Cmentarz Fontanelle w Neapolu - wszystko, co musisz wiedzieć

06:49

Cmentarz Fontanelle to absolutny punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Neapolu. Umieszczony z dala od centrum miasta, piękny i kontrowersyjny, pozwala na chwilę zadumy. 


Cmentarz Fontanelle w Neapolu - zwiedzanie 
Zwiedzanie cmentarza jest nieodpłatne, a obiekt otwarty jest od godziny 9:30 do 16:30 każdego dnia (w święta mogą one ulec zmianie). Dojazd natomiast jest niezwykle prosty. Musicie wysiąść na stacji metra Materdei i kierować się do via Fontanelle 80. Nie jest to zbyt urodziwa trasa i macie do pokonania trochę schodów, jednakże w zaledwie 10 minut będziecie na miejscu.


Czaszki i kości na Cmentarzu Fontanelle 
Wiele osób zastanawia się nad historią tego miejsca. Dlaczego na tym cmentarzu nie ma trumien? Czemu wszędzie leżą ludzkie czaszki? Szacuje się, że na Cmentarzu Fontanelle spoczywa ponad 40000 osób. Ich ciała znalazły się w jaskini przede wszystkim po wielkiej zarazie, która nawiedziła miasto w 1656 roku. Cześć z czaszek ma jednak zupełnie inny rodowód - po osiedleniu się w Neapolu Hiszpanów, rozpoczęła się obawa o wielkość cmentarzy i konieczność przeniesienia ich poza mury miasta. Sprzeciw neapolitańczyków doprowadził jednak do oczyszczenia miejskich cmentarzy i kościołów, aby zwłoki ich przodków nie zajmowały krypt i katakumb, a miejsce pochówku kolejnych mieszkańców miasta gwarantowało im zbawienie. Podjęto decyzję o przeniesieniu ciał zmarłych do jaskini znajdującej się na obrzeżach miasta. Przez kolejne lata jaskinia ta była miejscem pochówku dla biednych mieszkańców Neapolu. 


Czaszka, która przynosi szczęście
Nekropolia nie bez powodu stała się symbolem miasta. Niektóre czaszki przez wiele lat uważane były za talizmany szczęścia, bowiem wierzono, że otoczone opieką mogą przynieść szczęście i powodzenie w życiu. Im bardziej czaszka odwdzięczała się za troskę, tym więcej otrzymywała od swojego opiekuna - była dokładnie czyszczona, przynoszono jej podarki, takie jak pieniądze czy biżuterię, powierzano jej prośby i życzenia, a te, które zasłużyły najmocniej otrzymywały drewnianą trumienkę. Mówi się, że to wierzenia dawnego Neapolu i jego mieszkańców. Jeśli jednak  dokładnie się przyjrzycie, niektóre czaszki do dziś pięknie się błyszczą i kurz się tam nie osadza :) 
Dla mnie Cmentarz Fontanelle to niezwykła nekropolia. Samo jej położenie w jaskini, na uboczu miasta wywołuje emocje, a świadomość, że spoczywają tam tysiące osób sprawia, że ma się ochotę wytrzeć buty z pyłu, który osadził się na nich podczas zwiedzania. Nie wyobrażam sobie jednak ominąć tego miejsca podczas zwiedzania Neapolu. Wam również polecam je zobaczyć choć raz w życiu.

You Might Also Like

9 opinii:

 1. Wygląda dość przerażająco ale zarazem intrygująco...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie to trochę upiorny widok, ale też ciekawostka. Nie wiedziałam, że istnieje takie miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę straszne miejsce, ale z drugiej strony bardzo interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post, ale mam ciarki na plecach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też mam ciarki, nie wiem czy chciałabym tam pójść. Przez pięć lat skrzętnie omijałam paryskie katakumby choć tamtejsze cmentarze odwiedzałam często i bardzo chętnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie jestem przekonana czy chciałabym go zwiedzać. Chyba wolę na zdjęciach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy wpis nawet moją siedmiolatke zaintrygowało to miejscee i te obrzędy. Ciekawe jak taka czaszka mogła zasłużyć na drewniane pudełko.

  OdpowiedzUsuń
 8. Miejsce mocno niepokojące, ale jednocześnie fascynujące. Mocno przyciąga.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!

Recenzja "Harry Potter i Przeklęte Dziecko"

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje

Ta dziewczyna naprawdę czerpie z życia pełnymi garściami i bierze jak swoje
Wywiad: Portal Warszawa i Okolice

Recenzja książki: Sodoma

Recenzja książki: Sodoma
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie