraz  Duomo di Santa Maria Assunta, jednakże w obu przypadkach jest punktem orientacyjnym dla mieszkańców Neapolu.


Trzy razy w roku (w sobotę przed pierwszą niedzielą maja, 19 września i 16 grudnia) odbywa się tam rytuał rozpuszczenia krwi San Gennaro. Rytuał zakończony fiaskiem zwiastuje nieszczęście w mieście.

Katedra w Neapolu mieści się w starej części miasta. Dojść do niej możecie ze stacji metra Museo lub Via Toledo. Zwiedzanie kościoła jest za darmo, natomiast bilet do baptysterium kosztuje 2€.

Via Toledo oraz stacja Metra 
Ulica Via Toledo łączy najpiękniejsze części starego Neapolu. Zaczyna się na Piazza Dante a kończy na Piazza Trieste e Trento, liczy zaledwie 1200 metrów, a otaczają ją sklepy, ekskluzywne restauracje i cukiernie, urzędy, a nawet kościoły. Via Toledo to ulica stosunkowo młoda. Powstała w wyniku przebudowy centrum Neapolu i jest zdecydowanie szersza od pozostałych ulic, którymi będziecie spacerowali. 

Jedni mówią, że stacja metra Toledo należy do najpiękniejszych w Europie. Dla tych jednak, którzy niejedno w życiu już widzieli zachwycać się niestety nie ma czym.

Castel dell'Ovo, czyli zamek na Jaju
Pamiętacie, gdy opowiadałam Wam o Parhenope (TUTAJ)? To właśnie na tej wyspie w VI w. p.n.e. osiedlili się pierwsi mieszkańcy przyszłego Neapolu. Dziś z kolei zwiedzić możecie tam średniowieczny zamek Normanów o bardzo bogatej historii, która możecie przeczytać na tablicy umieszczonej przy wejściu lub w przewodniku. Zwiedzanie jego imponującej fortyfikacji jest za darmo i czeka na Was niesamowita panorama.


Zamek Sant'Elmo na wzgórzu Vomero
Zamek, którego wnętrza nie są w pełni dostępne dla zwiedzających, znajduje się na najwyższym wzgórzu Neapolu, z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta. Do lat 60-tych XX wieku zamek pełnił funkcję więzienia, dziś znajduje się tam Muzeum Napoli Novecento 1910 – 1980 oraz kilka wystaw czasowych. Koszt wstępu 5€.

Neapolis Sotterrata
Neapol słynie ze swojego lustrzanego odbicia miasta. Do budowy kamienic i domów wykorzystywano od lat żółty tuf, z wnętrza skały, na której dana budowla powstała. Neapolis Sotterata to spacer z przewodnikiem po dawnych podziemnych akweduktach, pełniących później funkcję schronów w czasie II Wojny Światowej.


Cmentarz Fontanelle
Cmentarz ten jest dzisiaj jednym z symboli Neapolu. Olbrzymia jaskinia, będąca dawnym kamieniołomem, wypełniona ludzkimi kośćmi i czaszkami wywołuje skrajne emocje w każdym, kto decyduje się odwiedzić cmentarz. Według szacunków spoczywa tam nawet 40 000 osób, zmarłych po epidemiach dżumy i cholery, które miały miejsce w XVII i XIX w.Port w Neapolu
Neapolowi tego nie odbiorę. Ze względu na swoje geograficzne położenie przebijają tam nie tylko żaglówki i motorówki, ale też olbrzymie wycieczkowce, z którymi nie sposób zrobić sobie zdjęcie. Takie są duże! :) z tarasu widokowego rozpościera się też przepiękny widok na Wezuwiusza. Uwaga, z portu rozpościera się cudowny widok.


La Vele di Scampia
Niezwykły kompleks architektoniczny, stworzony przez Franza Di Salvo, który zachwyca i przeraża w jednej chwili. Powstał z myślą o dużych mieszkaniach i rodzicach, które musiały się zintegrować. Ich budowa na kształt żagli miała wywołać pozytywne emocje wśród mieszkańców i ich gości, dziś natomiast zastaniecie tam niebezpieczne i nieprzyjazne blokowisko, przepełnione przestępczością. Nieco przerysowany jej obraz zobaczycie w serialu Gomorra.


Gdy chcieliśmy zrobić dla Was kilka zdjęć, które oddadzą klimat tego miejsca - brudna elewacja, porozrzucane śmieci, powybijane szyby w oknach i dzieci bawiące się na balkonie, wybiegł z budynku krzyczący, dorosły mężczyzna, który ruszył za nami w pościg i później śledził nas na skuterze aż głównej arterii sąsiedniej dzielnicy. Nie popełniajcie naszego błędu. Unikajcie tego miejsca. 

Zamek Castel Nuovo
Zamek znany również pod nazwą Maschio Angioino to przede wszystkim architektoniczny symbol miasta. Wzniesiony został w latach 1279-1281, a ostatnia jego przebudowa miała miejsce w 1823 r. Miłośnicy murów i fortyfikacji absolutnie muszà odwiedzić te miejsce, natomiast jeśli nie jest to Waszą pasjà możecie darować sobie zwiedzanie. 

Gran Cafe Gambrinus 
Najstarsza kawiarnia w Neapolu została założona przez Vincenzo Apuzzo w 1860 roku. Jej piękne wnętrze nawiązują do barwnych czasów Belle Epoque, a zdobienia podjęli się znakomici twórcy ówczesnej epoki, m.in. Luca Postiglione, Pietro Scoppetta, Vincenzo Volpe czy Giuseppe De Sanctis.


Ceny w cafe Gambrinus są wysokie, ale daleko im do rzymskich w Antico Caffe Greco. Na miejscu koniecznie spróbujcie najsłynniejszej neapolitańskiej kawy, espresso serwowanego z likierem orzechowym - Caffe alla nacciola.


Bazylika San Francesco da Paola 
Kościół św. Franciszka znajduje się na Piazza del Plebiscito, naprzeciwko Pałacu Królewskiego. Wzniesiony został w latach 1817-1846, a wzorem do jego budowy był rzymski Panteon. Kościół do złudzenia przypomina klasycystyczną budowlę, jest jednak od niej znacznie większy i ozdobiony zgodnie z ówczesnym stylem architektonicznym. 

Pałac Królewski 
Palazzo Reale to imponująca budowla znajdująca się naprzeciwko bazyliki San Francesco da Paola, którą można podziwiać popijając kawę w Gran Cafe Gambrinus. Pałac jest dostępny dla zwiedzających. Jego budowę w 1600 roku rozpoczęli Hiszpanie, jednak przez kolejne lata gościł tam monarchów Burbońskich i królów z dynastii Sabaudzkiej (ciekawostka: ostatni król Sabaudii, Humbert II, był przedostatnim właścicielem całunu turyńskiego).

Teatr San Carlo
Najstarszy działający teatr we Włoszech, kwintesencja włoskiego powiedzenia „wino, kobiety i śpiew”, bowiem San Carlo jest prawdopodobnie najznakomitszym (pod względem akustyki) teatrem na świecie. Już nie mogę doczekać się powrotu do Neapolu, by kupić bilety i zasiąść na widowni. 

Teatr jest połączony z pałacem Królewskim i skrywa mnóstwo wspaniałych tajemnic. Jedną z nich są lustra rozmieszczone tak, by widzowie mogli obserwować reakcję króla na spektakl :)


Zoo
Kto ma dzieci ten się, że ogród zoologiczny to punkt absolutnie obowiązkowy. 

Dzielnica hiszpańska 
Najpiękniejsza, a zarazem najstarsza część Neapolu na pewno Was zachwyci. Bądźcie jednak ostrożni. Dzielnicę hiszpańską owiewa zła sława za sprawą drobnej przestępczości, którą latami odczuwali turyści i mieszkańcy. 

Pola Flegrejskie
Niezwykłe miejsce pod Neapolem, na którym mieszczą się aż 24 stożk wulkaniczne i ich kratery, a także także fumarole, solfatary i gorące źródła. Dziś do złudzenia przypomina islandzki krajobraz, choć wielu ludzi przez lata się tam osiedliło, zakładając miasto Pozzuoli, wiedząc, że pod kalderą znajduje się jezioro płynącej lawy. W mieście natomiast znajdują się ruiny rzymskiego targu oraz piękne pozostałości amfiteatru Flawiuszów.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybuch  Campi Flegrei, do którego doszło 40 tysięcy lat temu spowodował wyginięcia neandertalczyków w Europie. Wulkan w połowie XX wieku wznowił swoją aktywność.

Catacombe di San Gennaro
Katakumby san Gennaro to jeden z najciekawszych i najważniejszych obiektów turystycznych południowych Włoch. Katakumby znajdują się tuż pod kościołem Madre di Buon Consiglio, a ich historia sięga II wieku naszej ery. Zbudowano je na dwóch poziomach, a groby umieszczone wśród dużych przestrzeni podzielić można na dwie kategorie: biednym przydzielano niewielką półkę w ścianie, majętniejszym wgłębienie, docelowo umożliwiające stworzenie sarkofagu i pochówek całej rodziny. W katakumbach początkowo chowano wyłącznie pogan, z czasem stały się miejscem spoczynku chrześcijan, a nawet patronów miasta. Całość ozdobiono płaskorzeźbami i freskami, a najstarsze z nich udekorowano w III wieku naszej ery. Na dzień dzisiejszy w katakumbach San Gennaro odkryto ponad 3000 grobów.

Galeria Umberto
Kto był w Mediolanie, ten poczuje się rozczarowany. Galeria do złudzenia na pierwszy rzut oka przypomina Galerię Wiktora Emanuela II, nie ma jednak w jej wnętrzu Prady, Luisa Vuittona i innych, luksusowych marek. Znajdziecie tam m.in. Sephorę czy McDonald’s.Caserta
Pałac królewski Burbonów, pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku imponuje swoją architekturą i wielkością. Jeden z największych kompleksów w Europie, wybudowany w stylu barokowym, został wpisany w 1997 roku na światową listę zabytków UNESCO. Dziś udostępniony jest zwiedzającym, którzy mają niebywałą okazję zobaczyć barokowe komnaty Karola III Burbona i odpocząć w zjawiskowych ogrodach, które otaczają pałac. 

Ciekawostka, pałac służył za plan zdjęciowy do największych produkcji, m.in. Anioły i Demony, czy Gwiezdne Wojny.

Via San Gregorio Armeno
Via San Gregorio Armeno to słynna ulica w Neapolu, gdzie znajdziecie warsztaty rękodzielnicze, w których wykonywane figurki do neapolitańskich szopek (presepi) lub całe szopki. Bohaterami szopek, obok Maryi czy Jezusa, są postaci odgrywające ważna rolę w życiu Włochów m.in.: Sergio Mattarella, Giorgio Chiellini, Jan Paweł II,  Luciano Pavarotti, Roberto Benigni a nawet Sophia Loren.
I... panoramy miasta
Rozglądajcie się zawsze dookoła. Neapol i jego wzgórza naprawdę potrafią zaskoczyć. Niespodziewanie dostrzeżecie, że znajdujcie się w przepięknym miejscu! :)


Oto najważniejsze atrakcje turystyczne Neapolu. Jak widzicie, nie da się tam nudzić, a nawet tygodniowy urlop nie wystarczy, by zobaczyć je wszystkie.  My z pewnością tam wrócimy :) Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii miasta, zapraszam Was do artykułu Zobaczyć Neapol i Umrzeć?

You Might Also Like

19 opinii:

 1. Bardzo duzo naprawdę ciekawych atrakcji. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Marzy mi się Neapol! Zajrzę tu ponownie gdy będę się do niego wybierać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda wspaniale na zdjęciach.
  Pompeje chciałabym zobaczyć...
  Czytam teraz ksiązkę "Miasta do góry nogami", o opdziemnych atrakcjach. Tak mi sie skojarzyło z tym cmentarzem, który opisujesz. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zestawienie, jakiego było mi trzeba. Ile dni warto zaplanować na Neapol?

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż zwiedzanie może być czasem niebezpieczne :-)
  krystynabozenna

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie numer jeden to Pompeje. Na mnie zrobily kolosalne wrazenie. Tylko niech nikt nie zrobi naszego bledu i nie pcha sie tam z wozkiem! :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak to się mówi wiedzą w pigułce i człowiek wie co i jak

  OdpowiedzUsuń
 8. Super, że wszędzie dodajesz cenę i szczegóły dotyczące samego zwiedzania atrakcji - to naprawdę baaardzo ułatwia sprawę. Jak będę planować wyjazd do Neapolu to wpadnę tu jeszcze raz po garść rzetelnej wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Budowle, piękne freski. Wszystko to jest zachwycające.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne miejsca! Aż chciałoby się tam być - zwłaszcza patrząc na dzisiejsze pochmurne niebo i szarzyznę za oknem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne miejsce - jest na mojej liście! Kiedyś na pewno je odwiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie wezmę te wskazówki pod uwagę. Dzięki, wspaniałe miejsca!

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne miejsca, których jeszcze nigdy nie widziałam. Ale mam nadzieję, że to się zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję, bo fajnie byłoby zobaczyć to wszystko na własne oczy. :-)

   Usuń
 14. Z miesiąc by człowiek potrzebował, żeby zwiedzić te wszystkie cudowne miejsca! Marzy mi się wyjazd do Włoch, Neapol, Rzym, Wenecja... Mogłabym tam mieszkać, bo i kuchnia mi pasuje. :D
  Swoją drogą, jedno mi nie gra... Piszesz najpierw, że podasz atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć w mieście, a w przypadku La Vele di Scampia piszesz, żeby unikać tego miejsca (co jest zrozumiałe). Tylko tak jakby trochę jedno do drugiego pasuje jak pięść do nosa. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kiedy czytam tego typu teksty i oglądam te wszystkie niesamowite zdjęcia, uzmysławiam sobie, jak wiele muszę i chcę jeszcze w życiu zobaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Karolina Witkowska3 października 2019 12:26

  Podczas planowania kolejnej wycieczki, odpalę twój artykuł do inspiracji.

  OdpowiedzUsuń
 17. To nie jest miejsce, w którym można się nudzić. Piękne widoki i ciekawe miejsca. :-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Widzę, że w wielu miejscach nie byłam...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie