Jak napisać dedykację do książki? - porady i przykłady

07:17

Po kilku wpadkach i drobnym zażenowaniu postanowiłam stworzyć wpis oparty nie tylko na internetowych sugestiach, ale i własnym doświadczeniu. 
Zapraszam - prezentowy punkt obowiązkowy. 


Często pytacie mnie, jak pisać dedykację, chcąc podarować w prezencie bliskiej osobie książkę. Mam dla Was kilka stałych podpowiedzi, które na pewno Was nie zawiodą, jednak najpierw poznajcie podstawowe zasady pisania dedykacji.

Wbrew pozorom dedykacja posiada własny, ściśle określony układ, nieco przypominający formę listu. Uważam jednak, że główne skrzypce powinny odgrywać jednak emocje i to, co chcecie przekazać. Reszta to (obowiązkowe) konwenanse :) Najważniejszą postacią Waszej dedykacji jest jej adresat. Warto wymienić  jego imię, pseudonim, lub pieszczotliwie określenie. Przez cały czas też miejcie z tyłu głowy, kogo kierujecie swoje słowa. Jak już jesteśmy przy słowach, to sama treść dedykacji powinna być możliwe spersonalizowana, aby obdarowywany czuł się ważny i wyjątkowy. Na samym dole znajduje się miejsce na Wasz podpis, a poniżej datę.  Jak więc napisać dedykację? Propozycja treści 
CYTAT 
Wielkie słowa mądrych ludzi nigdy nie zawodzą. QWybierzcie cytat związany z osobowością, charakterem, pasją osoby obdarowywanej, jednocześnie dopasowując je do książki, która ą otrzymuje w prezencie. Miłosny cytat na książce biznesowej może się nie sprawdzić :) Jeśli ktoś lubi gotować, na pewno pozytywne emocje wywoła kilka motywujących słów Gordona Ramsey’a, natomiast jeżeli osoba obdarowywana uwielbia kryminały, może być to fragment wypowiedzi autora, cytat z książki, którą wręczacie, albo nawiązanie do czytelnictwa. 

WIERSZ
Niezwykle popularne jest nie tylko zamieszczanie sentencji, ale i całych strof wierszy najróżniejszych twórców. Tu warto zwrócić szczególną uwagę na treść wybranego poematu. Metafory bywają zwodnicze, a jeśli nie przeanalizujcie utworu przed czasem, może się okazać, że zrobi się Wam głupio :) Pamiętajcie też, że napisanie własnego wierszyka nie jest trudne, a przekażecie dzięki temu to, na czym naprawdę Wam zależy. 

Jak napisać samodzielnie wiersz?
Na kartce papieru wypiszecie związane z drugą osobą wspomnienia i sytuacje. Pomyślcie, co robi w wolnym czasie, co czyta, jakiej muzyki słucha. Zastanówcie się, co jest dla niej ważne, a co ją irytuje. Na podstawie tych informacji możecie zacząć tworzyć własną rymowankę. Pamiętajcie, że nie musicie wykorzystać wszystkich, wypisanych na kartce powiązań. Wplećcie tylko te, które będą pasowały do kontekstu :) Nie zapomnijcie o najważniejszym - najpierw „na brudno”, później do książki :)
KILKA SŁÓW OD SIEBIE
Ta forma dedykacji zawsze wywołuje najwięcej emocji. Możecie ograniczyć się do jednego, prostego zdania np. „wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia”, lub całkowicie spersonalizować swój komunikat. Tam możecie powiedzieć, dlaczego ktoś jest dla Was ważny i co Was łączy. Możecie napisać wszystko to, co wypowiedziane sprawiłoby Wam trudność (choć to słowa są najważniejsze!).  

Pamiętajcie jednak że dedykacja może mieć charakter oficjalny lub obisisty. Nie powinna być też zbyt długa, jednak decydując się na jej napisanie starajcie się przekazać to, co najważniejsze. Pamiętajcie też, że każda dedykacja powinna być szczera, bo słowa rzucane na wiatr nic już nie są warte.

You Might Also Like

16 opinii:

 1. Myślę, że te słowa od siebie są najważniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja rzadko piszę dedykacje w książkach, ale najczęściej wyglądają one tak, że najpierw jest krótki cytat (słowa jakiegoś znanego człowieka, czy fragment wiersza, zdanie z książki etc.), a potem kilka zdań ode mnie. I tyle ;).
  Znam za to osobę, która pisze bardzo zabawne wiersze jako dedykacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem dlaczego, ale nigdy nie brałem pod uwagę pisania dedykacji na książce, zawsze ten element wydawał mi się być wyłącznością dla samego autora. Ciekawy tekst i jak w każdej komunikacji najlepiej sprawdza się spersonalizowane podejście ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już dawno odeszłam od pisania dedykacji w książce. Teraz wkładam do niej po prostu kartkę/laurkę z życzeniami, albo wierszykiem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pisząc dedykację zawsze kieruje się tym, co wobec danej osoby, której chcę podarować książkę, czuję moje serce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Powiem szczerze, że wielu dedykacji wolałabym nigdy nie przeczytać 🙈

  OdpowiedzUsuń
 7. Trafiłam na wpis w samą porę, gdyż na Święta chce podarować przyjaciółce książkę z dedykacją ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyjemnie jest dostać prezent z dedykacją,
  a i samemu warto wiedzieć jak ją napisać :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kilka razy zdarzyło mi się pisać dedykację w książce. Zawsze starałam się przekazać w niej coś od serca :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak już coś piszę to kilka słów od siebie i przede wszystkim skupiam się na estetyce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wykorzystuję wszystkie trzy sposoby. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zawsze pisze coś od siebie, jedno góra dwa zdania. Coś specjalnie dla danej osoby. Tak jak mówisz, żeby obdarowany poczuł się wyjątkowo. Nie lubię jednak pisać po książce i daję karteczkę, sama też dostawałam dedykacje na karteczkach :) Jedyny minus tego sposoby jest taki, że może wypaść i się zgubić. Na szczęście mam wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Cenne rady. Najcenniejsze są słowa pisane od siebie, z serca. Pozdrawiam serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie