Pages

sobota, 7 grudnia 2019

Zwinger - perła baroku w samym sercu niemieckiego Drezna

Niezwykły zespół pałacowy w samym sercu Drezna. 
Zapraszamy na spacer po Zwingerze. 


Zwinger to późnobarokowy kompleks, znajdujący się w centrum Drezna, stworzony na wzór francuskiego Wersalu i włoskiej Caserty. Jego budowę rozpoczęto w 1709 roku, według projektu Matthäusa Daniela Pöppelmanna na zlecenie Augusta II Mocnego, ówczesnego elektora Saksonii. W ramach ciekawostki, to właśnie tego władcę znacie w Polsce jako Augusta III Sasa, władającego naszym krajem od 1697 roku.

Zwinger przez lata pełnił funkcje reprezentacyjne. W jego wnętrzach znajdowały się zbiory najznakomitszych dzieł sztuki, rzeźb, obrazów i porcelany. Nazwa „Zwinger” dosłownie oznacza powierzchnię znajdująca się pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi kompleksami umocnień obronnych, gdzie trzymano drapieżne zwierzęta.


Podczas spaceru zwróćcie szczególną uwagę na zespół fontann, w tym Łaźnię Nimf (Nymphenbad). Postaci tam się znajdujące wyrzeźbił Balthasar Permoser, znany niemiecki twórca z okresu późnego baroku i rokoko. Niestety kiedy my zwiedzamy inne miasta, wszystkie fontanny, na których pojawia się Neptun zawsze są w remoncie :) Podziwianie Nymphenbad nas również ominęło. Koniecznie też wejdźcie na taras, z którego rozpościera się piękny widok na cały zespół parkowo-pałacowy. Spacer wśród przepięknych barokowych budowli z piaskowca to gratka dla każdego, kto choć na chwilę pragnie obcować z XVIII architekturą. Niestety jednak większość dzieł (nie tylko elementów fontann) to wierne kopie oryginałów. Zabytkowe elementy, które przetrwały wojnę, przechowywane są w Albertinum. 
Zwinger - zwiedzanie, bilety 
Dziedziniec wewnętrzny oraz zewnętrzne tarasy Zwingeru możecie zwiedzać codziennie od godziny 6:00 do 20:00. Wstęp jest darmowy. Natomiast jeśli chcieliście zobaczyć Galerię Malarstwa Dawnych Mistrzów, Zbiory Porcelany i Salon Matematyczno-Fizyczny, zapłacicie 12€ za bilet normalny do wszystkich tych obiektów. Warto, ponieważ w zbiorach czeka na Was najsłynniejsze dzieło Rafaela Madonna Sykstyńska, a także liczne obrazy Rembrandta, Tycjana, Corregio, Mantegny, Botticelliego i Parmigianino. W Salonie Matematyczno-Fizycznym zobaczycie fascynujące przyrządy astronomiczne, optyczne i geodezyjne, a także historyczne zegary oraz przybory naukowe. W Zbiorach Porcelany natomiast czekają najbardziej wartościowe i największe specjalne zbiory ceramiczne na świecie, pochodzące z siedemnastowiecznych Chin, Japonii i Miśni. 

Więcej o Dreznie przeczytacie w naszym artykule Drezno - informacje praktyczne. Sprawdźcie koniecznie :)

21 komentarzy:

 1. Piękne miejsce. Zdecydowanie warte odwiedzin. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale magiczne miejsce! :) Nie ma to jak odetchnąć w pięknej scenerii!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś byliśmy w Dreznie. Super sprawa. Polecam każdemu

  OdpowiedzUsuń
 4. I to jest pomysł na wycieczkę! całkiem blisko granicy z Polską, więc nie czemu nie

  OdpowiedzUsuń
 5. super pomysł na wycieczkę

  OdpowiedzUsuń
 6. Aaaaa! Nigdy nie zwiedzałam południowych Niemiec. Dużo przede mną. Polecacie w ogóle Drezno?

  OdpowiedzUsuń
 7. Robicie cudowne foty!!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja koleżanka własnie pojechała do Niemieć na weekend, do Drezna własnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam,że bardzo urocze miejsce. Niestety jeszcze nie miałam okazji tam być

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepiękne miejsce, które wyglądam przywołuje u mnie skojarzenia z dobrym kadrem do filmu, albo miejscem wyrwanym z opisu książki. Miło się udać w taką wirtualną podróż, mam nadzieję, że to kiedyś przełoży się na podróż realną :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chcieliśmy pojechać do Drezna na Jarmark w tym roku. Niestety ceny nocelgów, pora roku i trzylatek na stanie spowodowały że odpuściliśmy. Żałuję, ale może za rok :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Malownicza sceneria. A jak podobało Wam się miasto?

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy tam nie byłam jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Barok nie jest moim ulubionym stylem, ale muszę przyznać, że w tym przypadku zrobił na mnie dobre wrażenie. W ogóle nie wiem dlaczego jeszcze nie wpadłam na pomysł, aby odwiedzić naszych zachodnich sąsiadów. Muszę to nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne miejsce. Saksonia mnie fascynuje. Dużo baroku w jednym miejscu. Cieszę się, ze to odbudowali po wojnie

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakie piękne zdjęcia! Tylko Dlaczego tak mało?!!! Ciekawe miejsce. Czy Drezno nazywają Florencją północy? Dobrze pamietam?

  OdpowiedzUsuń
 17. Ach te niemieckie zamki! Uwielbiam je oglądać na zdjęciach, bo nigdy jeszcze nie widziałam żadnego na żywo, ale kto wie, może kiedyś będę miała okazję podziwiać Zwinger ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jakie to jest cudowne miejsce! Koniecznie będę musiała odwiedzić ten kompleks!

  OdpowiedzUsuń
 19. Imponujący pałac. Ale prędko się tam nie wybiorę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję!